banner120

VURULDUK EY HALKIM UNUTMA BİZİ

24 Ocak 1993'te uğradığı bombalı saldırı sonrasında yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ölümünün 23. yılında da unutulmadı. Bolu'da Uğur Mumcu Parkı'nda bir araya gelen onlarca kişi Mumcu'yu katledenleri lanetlerken, Uğur Mumcu ile aynı kaderi paylaşanları da andı.

VURULDUK EY HALKIM UNUTMA BİZİ
HABER: FARUK ÇİDEM

Ölümünün 23. yılında gazeteci Uğur Mumcu Bolu Barosu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadınlar Birliği, İnşaat Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Halkevi, Eğitim- Sen, KESK, Eğitim- İŞ, Öğretim Elemanları Derneği, Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Bolu İl Örgütü'nün birlikte düzenlediği  bir programla anıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anmada okunan şiirlerin ardından anmayı düzenleyiciler adına basın açıklmasını okuyan Bolu Baro Başkanı Avukat Ferit Atalay şunları söyledi; Herkesin bir gideni vardır. İçinden bir türlü uğurlayamadığı.. Tam 23 yıldır bu alanda toplanıyoruz.Kanayan ve bir türlü kabuk bağlamayan yaralarımızla yitirdiğimiz Mumcu’nun, A.Taner Kışlalı’nın, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve adını sayamadığımız onlarca aydınımızın acısını tazeliyoruz.
Oysa Uğur Mumcu ve diğer aydınlarımızı katledenler bu gün daha cesur ve daha kararlı olarak aramızda dolaşıyor. Onca sözlere karşın katilleri bulunamadığı gibi yeni cinayetlerin tümünde izleri var.
Uğur Mumcu’yu ortadan kaldıranların amacı Cumhuriyet ve Tam Bağımsızlık için uğraş veren aydınları sindirmekti. Kuvayı Milliye Ruhu unutulmalı ,yeni sömürgeciliğin ülkemize uygun gördüğü Orta Doğunun bekçiliğini yapacak ,etnik ve mezhep kargaşasının bataklığına sürüklenmiş bir Türkiye yaratmaktı istedikleri.
İşte tam bu noktadayız. Atatürk’ün ve Mumcu’ların yıllar önceki uyarılarına karşın etnik, dinsel ve mezhepsel kavgalarla beslenen kirli bir savaşın içindeyiz.
Demokrasinin,Hukuk Devletinin,Yargı bağımsızlığının bilinçli olarak yok edildiği,şiddetin toplumu teslim aldığı, otoriter yönetimin kutsandığı günlerdeyiz.
İktidarlarını sürdürmek için bu kirli savaşın ateşini durmadan yakarak, bu ateşle ısınmaya çalışanların, Ülkeyi kişisel çıkarları için Orta Doğunun bataklığına sokanların nasıl bir ülke istediklerinin de farkındayız.
Türkiye Cumhuriyetini ve onun temel ilkelerini ortadan kaldırmayı iş edinmiş karşı devrimcilerin, daha dün Türkiye’nin efendiliğine soyunarak işaret parmaklarını göstererek konuşanların neyi dayatmak istediğini de biliyoruz.”

BİZ UĞUR MUMCULARIN BİR PARÇASIYIZ

Demokrasiye emek veren yazar çizer ve aydınların linç edildiği, yurtseverliğin aşağılandığı, çaresizliğin bilinçli olarak dayatıldığı suskun bir topluma doğru evriliyoruz.
Oysa biz haksızlığa, hukuksuzluğa karşı durarak yeni bir dünya kuracak kadar çoğunluktayız. Tam bağımsızlıktan yana, emperyalizm ve onun işbirlikçilerine karşı duracak kadar da bilinçliyiz. Barış için Demokrasi için bu ülkede tüm insanların özgürce yaşadığı Atatürk’ün öngördüğü çağdaş bir toplumu yaratacak birikime de sahibiz.
Ben Atatürkçüyüm, ben laikim,Cumhuriyetçiyim,Antiemperyalistim,Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım,Özgürlükçüyüm.İnsan haklarının savunucusuyum,Ben Terörün karşısındayım,Yobazların, Hırsızların vurguncuların düşmanıyım. Öyleyse Vurun, Parçalayın Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır ….. diyerek kendini tanımlayan Mumcu ne yazık ki hunharca katledildi.
Ünlü “ Vurulduk Ey Halkım Unutma bizi “ dizelerinde; şöyle seslenmişti.
Bağımsızlık Mustafa Kemal’den armağandı bize. Emlperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük sokaklarda. Mezar taşlarımıza basa basa devleti yönetenler gizli emirlerle başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. Amerikan üstlerini kaldırın dedik. Sokak ortasında Sorgusuz sualsiz vurdular.
Bizi öldürenler, bizi asanlar sokak ortasında vuranlar ağabeylerimiz babamız yaşlarında idi. Ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı, ya da susmuşlardı olup bitene.
Bir kişiye yapılan haksızlık bütün topluma karşı işlenen bir suçtur diyen ve tüm yaşamını hukuk ve adalete adamış olan Mumcu saygın bir düşün adamı olarak ilkelerinde asla ödün vermemişti. Düşünce ve ifade özgürlüğüne, yaşam hakkına yönelik bu saldırı bu gün de tüm aydınlara yönelik olarak sürmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124