Vicdanınız size doğruyu gösterir

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal gençlere öğütler vererek hayattaki en önemli faktörün dürüstlük olduğunu söyledi. Baysal; “ Bugün yaşanan bazı kötü olayları örnek...

Vicdanınız size doğruyu gösterir

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal gençlere öğütler vererek hayattaki en önemli faktörün dürüstlük olduğunu söyledi. Baysal; “ Bugün yaşanan bazı kötü olayları örnek almayın. Vicdanınıza göre davranın, vicdanınız size doğruyu gösterir.”dedi.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencileri ile Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAMER) tarafından Bolu ve Bolu kültürünü tanıtmak için “Yaşayan Bolu” projesi başlattı. Proje kapsamında ilk olarak İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, gençlere hitap etti.

Gülezler Konağı’nda yapılan “Üniversitemiz ve Yükseköğretime Dair Gençlerle Başbaşa” konulu söyleşiye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen, BAMER Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Prof. Dr. Kutalmış, söyleşi öncesi yaptığı kısa konuşmada, Ahmet Baysal’ın rahmetli İzzet Baysal’ın misyonunu ve vizyonunu sürdürdüğünü ifade ederek, Ahmet Baysal’ın sadece bir sanayici ve yatırımcı değil aynı zamanda Bolu’nun kalkınmasına katkı sağlayan önemli bir değer olduğunu söyledi.

 Ahmet Baysal ise yaptığı konuşmada Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin vakıf destekli ilk devlet üniversitesi olduğunu hatırlatarak, “15 sene sonra İbrahim Çeçen Ağrı’da ikinci vakıf üniversitesini kurdu ve açılış konuşmasında sadece İzzet Baysal’ı örnek aldığını söyledi. 3 yıl sonra da Bitlis’te Ahmet Eren aynısını yaptı. Açılışı Recep Tayyip Erdoğan yaptı ve açılışında artık Bitlis’inde bir İzzet Baysal’ı var demiştir. Bu, vakfı yönetenleri, Boluluları onurlandırmıştır.” dedi.

 

“Gelirlerimiz gayrimenkullerin kiralarından ve banka mevduatlarından oluşuyor”

 

Konuşmasında vakfın varlığı ve gelirleri hakkında bilgi veren Baysal, “Vakfın malvarlığı amcamın hayatı boyunca kazandığı, vergisini ödedikten sonra kendi cebinde kalan gelirlerdir ve bu hayırlar o gelirlerle yapılır. 80-90 milyon varlıklı bir vakıftır. Gelirlerimiz gayrimenkullerin kiralarından ve banka mevduat gelirlerinden oluşuyor. Son senedeki gelirimiz 5 milyon lira civarında. Bununla Bolu’ya hizmet etmeye devam ediyoruz.”diye konuştu. İzzet Baysal Vakfı’nın devletle işbirliği içinde hayır yapmaya devam ettiğini ve 2005’ten önce üniversitenin Gölköy yerleşkesindeki fiziki yapılaşmanın yüzde 80’ini vakfın, yüzde 20’sini ise devletin yaptığını vurgulayan Ahmet Baysal, “Sayın Rektörümüz geçtiğimiz günlerde açıkladı, çok mutlu olarak dinledim, gurur duydum. Biz devletin yanında hiçiz. Üniversitedeki yapılaşma tersine dönmüş, yüzde 45 üniversitenin, yüzde 55 vakfın ve seneye biraz daha devlet ağırlıklı sürecek. Bu şunu gösteriyor. İzzet Baysal doğru görmüş. Ben 1 vereyim devlet 100 koyacak. Hakikaten öyle.”  konuştu.  

 

 

Üniversite Bolu için büyük nimettir

 

“Üniversite Bolu’ya bir nimettir. Bolu, iktisadi kalkınmasını ne turizme ne de sanayiye borçludur. Bolu’yu kalkındıran üniversitedir.” diyen Baysal, Bolu’nun sadece iktisadi değil sosyal ve kültürel kalkınması açısından da üniversitenin önemli olduğunu vurguladı. “Vakıf, İzzet Baysal’ın evini müze yapmayı düşünüyor mu?” sorusu üzerine ise Baysal, “Biz müze için harcayacağımız parayı hayır yaparak değerlendirmeyi daha uygun görüyoruz.” diye yanıtladı. Ahmet Baysal, ileride yapmayı düşündükleri projelerle ilgili bir soru üzerine ise, vakıf olarak ellerinde 5 proje olduğunu ve en kısa zamanda İzzet Baysal’ın da çok istediği Hukuk Fakültesinin yapımına başlamak istediklerini bunun için hem üniversite yönetimi hem de vakıf yönetiminin girişimlerini sürdürdüğünü ifade etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen’in üniversitede İzzet Baysal’ın Fikirlerini Anlama ve Yaşatma Topluluğu kurulduğunu söylemesi üzerine Ahmet Baysal duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve gençlere hitaben “Son söz olarak çocuklar, hayatınızda dürüst olun. Bugün yaşanan bazı kötü olayları örnek almayın. Vicdanınıza göre davranın, vicdanınız size doğruyu gösterir.” diyerek konuşmasını tamamladı. Konuşmanın ardından proje yöneticisi ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencisi Uğur Çakır, Ahmet Baysal’a çiçek ve hediye verdi. Programın sonunda Ahmet Baysal, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128