Vatandaş Sansürü Kınadı

12 Mayıs'ta Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırının ardından Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi CMK 153. maddeye gerekçe göstererek yayın yasağı getirdi, karar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun sitesinde açıkladı.

Vatandaş Sansürü Kınadı
 Haber; Duygu Kaya

 

Reyhanlı’da yaşanan olaylar Türkiye’de bomba etkisi yarattı. Birçok kişinin hayatını kaybettiği patlamanın acı bilançosu oradaki vaziyetin ne kadar kritik bir noktaya geldiğini gözler önüne seriyor. Yaşanan olaylar üzerine birçok basın kuruluşu haber yaptı, köşe yazarları yazdı. BBC, El-Cezire gibi medya kuruluşları da olayı an ve an paylaştı. Fakat Türkiye’de konuya ilişkin basın yasağı getirildi. İnsanların haber alma özgürlüğünü kısıtlayan bu uygulama Bolu’da yaşayan insanların gözünde nasıl değerlendiriliyor, Bolu Olay gazetesi olarak vatandaşa sorduk.

 

 

 

                    “ Ülke Olarak Sabır Testinden Geçiyoruz’’

 

Mehmet Özdemir\Esnaf

 

 

Bunun tek sebebi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu olanlar üzerine söylenecek başka söz yoktur. Bugün gelinen süreçte demokrasinin, özgürlüklerin olmadığı bir ortam mevcut. Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıkan her söz uygulanıyor. Böyle bir durumda da demokrasiden, özgürlükten bahsetmemiz mümkün değildir.  Bu yönetim varken doğru haber alınabileceğini düşünmüyorum. Ülkemizde ki insanlar tef gibi gerdirilmeye çalışılıyor. Sanırım hepimizin sabrı sınanıyor. Gerçeklerin halktan saklanması kabul edilebilir bir durum değildir.

 

Haber Alma Özgürlüğümüz Engellenemez’’

 

 

Güldane Şahin\Ev Hanımı

 

Dünyanın başında Tayyip Erdoğan gibi bir başbakan olmadığı için Türkiye’de yaşanan olayların yabancı kanallarda rahatça gösteriliyor olması normaldir. Çünkü ne kadar doğru varsa bu iktidara göre yalandır. Tayyip Erdoğan yönetime geldiğinden beri sanki bir padişahlık Türkiye’de hüküm sürüyor. Türk ulusu aslında her şeyin farkında. O nedenle Tayyip Erdoğan’ın bu yasakları koyması kendince doğru bir uygulama olabilir ama bizce değildir. Basın hiçbir zaman susturulmamalıdır. Doğru haber almamız engellenmemelidir. Tayyip Erdoğan gibi bir başbakana sahip olduğumuz için çok üzgünüm. Sadece yandaş medyanın yasaklanmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Bunun bir sonu olmalı. Biz cumhuriyet devrinde yaşıyoruz, padişahlık devrinde değil. Bu zulüm bittiğinde devir tersine döndüğünde her şey ortaya çıktığında AKP yaptığı yanlışların arkasında durabilecek mi?

 

 

                           “Gidişat hayra alamet değil’’

 

Soner Oflaz\İşçi

Hükümetin dış politikada izlemiş olduğu yanlış politikaların sonucunu bugün Reyhanlı’da görüyoruz. Bu hükümet yanlışlarının sonucunun ülkeyi felakete sürüklediğini göstermemek için basına sansür uygulanıyor. Bu devirde sansür uygulanamaz. Hükümeti kınıyorum. Yıllarca pembe tablolar algısı yaratmaya çalıştılar ama görünenin aksine olayların sonuçlarının hiçte pembe olmadığı ortaya çıkmış oldu. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar diye bir söz vardır. Bakalım mum ne zamana kadar yanacak. Bu hükümet başta olduğu sürece bir vatandaş olarak ülkenin başına çok şey geleceğini düşünüyorum. Bu konuda çok endişeliyim. Herkes Suriye’den dolayı başımıza gelenleri yakından takip etmelidir. Hükümet ileri demokrasi diye diye bu ülkeyi bu hale getirdi.Bakalım daha neler yaşanacak ve neler saklanacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2013, 21:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124