Valiliği korumaya baltalarıyla geldiler

FETÖ üyesi bir grup askerin tekrar bir darbe girişiminde bulunacağına dair yapılan sosyal medyada yayılan mesajlar Boluluları sokaklara döktü. Türk bayraklarıyla Bolu Valiliği önüne gelen yaklaşık 20 bin kişinin arasında evinden çıkarken baltasını da yanına alanlar oldu.

Valiliği korumaya baltalarıyla geldiler
Haber: FARUK ÇİDEM-SEMİH BAYKAL
Önceki akşam saatlerinde ikinci bir askeri kalkışma olacağına dair Bolu İl Emniyet Müdürlüğü istirahatta olan polisler dahil tüm ekiplerini Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde topladı. Sosyal medya üzerinde de Bolu Valisi Aydın Baruş’un darbeciler tarafından gözaltına alındığına dair paylaşımlar yapılınca binlerce insan valilik önüne akın etti. Bolu Belediyesine ait temizlik araçları, itfaiye araçları ve kamyonlar ile etrafı kapatılan Bolu Valiliği uzun namlulu polislerle koruma altına alındı. Türk Bayrakları ile Bolu Valiliği önüne gelen bazı vatandaşlarda ellerindeki baltalarla ve küreklerle Bolu Valiliğini korumaya gelirken, bazı vatandaşlarda Bolu Valiliğinin bahçesinde namaz kıldı. Yaklaşık 20 Bin kişinin toplandığı Bolu Valiliğinin önünde Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Valisi Aydın Baruş, Tugay Komutan Vekili Albay Cahit Dirin, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, MHP İl Başkanı Adem Evcil, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, İl Jandarma Alay Komutan Vekili Bolu Belediyesine ait temizlik aracının arabasının üzerine çıkarak yaşanan olayla ilgili açıklama yaptılar. 

“ORDUMUZUN TAMAMI FETÖ'CÜ DEĞİL ONLAR TÜRK ORDUSU”
İlk olarak ilimizde yaşayan bu olayla ilgili açıklama yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, kalabalığın “Dik Dur Eğilme, Bu millet Seninle” destek sloganları eşliğinde şunları söyledi; “Olayların başladığı ilk günden itibaren gösterdiğiniz duyarlılıktan dolayı Allah hepinizden razı olsun” dedi. Daha sonra Bolu Valisi Aydın Baruş’un alındığı şeklindeki asılsız twitlere değinen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Bolu Valisi alındığı şeklinde twitler atılıyor. Şu an ki birlikteliğimizi bozmak için bazı mihraklar değişik dedikodularla birlikteliğimizi sıkıntıya sokmak istiyorlar. Maalesef ordumuzun içerisinde çöreklenen FETÖ örgütünün hainleri bir harekete girmişler ama bu örgüt sadece ordumuzun içerisinde değil, bütün birimlerimizin içinde. Dolayısıyla ordumuzun içinde bu hainler temizleniyor. Ordumuzun tamamı FETÖ'cü değil onlar Türk ordusu. Her kurum bu pislikten arınmak için uğraş verecek. Bu aralar sıkıntı olabilir teyakkuz durumumuz devam ediyor. Ancak Bolu'da valimiz yanımızda ve görevinin başında. Belediye Başkanı olarak görevimizin başında emrinizdeyiz. Yine yeni Tugay Komutan Vekilimiz ve Alay Komutan Vekilimiz de ilk defa yanımızda. Emniyet Müdürümüz de aramızda. İlk defa bugün hep beraberiz. Şu an siyasi partilerin il başkanları da yanımızda. Bolu ilk defa bu denli kenetleniyor. Bundan gurur duyduğumuzu bilesiniz” diye söyledi. 

“ASILSIZ SOSYAL MEDYADA YAYILAN SÖYLENTİLERLE BİRLİK VE BERABERLİK AŞKINIZI ÖLÇMEK İSTİYORLAR”
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın açıklamalarında sonra kalabalığın  “Valimizi kimseye vermeyiz" "Asker polis kardeştir, ayırmaya çalışanlar kalleştir" "En büyük asker bizim asker" sloganları eşliğinde konuşma yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, “ Sevgili kardeşlerim. Bolu'nun yiğit insanları, Köroğlu'nun torunları. Milletin iradesini silahla esir almak isteyenler milletin gücünü görünce geri çekildiler. Ama asılsız sosyal medyada yayılan söylentilerle sizin duyarlığınızı, sizin birlik ve beraberlik aşkınızı ölçmek istiyorlar. Hadi buyurun Bolu işte. Sevgili kardeşlerim bu işe kalkışanlar bu milleti tanımayanlar. Bu milleti tanısalardı böyle bir hainliği asla yapmaya teşebbüs edemezlerdi. Ama cevabını aldılar. Sizlerin iradesini esir almak isteyen gizli güç odakları askerimizin adını kirletmeye kalkışarak bu oyunu oynadılar. Ama çok şükür ki bu akşam 2. Komando Tugay'ımız da, Emniyetimiz de, Jandarmamız da hep birlikteyiz. İçlerinden sizin iradenize kast etmek isteyenler çıktı, çıkmadı değil ama Bolu Tugayı'nın Bolu halkının gönlündeki sevgisini bitiremediler. Bunun ispatı da budur. Biraz önce 2. Komando Tugay Komutan Vekilimizin sizin alkışlarınız arasında gururla sizlere bakışında, Türk askerinin sizleri ne kadar sevdiğini anladım. Zaten milletini sevmeyen bu hainliği yapar. Değerli kardeşlerim biz bu yola canımızı ortaya koyarak çıktık. Öyle kimse bize kolay pes ettiremez. Sizlerin de bu vatan aşkı için her koşulda ölümü göze aldığınızı gözlerinizdeki sevgiden görüyorum” diye konuştu. 

