Yaman; “23 Nisan dünyada ki tek çocuk bayramıdır”

Bolu Cumhuriyet Kadınları Derneği Şube Başkanı Güllü Yaman, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle açıklama bulundu. Yaman; Her 3 evlilikten birinin çocuk gelin olduğunu vurguladı.

Yaman; “23 Nisan dünyada ki tek çocuk bayramıdır”
 Haber: Kasım ŞAHİN

Yaman, günün anlam ve önemine dair şu açıklamayı yaptı; 23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır düşüncesi ışığında hem saltanata hem de işgal güçlerine karşı başlatılan milli mücadele hareketiyle, ulusal egemenliğe dayalı tam bağımsız bir Türkiye'nin temelleri atılmıştır. Bu nedenle 23 Nisan 1920, Türk halkı için önemli bir dönüm noktasıdır. İlk defa 1929 yılında bayram olarak kutlanmaya başlanan 23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya barışının simgesi olarak görülen dünya çocuklarına armağan edilmiştir. Ulu önder Atatürk'e göre çocuklar, milletin geleceği, yeni Cumhuriyetin bekçileridir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, bugünü çocuklara armağan etmiştir.

ÇOCUKLARIMIZ BÜYÜKLER TAŞIMAKTADIR

Ulu önder Atatürk‘ün Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin açıldığı bu günü bayram olarak çocuklara armağan etmesi çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. 23 Nisan, dünyadaki tek çocuk bayramı olma özelliği de taşıyarak dünya çocukları arasında dostluk, kardeşlik ve sevgi bağlarının pekiştirilmesine katkıda bulunması açısından büyük öneme sahiptir. Büyük önderin Cumhuriyeti emanet ettiği çocuklar son yıllarda kendilerinden büyük yüklerin taşıyıcısı olmak zorunda bırakılmış, çocukluklarını yaşayamamış ve çocuk işçi, çocuk gelin, çocuk tecavüzü ve tacizi, çocuk kurban olarak gündemde yer almaya başlamışlardır. Her üç evlilikten biri çocuk evliliği olarak istatistiklere geçmiş ve çocukların yaşam hakları çeşitli nedenlerle elinden alınmıştır. Alınmaya da devam edilmektedir .

Unutulmamalıdır ki; çocuklarımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin teminatıdır, barışın ve umudun simgesidir. Dolayısıyla Türk çocuklarını mutlu edebilmek, onlara iyi bir gelecek sunabilmek, çocuklarımızı milli ve manevi değerler Aşılayarak, topluma faydalı bireyler oluşturmak hepimizin görevidir. Küreselleşmenin olumsuz etkilerinden koruyarak, çocuklarımızı tarih ve millet sevgisiyle yetiştirmek güçlü bir Türkiye'nin olmazsa olmazıdır.

MÜCADELE ATEŞİNİ YAKMALIYIZ

Ülkeyi yönetenlerin alacağı dersler ise kuşkusuz daha fazladır. “ Sahipsiz vatanın batması haktır/ sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” Diyen Mehmet Akif ERSOY’ un sözlerine kulak verilerek. “ Benden başkaları da var, onlar yapsın! “ anlayışı yerine , “ Ben yoksam kimse yoktur!” anlayışını benimseyerek Cumhuriyet'in, üniter yapı, ulus devlet güvencesi altında bir arada yaşamanın ve var olabilmenin ortak paydası olduğu kabul edilmelidir. Ülkenin siyasal kompozisyonunda, hukuk ve yargı işleyişinde, eğitim sisteminde, ekonomik planlamasında, tek kişinin sınırsız otoritesi yerine çağdaş değerler esas alınmalıdır.Bugün gelinen noktada biz aynı azim ve kararlılığı göstererek çocuklarımıza onurlu bir gelecek ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için mücadele ateşini yakmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, memleketi ışığa boğacak olan çocuklarımızın ve egemenliği kayıtsız şartsız sürdürecek olan milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükran ve rahmetle anıyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128