Vekiller Nerede?

Erhan BEYKOZ yazdı...

Vekiller Nerede?
Seçimin üstünden 6 ay geçti. Mecliste ülkenin yatırım kaderini belirleyen bütçe tartışıldı ve kabul edildi. Toplanan vergilerin, gelirlerin yatırım programıyla öncelik esasına göre planlaması yapıldı. 81 il, ilçe, belde ve köyler alacakları yatırımlar doğrultusunda programa dahil edildi. Her yıl yapılan bu uygulamanın, sıradanlaştığını biliyoruz. 
Bolu’dan da alınan vergiler ve 2016 yılında yapılması planlanan yatırımları öğrenmek istedim. Bunun için mecliste olan vekillerimiz aradım. Çalışma kapsamı içinde hangi bakanlıktan ne kadar yatırımın Bolu’ya geleceğini sordum!
Vekil Ali Ercoşkun sonrası Danışmanı Hikmet Bey. Vekil Fehmi Küpçü, sonrası Danışmanları Emre ve Sami Beyi ve son olarak muhalefet Vekilimiz Tanju Özcan’ın Danışmanı Yiğit Beylerle görüştüm!
Bu arkadaşlarımızın her biri çalışmalar hakkında bana bilgi vereceklerini söylediler ama maalesef net bilgi gelmedi. Sadece Fehmi Beyin Danışmanı Emre Beyden, bütçe dışı Fehmi Küpçü’nün girişimleriyle 16 milyon liralık 2 okul yapımı beyanatını aldım. Biri spor lisesi, diğeri teknik lise olmak üzere 2 okul yapılacak olması mutlu etti.
Öğrenmek istediğim çok basit, bir o kadar da önemli bilgilerdi. Yıllardır Bolu’dan alınan vergiler karşısında, Bolu’ya genel bütçeden ayrılan yatırımları bilmek istedim. Vatandaş olarak en doğal hakkım olduğuna inanıyorum!
Bilgi ile birlikte, verdiğim verginin hesabını da sormak yurttaşlık görevim bilinciyle davrandığımı düşünüyorum.
Aslına bakacak olursak, benim gibi her yurttaş verdiği verginin hesabını sormalı! Hangi bakanlıktan ne kadar yatırım yapılacak, eksikler, yapılması öncelikli hangi eksikler giderilecek bilmek hakkımız.
Görüştüğüm vekillerimizi özellikle büroya davet ederek bu ve benzeri konuları görüşmek istedim ama işlerinin yoğunluğu buna engel oldu!
Zaman aralıklarıyla iktidar vekillerinin planlamada olan işlerde açıklamalarını okuyoruz. Yılan hikayesine dönen Mudurnu yolu bunlara örnektir. Hükümetin en önemli görsel yatırımı olan “yol” konusunda Bolu’da sınıfta kaldığını söyleyebilirim. 6 ay öncesinde verilen vaatlerin, öncelikleriyle henüz harekete geçmemesi, bütçede bile olmaması şaşırtıyor.
Vekillerimden isteğim, Çaydurt’tan girip, Mengen’de çay molası vermeleri. 
Gökçesu Bolu ve Mengen arasındaki yolu görmelerini, bu yolda vatandaşların araç kullanırken neler yaptığını bizzat yaşamalarını isterim.
Bitimine kısa süre kalan Yeniçağa-Gücükler-Dörtdivan yoluna da bakmaları, bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Bunlar şimdilik önceliğimiz olan yatırımlardır. Allah korusun yakın zamanda bir kaza olması halinde vebal siyasilerin boynunda olacaktır! Bu vebal sadece vekillerin değil, aynı zamanda iktidar ve muhalefet il başkanlarının da boynuna yüktür! 
Yoksa şirket elemanlarının yer değiştirmeleri, atamaları işe alımları, müdür değişiklikleri ile vakit geçiriyor diye anılırsınız.
Yakın bir zamanda, iktidarı ve muhalefetiyle seçilmişlerin “genel bütçe” konusunu karşılıklı açıklama yapmaları ilimizin menfaatine olacaktır.
Kızılay ve Danışman
Ülkemin bütün sıkıntılarında yardımın adı olan Kızılay’da beklenen değişim oldu! Değişimi tartışmak, kendini kandırmaktır ki hepimiz bekliyorduk. Değişimde öyle bir hamle yapıldı ki, konuşulması gerek değişim değil, değişendi! Değişimle yıllardır KHB adı altında en çok tartışılan Abdullah Danışman ismi tartışmaların göbeğine oturdu. Sayın Danışman’ın hastanelerde yaptıkları, kavgaları, yetersizliği ve verdiği zararlar ortadayken, Kızılay gibi bir kurumun başına kim tarafından getirildiği merak konusu. Amaç nedir, Sayın Danışmanın Kızılay’ın önünden dahi geçmediği, nasıl çalıştığı, ne iş yapacağı, görevlerinin neler olduğundan habersiz olmasına karşılık neden getirildiğini sorgulamak lazım. Bir Allah’ın kulu da çıkıp ben yaptım derse ve gerekçeleriyle birlikte yapacağı açıklamalar tatmin ettiğinde alkışlamak da boynumuzun borcudur. Şimdi söz sırası, Kızılay Başkanının ben atanmasına öncülük ettim diyecek bir yiğitte!

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 18:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
emekçi
emekçi - 5 yıl Önce

lafa gelince en büyük emekçi sizsiniz, daha dün 1 mayıs bayramını en coşkulu sizler kutladınız. peki sorarım size, kızılaya şube başkan olduğunda ilk icraatı 5 işçiyi sebepsiz yere işten çıkarıp, kendi yandaşlarını işe alan hüseyin ikayı neden bu kadar eleştirmediniz? ya da eleştiremediniz. önce kendinizi sorgulayın, kankalık mı ön planda, emekçilik mi?

Selcuk secen
Selcuk secen - 5 yıl Önce

erhan bey birde belediye başkanı alaattin beye bu yeni sanayi dükkanları nerde diye sorarsanız çok sevineceğiz.ben konudaki en son yazınızda dükkanların yapılacağına inandım diye yazmiştiniz.sizidemi kandırdılar bizim gibi.lütfen bu konudaki yetkililere tekrar sorarmısınız.? nerde kaldı bu yeni sanayi dükkanları.teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124