“BOLU'YA HİÇ BİR HAİN ZARAR VEREMEYECEKTİR”
Konuşmasının devamında Vali Baruş; “Sizler bizim arkamızda olduğunuz müddetçe alim Allah bu ülkeye, Bolu'ya hiç bir hain zarar veremeyecektir. Değerli kardeşlerim merak etmeyin biz gece gündüz burada nöbet tutuyoruz ve dimdik ayaktayız. Ben 15 Temmuz'dan beri Valiliğin ışıklarını söndürmedim. Valilikte yatıyorum. Biliyorum ki millet nöbette, ben de nöbetteyim. Değerli kardeşlerim, teyakkuz hali devam ediyor. Meydanlara sahip çıkmaya devam. Bu mücadelede pes etmek yok. Biz evladını askere ellerini kınalayarak yollayan bir milletiz. Sakın askerimize leke gelmesine müsaade etmeyin. biraz önce söyledim. İçlerinden bu milleti sevmeyenler çıkabilir. İstisnalar çıkabilir. Ama asker bizim milletimizin en köklü kurumlarından vatan aşkını içinde yaşatan insanlar. Onun için ordumuzun zedelenmesine yanlış hareketlere müsaade etmeyin. Biz askerimizle, emniyetimizle, Jandarmamızla millet iradesini ebediyen yaşatmaya devam edeceğiz. Onun için hiç bir endişeniz olmasın” dedi. 

“ASILSIZ SÖYLENTİLERİ YAYANLAR TESPİT EDİLDİ VE BUNLAR HAKKINDA DERHAL İŞLEM BAŞLATILIYOR”
Son olarak sosyal medyadan asılsız söylentileri yayanların tespit edildiğini ve haklarında işlem başlatıldığını açıklayan Vali Baruş; “Buradan kamuoyuna da bir mesaj vermek istiyorum. Bu asılsız söylentileri yayanlar tespit edildi ve bunlar hakkında derhal işlem başlatılıyor. Ama bu söylentileri yayanlar sizin gözlerinizdeki millet ve vatan aşkını gördüler ve istedikleri cevabı fazlasıyla aldılar. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sosyal medyada halen asılsız haberler devam ediyor. Benim tutuklanıp kaçırıldığım, Belediye Başkanı'nın kaçtığı şeklinde. Biz bu yola hep beraber baş koyduk. Belediye Başkanımızla birlikte, Siyasi Parti Başkanlarımızla birlikte hiç bir düşünce ayrımı gözetmeden ortak noktamız nedir biliyor musunuz "Vatan Aşkı, Millet Aşkı". Değerli kardeşlerim hiç merak etmeyin biz sizin iradenize sonuna kadar, kanımızın son damlasına kadar, canımızı verene kadar sahip çıkacağız. Bu konuda hiç bir endişeniz olmasın. Biz bu milletin içinden geldik. Bu milletin çocuklarıyız. Tabi ki sizin iradenizin burada coşku ile bir araya gelmenizin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Ülkemize bu oyunu oynamak isteyen Paralel Devlet Yapılanması örgütü, Fettullahçı Terör Örgütü aramıza nifak sokmak istedi. Bizi askerimizle karşı karşıya getirmek istedi. Bizim için birinci görev içimize sızan hainleri temizlemektir. Yoksa huzur bulamayız. onun için sizin iradenizin bunu gerektirdiğini biliyoruz ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Arkamızdan dualarınızı eksik etmeyin, desteğinizi eksik etmeyin. Sevgili Bolulular sizleri çok seviyorum. Hayırlı akşamlar diliyorum” diye konuştu. 

“VATANDAŞLAR ALBAY’I BAĞRINA BASTI”
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Valisi Aydın Baruş’un konuşmalarının ardından Bolu Belediyesine ait temiz aracından inmeye çalışan Tugay komutan Vekili Albay Cihat Dirin’i Bolu Valiliğini korumaya gelen yaklaşık 20 Bin vatandaş ellerinden tutarak, sarılarak bağrına bastı ve “Şehitler ölmez Vatan Bölünmez” sloganları attılar. Daha sonra vatandaşlar, hoparlörden çalınan mehter marşlarına eşiklik ederek, dualar okuyarak ve tekbir getirerek Bolu Valiliğini saatlerce koruma devam ettiler. Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 00:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER