banner120

Vicdanınızmı Zedelendi Beyler!...

Erol Yıldız'ın Kaleminden

 Vicdanınızmı Zedelendi Beyler!...

Her gün değişik iş kollarında işçilerimiz kaza geçirerek hayatlarını kaybediyorlar. Pardon ya, bunu ben söylemiyorum. Devlet kurumları ve istatistik raporlarında var. Başka yalakalar gibi bir yerde kolumuz da yok ki, onlar bilgi aktarsın. Devletin kütüphaneleri, devletin haber alma yerleri ve yöntemleri var. Biz de elimizden geldiğince buralara uğrayıp gereğini öğreniyoruz. Sende git çalış öğren. Ama nerede? Bu işler sana ters. Cep iyi cepken iyi. Para akıyor bir yerden. Sana ne olandan bitenden.

İnşaat sanayiinde asansörün halatı kopsun. Ölenler ölür kalanlar bizimdir hesabı görenler ortada. Sen agobun kazı gibi götürüp, başkasının rıskına göz dikersen, onların da ahı bir gün gırtlağına yapışır. Bu aynı zamanda dört büyük kitapta var. Diğer üç kitaba inananlar bizden fazla inanmış olacaklar ki, bizler lafta ona inanıyor, iş yapmaya gelince cebimizi daha önemli kılıyoruz. Allah kabul etsin. Ben mi? Ben beş kuruşun bile hakkını cebime indirmedim. Bilmeyerek olduysa, kimin parasıysa özür diliyorum. Zaten onun cezasını ben benimle muhataplara ötede hesabımı veririm.

301 kişi, can, hayat, işçi, emekçi rezil ettirildi. Şimdi topraklarının üzerinde sadece yeşeren bir kaç çiçek ve gül var. Üzerinde bir kaç da not. Bu ölenlerin günahını bakaslım hangi vicdanlar yeşertecek. Siz ölünce bile acılar içinde ölemeyeceksiniz. Son yaşanan maden faciasının acı bilançosunu yaşayan Soma halkı, sonunda doğruları en etkili kişiden duyabildi. O şirketin yetkilisi açıkladı. Ben bu şartlarda bu ocakları çalıştıramam. Gerekçe ne? Apaçık ortada. "Facianın ardından artan denetimler." Basın aracılığıyla aldığım bilgilere göre, müfettiş denetimi nedeniyle kapadığını söylemiştir. Medyanın yalancısıyım. Peki burada sağduyulu insanlar sormazlar mı? Ey bizleri yöneten değerli varlıklar. Bu denetimlerden sonra maden işletmeleri ağır geliyor diye kapatacaksa, ya diğerleri ne olacak. Oralarda da böyle kazalar mı olması gerekiyor. Şimdiye kadar bu şirketlerin nasıl önlem aldığı ortaya çıkmıştır. Nedeni denetimlerin ardından kapatılan iş yerleri. Var mı başka ötesi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124