Vatandaş Sosyal Devleti Geri İstiyor

.

 Vatandaş Sosyal Devleti Geri İstiyor

İşsiz sayısı 2013 Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre 226 bin kişi artarak 2 milyon 890 bin kişiye yükseldi. Vatandaşlar, bu duruma şaşırmadıklarını gerçek işsizliğin daha da fazla olduğunu ifade ettiler.

Haber; Duygu Kaya

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre işsizlik 10,6’ya yükseldi. 2013 Ocak ayının verilerine göre, geçen yıla oranla işsiz sayısı 226 bin kişi arttı ve şu anda 2 milyon 890 bin kişi işsiz. Genç işsizlik oranı da 2,3 puanlık artışla %20,7’ye yükseldi. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam arttı.  Genel olarak verilere bakıldığında işsizlik oranı yükselmeye devam ediyor. Bolu Olay gazetesi olarak bu konuyu Bolu halkına sorduk. Genel olarak vatandaştan aldığımız cevaplara göre sosyal devletin yok olmasıyla enflasyon ve işsizliğin doğru orantılı olarak arttığını gördük.

                                   ‘’İşsizlik Türkiye’nin Bir Gerçeğidir’’

 Metin Özkan\Emekli Sendikacı

İşsizlik zaten artacak. Artmazsa bir anormallik var demektir. İnsanları işsizlik düştü haberleriyle kandırmaya çalışmasınlar. Yaz başında dünyanın her yerinde mevsimlik işçiye bağlı olarak işsizlik oranı düşer. Yaz başında elde edilen veriler genel olarak Türkiye’nin işsizlik oranını göstermez. Türkiye’de şuanda normal olan tek şey işsizliğin yükselmesidir aslında. Hükümete bağlı kurum olan TUİK’in yaptığı en doğru açıklamadır. Hiçbir fabrika yeniden kurulup istihdama açılmıyor var olanlarda kapanıyor. KİT’ler bir dönem sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirirdi. KİT’ler işsizlik boşluğunu kapatırdı. Şimdi bütün KİT’leri sattılar. Özel sektör insanları 10–12 saat çalıştırıyor. İşsiz kalacağız korkusuyla insanlar işveren ne derse onu yapıyor. Kimse o fazla çalıştığı saatlerin hakkını parasal olarak alamıyor. Ben KİT’ten emekliyim. 8 saat çalışırdım, 8 saatten fazla çalışırsam mesai ücreti alırdım. Şuan mesai ücretlerinin arttırılmasını bir talep edin bakalım, direk işten atılırsınız. Var olan istihdam alanlarının hepsi özelleştirildi. Ne turizm ne sanayi şehri olamayan bu kentte iş alanları da sınırlı. Dolayısıyla işsizlik burada da bir sorun teşkil ediyor. Taşeronlaşma oldukça yükseldi, işverenler daha çok sömürü yapmaya başladı. Şu an verilen işsizlik verileri Türkiye’nin gerçeğidir.

  ‘’Halk Başkasını Düşünecek Durumda Değildir.’’

Ali Osman Özçelik\Emekli Orman İşçisi

 Devletin bu işsizlik oranını masaya yatırması ve düşünmesi gerekir. Ben işçi emeklisi olarak bu duruma karşı bir şey yapamam. Çünkü bizler şu anda kendimizden başkasını düşünecek durumda değiliz. 800 TL maaş alıyorum ve hane geçindiriyorum. Benimde karnım aç. Kemer sıkarak geçiniyoruz. Demirel Başbakan iken Zonguldak’a tayinim çıkmıştı. O zamanlar alım gücü yüksekti. Günlük 2 öğün yemek yediğim günleri bilirim. O dönem daha iyi şartlarda çalışıyorduk. Hakkımızı alabiliyorduk. Şimdi alım gücü düşük, işsizlik oranı yüksek. İşverenler idareciliklerini iyileştirmelidir. Bir an önce kendilerine çeki düzen vermelidirler. İşsizlik Türkiye’nin daha büyük sorunu haline gelmemelidir.

 ‘’Sosyal Demokratlar İktidara Gelmelidir’’

 Mustafa Kırcı\Emekli Memur

 İşsizlik sürekli yükseliyor. Enflasyon %30’lara çıktı. Her ay pazara gidip bakıyorum sürekli bir artış var. Türkiye’de işsizlik ve enflasyon doğru orantılı olarak sürekli artıyor zaten. Bir de bu oranları düşük göstermeye çalışıyor hükümet. Bakın Türkiye geneline doğru dürüst yatırım yok, sosyal adalet yok. Sosyal devlet çoktan yok oldu. İstihdam alanları özelleştiriliyor. Sosyal paylaşım bitti. Tam anlamıyla işçinin sömürüldüğü bir düzen var. Taşeronlaşmayla beraber adamına göre iş var. Sosyal devleti geri getirmek ve bu sıkıntıları çözmek için Sosyal demokratların iktidara gelmesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124