Valilikten Şehit Ve Gazi Yakınlarına iftar

Bolu Valisi Aydın Baruş, Şehit aileleri, Gaziler ve koruyucu aileler ile iftar yemeğinde buluştu. İftar sonrası bütün masaları dolaşan ve aileler ile sohbet eden Vali Baruş yaptığı konuşmada “Biz ne kadar çalışırsak çalışalım, ne kadar hizmet edersek edelim sizlerin haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Onun için şehit yakınlarımıza, gazilerimize saygısızlık eden bu vatanın evladı olamaz ve bu vatana karşı olan borcunu da hiç bir şekilde ifa etmiş olamaz” dedi.

Valilikten Şehit Ve Gazi Yakınlarına iftar

Vali Aydın Baruş, Bolu Merkez ve ilçelerden gelen Şehit aileleri, Gaziler ve koruyucu aileler ile İzzet Baysal Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Otelinde iftar yemeğinde bir araya geldi. Katılımın oldukça yoğun olduğu iftar yemeğine Vali Baruş ve eşi Nagihan Baruş, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Hüseyin Aziz Çetinkaya, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Hayri Coşkun,  Vali Yardımcıları Mustafa Kemal Keskin, Ayhan Kartlıoğlu, Nurullah Ertaş, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Türker Yıldız, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Sönmez, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Bestami Erkoç, daire müdürleri ile Bolu Merkez ve ilçelerden gelen davetliler katıldı.

İftar öncesinde İl Müftülüğü’ne bağlı din görevlileri tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve ilahiler okundu. Akşam ezanının okunması ile Bolu Valisi Aydın Baruş ve davetliler oruçlarını açtılar.

İftar yemeği sonrasında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Bestami Erkoç, "Birey, aile ve toplum refahını artırmak için büyük bir özveri ile hizmet veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü olarak Sayın Valimizin himayesinde sizleri bu mütevazi mekanda ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bu dünya, tek başına bir çocuk için fazla büyük. Bu kocaman dünyada her çocuğun yanında güvenebileceği bir yetişkin olmalı. Onun elini tutmalı, onu öpmeli, sıkıca sarılmalı, saçını okşamalı, sorularını cevaplamalı. Bir çocuğun yanında mutlaka güvenebileceği bir kişisi olmalı diyerek başlattığımız Koruyucu Aile uygulamamıza Bolu'da katılarak Koruyucu Aile olan 5 ailemize korudukları 7 çocuğumuz için çok teşekkür ediyoruz. Rütbelerin en üstünü hiç şüphe yok ki şehitlik ve gaziliktir. Bütün şehitlerimize Cenab-ı Hak'tan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet diliyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, adını tarihe altın harflerle yazdıran alperenlerimize ve tüm gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

Bolu Valisi Aydın Baruş ise yaptığı konuşmasında, "Sizlerle bu akşam burada bir arada olmaktan son derece mutluluk ve sevinç duyuyoruz. Bu mütevazi soframızı bizlerle paylaşarak bizim gönlümüze ferahlık verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu mübarek günde, bu kutlu vakitte bizim bir araya gelmemize vesile olan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, ruhları şad olsun, Allah mekanlarını cennet etsin diyorum. Geride kalan gazilerimize Allah şifalar versin. Şehit yakınlarımıza Allah sabr-ı cemiller nasip etsin. Biz bu vatan üzerinde bugün alnımız dik, yüreğimiz ferah olarak yaşayabiliyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz ve bu borcumuzu ne yaparsak yapalım ödeyemeyiz. Sevindirici olan şu ki, son yıllarda şehit ailelerimize hak ettikleri mevkii kazandırmak için devletimiz tarafından güzel uygulamalar geliştirildi, iyi imkanlar sağlandı. Hem şehitlerimizin yakınlarının işe yerleştirilmesi, hem de gazilerimizin ve yakınlarının işe yerleştirilmesi bakımından sevindirici gelişmeler oldu. Diğer taraftan şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin sosyal hayata katılımlarını sağlamak için çok değişik imkanlardan, toplu taşıt imkanlarından istifade etmeleri için düzenlemeler yapıldı. Fakat şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, biz ne yaparsak yapalım, onların önünde hizmetçi dahi olsak haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Biz bazen bu sorumluluğumuzun bilincinde olmadan günlük işlerle meşgaleye dalarak sizleri ihmal ediyor olabiliriz. Lütfen kusurumuza bakmayın. Evimizin kapısı da, işimizin kapısı da her daim sizlere açıktır. Mesai arkadaşlarımın tümünden ricam hiç bir şehit ailesini, gazimizi kesinlikle en ufak bir şekilde incitmemeye dikkat etmeleri. Çünkü onlar en değerli varlıklarını, evlatlarını ülkemize feda ederek zaten yapabileceklerinin azamisini yaptılar. Biz ne kadar çalışırsak çalışalım, ne kadar hizmet edersek edelim sizlerin haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Onun için şehit yakınlarımıza, gazilerimize saygısızlık eden bu vatanın evladı olamaz ve bu vatana karşı olan borcunu da hiç bir şekilde ifa etmiş olamaz. Onun için siz değerli şehit yakınlarımız ve gazilerimiz lütfen bu sorumluluğumuzu, bu vecibemizi unuttuğumuz zaman bizlere hatırlatın, yakamıza yapışın. Çünkü üzerimizde çok hakkınız var. Ben tekrar bu mütevazi soframızda bizlere katılarak, bizlerin bir an olsun yüreğini şenlendirdiğiniz için ve yakınlarınızla birlikte hepimize tanışma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Mübarek Ramazan ayının önümüzdeki günlerinizde hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Sağlık ve mutluluk içerisinde de Ramazan Bayramı'na ulaşmanızı can-ı gönülden diliyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımla hayırlı akşamlar diliyorum" dedi.

Bolu Valisi Aydın Baruş konuşmasının ardından eşi Nagihan Baruş ile birlikte tüm masaları tek tek dolaşarak hem katılımcılara ‘Hoşgeldiniz’ diyerek ev sahipliği yaptılar hem de kendisine iletilen talep ve sorunları dinlediler. Davetlilerle sohbet eden Vali Baruş, kendisine iletilen talep ve  sıkıntıları da not aldırttı.

Şehit yakınları tarafından evlerine davet edilen Bolu Valisi Aydın Baruş ve Eşi Nagihan Baruş ise şehit yakınlarının bu isteklerini kırmayacaklarını ve ziyaret edeceklerini belirttiler.

Düzenlenen iftar yemeğinde Semazen gösterisi de sunulurken, davetlilere Osmanlı Macunu ikram edildi ve çocuklar için ise Karagöz ve Hacivat oyunu sergilendi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 18:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali İNAL
Ali İNAL - 5 yıl Önce

sayın valim çok doğru şeylere değinmişsiniz fakat biz göynüklü gaziler olarak yapılan etkinliklerden (bir tek tahir kavakcı arkadaşımız hariç)haberimiz yok.verdiğiniz iftar yemeğine davet edilmedik.çanakkale gezisi düzenlenmiş boş ver göynüklüler gitmesin denmiş, ismi geçen arkadaşa elbise diktirilmiş diyer gaziler duymasın denmiş. gaziler arasında ayrmcılık yapılıyor.adı geçen arkadaş gazide biz niyazimiyiz.çok şükür hiçbir şeye ihtiyacımız yok,yiyecek ekmeğimiz içecek suyumuz,giyecek elbisemiz var.

SIRADAKİ HABER

banner128