Veriler rastlantı olamayacak kadar garip…

Geçtiğimiz haftalarda “AİBÜ’DE CEMAATE KİM DUR DİYECEK” haberimizle ilgili Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlüğünden “cevap ve düzeltme” geldi. Gazetecilik ilkesi gereği üniversitenin cevap hakkını aynen yayınlıyoruz ancak eksik bıraktığımızı düşündüğümüz bazı konulara da açıklık getirme gereği görüyoruz.

Veriler rastlantı olamayacak kadar garip…
HABER: KASIM ŞAHİN -  FARUK ÇİDEM
Geçtiğimiz haftalarda gazetemizin manşetinden verdiğimiz “AİBÜ’DE CEMAATE KİM DUR DİYECEK?” haberimizin ardından sayısız ihbar telefonları, haberimize yorumlar ve e-posta’lar aldık. Gelen geri bildirimlerin neredeyse tamamı “daha yeni mi anladınız?”, “hakkımı yediler”, “görevime geri dönmemi engelliyorlar” şeklindeydi. 
Haberimizin hemen ardından da üniversite rektörlüğü bir cevap ve düzeltme metni gönderdi. Gazetecilik ilkesi gereği üniversitenin cevap hakkını kullanmasına izin vereceğiz. Ancak eksik bıraktığımız bazı konulara da açıklık getirme gereğini hissediyoruz.
Haberimizi hazırlarken gayemiz, Bolu’nun mimarı İzzet Baysal’ın tüm şehre armağanı olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni karalamak kesinlikle değildi. Gazete olarak İzzet Baysal’ın Bolu’ya kazandırdığı değerlere sahip çıktığımız tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir.
Ancak bu kurumların yaşatılması konusunda görev alan bazı sorumluların aynı hassasiyeti göstermediği yıllar boyunca hem ulusal medyada hem de yerel medyada yer aldı. Özellikle Fethullah Gülen Cemaati’nin ciddi bir örgütlenmesi olan Bolu’da, kurumlardaki ilişkiler artık saklanamaz hale gelerek, kurum çalışanları da dahil olmak üzere pek çok kişi tarafından şikayet konusu haline geldi.
Öğretim elemanlarının alımı ile ilgili haberimizin de kaynaklarından birisi haksızlığa uğradığını düşünen onlarca kişinin anlatımlarıydı. Ve bu anlatımlar da, üniversitenin resmi sitesinden de yayınlanan “öğretim elemanı ilanı giriş sınavı sonuçları” ile destekleniyordu. 
Sınava giren kişilerin aldığı tüm puanların yayınlandığı tablolarda, “bilim sınavı” notuna kadar sıralamalarda birbirlerine yakın olan öğrencilerin, bilim sınavında aldıkları puanlar arasında ciddi farklar olduğu görülebiliyor. 
Neredeyse öğretim elemanı ya da araştırma görevlisi alınan tüm birimlerde rastlantı olamayacak şekilde verilerin aynı olması, sadece 3 birimden verdiğimiz örnek tablolarda da görülebilir.
Son olarak açıklık getirmek istediğimiz konu ise haberimizde geçen ve üniversitenin de rahatsız olduğunu belirttiği “üniversitede jüri üyelerinin cemaat liderleri tarafından belirlendiği” iddiası. 
Sayın Cumhurbaşkanı’nın da defalarca söylediği gibi Fethullah Gülen Cemaati örgütlenmesi ülkenin tüm kurumlarına sirayet etmiş vaziyettedir. Kamuoyunda herkes tarafından bilinen bir konu ise; bu örgütlenmenin en güçlü olduğu yerlerden birisinin de Abant İzzet Baysal Üniversitesi olması. Geçtiğimiz yıllarda da bazı ulusal basın organlarında üniversitenin üst kademe yöneticilerinin cemaat evlerinde sohbetlere katıldığı fotoğraflarla yayınlanmıştı. 
Jüri üyelerinin seçimi konusuna gelecek olursak, söylemek istediğimiz; üniversitede memur ya da üst kademe yönetici olan ve Fethullah Gülen Cemaati adına çalışarak, hakkını layıkıyla yapmak isteyen kişiler üzerinde baskı kurup, mevzuata ve yönetmeliğe aykırı işlemler yapılmasını sağlayan kişilerin bulunması.  

Cevap ve Düzeltme
1.Gazetenizin 18 Nisan 2016 tarihli nüshasında "AİBÜ'de Cemaate Kim Dur Diyecek?" başlığı kullanılarak, kamuoyunda üniversitemiz yönetimine yönelik hiçbir somut bilgi veya belgeye dayanmayan, haksız, taraflı, algı oluşturma amaçlı bir haber yayımlanmıştır.
2.Haberde yer alan iddialar; iftira niteliğinde asılsız, mesnetsiz, delilden yoksun, üniversite ve yönetimini yıpratmaya yönelik maksatlı haberlerden biridir. Bu iddiaların kabul edilmesi söz konusu değildir.
3.Haberdeki "üniversitede jüri iyelerinin cemaat liderleri tarafından belirlendiği" iddiası hayal mahsulü bir iftira olup, algı yaratmaya yöneliktir. Üniversitemizde Öğretim Elemanı alımı ile ilgili tüm iş ve işlemler; Yüksek öğretim Kanunu ve Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılmaktadır. Yönetmeliğin 9, 10, 11, 12 ve 13. maddeleri bu hususu düzenlemektedir. Yapılan tüm bu işlemler, idari ve hukuki başvurulara ve denetimlere açıktır.
4.Üniversitemiz yönetimi, devletimizin illegal yapılarla olan mücadelesi konusunda üzerine düşen tüm sorumlulukları kararlılıkla yerine getirmektedir. Bu konuda Rektörlüğümüzün müteaddit açıklamaları kamuoyunun malumudur.
5.Üniversitemiz yönetimi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi kurumsal kimliği ve tüzel kişiliğini yıpratmaya yönelik iftira niteliğindeki bu haberle ilgili hukuki süreci başlatmıştır.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü



Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2016, 18:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
avukat
avukat - 5 yıl Önce

hangi hukuki süreci başlattılar öyle bir konu yargıya geldiği an bütün rezillikler tanıklarıyla birlikte kamuoyuna açılmış olur inşallah öyledir bu haberi bu şekilde manşet yapmalısınız.rektör yargıya gitti diye şikayet dilekçesini size postalamalı sizi korkuyuyorlar yargı diye her zaman yaptıkları taktik

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 5 yıl Önce

bunlarin i̇lk vukuati deği̇l bu..daha öncede (geçen sene) besyo li̇steleri̇yle de oynamişlardi.

UYUYAN GÜZEL
UYUYAN GÜZEL - 5 yıl Önce

yök nasil sessi̇z kaliyor anlamiyorum.baştan sona fetonun kalesi̇.

Bülent Duran
Bülent Duran - 5 yıl Önce

Bir Rektör ve Bir Dekan düşünün, 2547/60-b den dönüş dilekçeme "ihtiyaç yoktur" desin , sonra ta Diyarbakır'dan Prof Arasın. Tüm BOLU KAMUOYU bilsin. HÇ ve HÖ işte böyle idare etmektedir Aziz İzzet Baysal'ın Üniversitesini ve Tıp Fakültesini.
Prof. Dr. Bülent Duran olarak sizi derhal istifa etmeye davet ediyorum.

SIRADAKİ HABER

banner128