Vatandaş Sineması’na Sahip Çıktı

Bolu’da gençlerin en çok tercih ettiği mekanların başında sinema salonları geliyor.Kardelen sinemasının gelecekteki işlevinin ne olacağına Bolu İl genel meclis üyeleri karar verecek.Kardelen sinemasının gelecekte ki durumu konusunda Bolu İl Genel meclisinden gençleri sevindirecek bir kararın çıkması bekleniyor.

Vatandaş Sineması’na Sahip Çıktı
 Haber; Duygu Kaya

 

15 Mayıs 1998 tarihinde hizmete giren Bolu Kardelen Sineması 374 – 72 – 75 koltuk kapasitesi olan 3 salondan oluşmaktaydı. Sinemada, 80 m2’lik sahnesi ile bir adet çok amaçlı salon ve iki adet cep sineması mevcuttu. Bolu’da ki vatandaşların, Üniversite öğrencilerinin en uğrak yerlerinden biri olan Kardelen Sineması pek çok filmi izleyicilerle buluşturmuştu. Bolu Kent Meydanı projesi kapsamında başlatılan çalışmalardan dolayı etkilenen meydan esnaflarından Kardelen Sineması da nasibini almıştı. Şimdi 15 yıllığına kiraya verilmiş olan Kardelen Sineması’nın işletme süresi doldu. Kardelen Sineması’nın işletmecisi de farklı bir sektör de devam etmek için sinemayı tekrar işletmeme kararı aldı. Şimdi Kardelen Sineması’nın geleceği İl Genel Meclisi’nin takdirine bırakıldı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü İl Genel Meclisi toplantısında konuya ilişkin açıklama yapan meclis başkanı Mücahit Kutlu

“Kira süresi 30.04.2013 tarihinde sona ermiştir. Umut sanat ürünleri tarafından binanın tahliyesine ilişkin iş ve işlemlere başlanmıştır. Bu nedenle bahsi geçen binanın ne şekilde değerlendirileceği konusunun İl Genel meclisince görüşülerek, karara bağlanması gerekmektedir. İlla oradan maximum fayda sağlayacağız gibi bir düşünce içinde değiliz. İl genel meclisinin görevleri arasında o ilin kültür ve sanat boyunda çalışmalar yapmakta vardır.” Dedi. Toplantıda bulunan Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürü Bünyamin Bal ise Kardelen Sineması’nın geleceği konusunda şunları söyledi ‘’ Öncelikli olarak İl genel meclisinin buraya ne yapılacağına karar vermesi gerekiyor. Meclisin vereceği karara göre burası ya yeniden kiraya verilir ya da yap, işlet, devret modeliyle 25 yıla kadar ihale edilebilir. Eğer orada bir proje değişikliğine gidilecekse bu konuda teknik bir çalışmanın yapılması da gerekmektedir.” Bolu Olay gazetesi olarak bu konuyu asıl ilgililerine yani Bolu’da yaşayan vatandaşlara sorduk.

 

                               

 

‘’Bizden Sonra Gelenler İçin Sinema Şart’’

 

Tuğba Aydın, Hatice YaylıÖğrenci

 

Kardelen sineması yeniden açılsın fakat daha modern bir hale getirilsin. Buranın koltukları çok sıkıntılıydı. Akustik açısından baktığımızda da yeniden yapılması gerekiyor.  Genelde Becikoğlu sinemasını tercih ediyorduk. Burası eğer yeniden yapılacaksa daha güzel bir şekilde dekore edilebilir. Biz öğrenciyiz sonuçta gidiyoruz buradan. Tekrar sinema olarak açılsa burası Bolulular için daha iyi olur. Biz kültür adına Bolu’da çok bir şey görmedik umarım bizden sonrakiler görebilirler. Merkezi görüyorsunuz ne halde, inanın gelesimiz yok. Toz toprak içinde her yer.  En son Kardelen sinemasında “Kelebeğin Rüyası” filmini izlemiştik.

 

                                ‘’Daha Modern Bir Sinema Yapılmalı’’

 

Özlem HalilResim Öğretmeni

 

Sadece 1 tane sinema olmamalı Bolu’da. Yapılacak yeni sinema daha modern olmalı. Yeni bir sinema muhakkak gerekiyor Bolu için. Sinemadan ziyade ne yapılabilir diye düşünürsek yine sinema olmalı derim fakat içinde farklı kültürel şeylerde olmalı. Kardelen sinemasında en son “Çanakkale Yolun Sonu” filmine gitmiştim. Becikoğlu’nda sinemaya çok giderdik. Zaten fazla seçeneğimiz de yoktu. Fakat burası bir sinema salonu olacaksa eğer bence içinde sergi salonu, cep sinemaları tarzı şeyler de olmalıdır.

 

 

                              ‘’Kamuoyu’ndan Sağlıklı Bir Karar Çıkmalı’’

 

Ramiz GüleçEmekli

 

Bolu’nun bir tane daha sineması olmalı. Fakat tabi ki kamuoyunun düşüncesi çok önemlidir. Kamuoyu düşüncesi ortaya çıksın ondan sonra görüş belirtelim. Fakat dediğim gibi yeniden modern bir sinema yapılsa güzel olur. Ben burayı yeniden yapacaklardan sağlıklı bir öneri çıkmasını beklemiyorum. Umarım halkın istediği şeyler yapılır ve burası modern bir sinema olarak işlevini sürdürür.


 

                                                                                                                                
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2013, 21:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
sinemasever
sinemasever - 7 yıl Önce

cinemaximum gelse iyi olur

SIRADAKİ HABER