Yağmur altında su yürüyüşü

TEMA Bolu Şubesi ve AİBÜ Genç TEMA Topluluğu dün yağmurlu bir havada sloganlar atarak su yürüyüşünde bulundular. Grup soğuk hava ve yağmur yağışına rağmen İzzet Baysal Caddesi girişinden Belediye meydanına kadar yürüdüler. Burada havuz başında toplanan grup Bolulu vatandaşları su, erozyon ve çölleşme konusunda uyardılar.

 Yağmur altında su yürüyüşü

Haber: Kasım ŞAHİN

 

Son yıllarda ülkemizde ve Bolu’da yaşanması beklenen su konusunda halkı bilinçlendirmek adına bir araya gelen yaklaşık 50 kadar TEMA Bolu Şubesi ile AİBÜ Genç TEMA üyesi öğrenciler soğuk ve yağışlı havaya aldırmadan anlamlı ve güzel bir yürüyüş yaptılar. TEMA Bolu İl Temsilcisi  Ayşegül Özer ile AİBÜ Genç TEMA Topluluk Başkanı Mine Ünal ile birlikte öğrenciler yürüyüş gerçekleştirdi. Belediye meydanındaki havuz başında toplanan grup adına bir açıklama yapan Ünal; “Son dönemde yaşanan seller, önemli miktarda verimli üst toprak kaybına neden olmaktadır.  Ülkemiz her yıl ortalama 1 mm, 10 yılda ise 1 cm toprak kaybetmektedir” dedi. 

 

Ünal, açıklamasının devamında; “Dünya’da tarım arazilerinin yıllık ortalama 24 milyar tonu toprak erozyonu sebebi ile yok olurken, erozyon sebebiyle 110 ülke çölleşme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Erozyon, toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu, koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su, rüzgâr veya yerçekimi etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır. Rüzgârla taşınan toprak esas itibarıyla ince kum ve tozlardır. Taşınan kum ve tozlar verimli toprakların üzerini kaplayarak verimli toprakları kullanılamaz hale getirebilmektedir. Hızlandırılmış toprak erozyonunun en yaygın ve etkili olan erozyon şekli, su erozyonudur. Türkiye topraklarının ise, % 90’nı su erozyonu, % 15’i de rüzgâr erozyonuna maruz kalmaktadır”

 

Yağış ve sellerin toprağa etkisi

 

Yağmur damlaları büyük bir hızla toprağa düşmekte ve toprak taneciklerini yerinden oynatarak kolaylıkla taşınmasına neden olmaktadır. Suyun çözücü özelliği nedeniyle toprak tanecikleri arasındaki bağlılık azaldığında, yağmur damlalarının etkisi daha da artmaktadır. Arazi eğimi ile artan su akışı erozyonu şiddetlendirmektedir.

 

Su ile taşınan toprak, yağış şekline, miktarına, şiddetine, arazinin topoğrafik yapısına, bitki örtüsüne, arazi kullanımına ve toprak özelliklerine göre değişmektedir. Türkiye’nin topoğrafik yapısı çok engebelidir ve bu nedenle % 90’ınında değişik derecede su erozyon görülmektedir. Türkiye’de eğimin % 15’in üzerinde olduğu orta ve şiddetli erozyon görülen alan % 65’ini oluşturmaktadır.

 


Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER