Vatandaşa yeni kazık

24 milyon sürücü ehliyeti değişiyor. Değişiklik sırasında harç alınmayacak ancak değerli kağıt bedeli tahsil edilecek. Her sürücü, 101 lira ödeyecek. Konu ile ilgili olarak gazetemize bilgi veren komisyon üyesi CHP milletvekili İzzet Çetin” Hükümet, önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimlerin masrafını ya da bütçe açıklarını bu şekilde mi kapatmak istiyor bilemiyorum ama türlü ekonomik sıkıntı içersinde boğuşan geniş halk yığınlarından “değerli kağıt” adı altında toplamda 2.424.000.000 lira tutarında para tahsil edilmesini ben doğru bulmuyorum. Bu yüzden Türkiye’nin ayağa kalkarak hükümete bu uygulamadan dolayı tepki göstermesi gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

Vatandaşa yeni kazık
 Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Genel Kurulda da ele alınarak yasalaşması beklenen torba kanun teklifi ile vatandaşa yeni bir külfet geliyor. Ehliyetlerinin değiştirilmesini öngören madde uyarınca 24 milyon sürücüden her biri, 101 lira tutarında ‘’’Değerli kağıt bedeli’’ ödeyecek. Kanun teklifi, ehliyetleri süreli hale getiriliyor. Sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak ve 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenecek. Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek. Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken trafik harcı vermeyecek. Ancak ‘’Değerli kağıt bedeli’’ ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak tespit edildi. Böylece Maliye 24 milyon sürücünün her birinden yeni ehliyet için 101 lira alacak. TBMM Plan Bütçe Komisyonunun CHP’li üyeleri Aydın Ayaydın, İzzet Çetin, Musa Çam, Bülent Kuşoğlu, Ahmet Gümüş, Kazım Kurt, Mevlüt Aslanoğlu, Müslim Sarı ve Aşkın Türeli, komisyon raporuna yazdıkları muhalefet şerhinde bu konuya değinerek şöyle dediler:‘’Teklifte harç istisnası getirilmekle birlikte, değerli kâğıt bedeline ilişkin bir hüküm yoktur. Bu durumda vatandaşlar, ehliyet yenilenmesinde 2013 yılı için 101 lira olarak belirlenen ve her yıl Maliye Bakanlığınca güncellenen bu tutarı ödemek durumunda kalacaktır. Ehliyetlerin yenilenmesinde, harç alınmayacak ancak değerli kâğıt bedeli alınacaktır. Bu konu mali hesapların gölgesinde kalmamalı, sürücü belgesi yenilemelerinde değerli kâğıt bedeli de alınmamalıdır’’

 

“101 lira tutarında ücret alınmasını doğru bulmuyoruz”

 

Konu ile ilgili olarak gazetemize özel açıklama yapan ve aslen Bolulu olan CHP Ankara milletvekili İzzet Çetin Türkiye’nin bu uygulama yüzünden ayağa kalkması gerektiğini söyledi. Çetin “Bizler CHP milletvekilleri olarak AB normları eşliğinde yapılacak olan evrensel standartlardaki düzenlemelere karşı değiliz. Dünya’da uluslararası normlar uyarınca ehliyetler yeniden gözden geçirilebiliyor. Bizde ise ehliyet bir defa alınıyor. Ömür boyu sürücünün kendisinde kalıyor. Ehliyet alındıktan sonra o sürücü sağlık yönünden çeşitli sıkıntılar yaşayabilir. Trafiğe çıktığında bu yüzden o sürücü sıkıntı yaşayabilir. Bizde bu açılardan ehliyetlerin yenilenmesinde bir sıkıntı görmüyoruz ama vatandaşlardan bu uygulama kapsamında “değerli kağıt” adı altında 101 lira tutarında ücret alınmasını ise doğru bulmuyoruz. O yüzden biz uygulamanın bu yönüne olan itirazımızı yaptık.” Şeklinde konuştu.

 

Türkiye ayağa kalkmalı

 

CHP grubu olarak TBMM Genel Kurulunda konu ile ilgili bir önerge vereceklerini de vurgulayan Çetin; “Hükümet, önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimlerin masrafını ya da bütçe açıklarını bu şekilde mi kapatmak istiyor bilemiyorum ama türlü ekonomik sıkıntı içersinde boğuşan geniş halk yığınlarından “değerli kağıt” adı altında toplamda 2.424.000.000 lira tutarında para tahsil edilmesini ben doğru bulmuyorum. Bu yüzden Türkiye’nin ayağa kalkarak hükümete bu uygulamadan dolayı tepki göstermesi gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

 

İzzet Çetin Kimdir?

İzzet Çetin, 1 Haziran 1953'te Bolu'da doğdu. Babasının adı Musa, annesinin adı Hanife'dir.

İşçi, Serbest Mali Müşavir, Sendikacı; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulunu bitirdi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Aster-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Harb-İş Sendikası Gölcük Şube Başkanı, Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı olarak görev yaptı. Türk-İş Başkanlar Kurulu Üyeliği ve Uluslararası Kamu Sendikaları (PSI) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Vakfı (KİGEM) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı (TİHAK) Kurucu Üyesi oldu.22. Dönemde Kocaeli Milletvekili seçildi.Orta düzeyde İngilizce bilen Çetin, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 21:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
rambo
rambo - 8 yıl Önce

konomik olarak vatandasa ceza veriyorlar bu sacma torba yasalarla halk bunu gormuyor sanmsin akp sandikta tabiki hesbi sorulacaktir.

KADİRHAN DİLER
KADİRHAN DİLER - 8 yıl Önce

ehliyet degişim harci altinda alinacak 101 tl harc cok büyük bir meblag sayin başbakanim dan bu konuyla ilgili bir düzeltme yapmasini bekliyorum

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124