YAMAN ; ‘ SURİYELİLERE TÜRK VATANDAŞLIĞI HALKA SORULMALI’

Türkiye'de bulunan 3 buçuk milyon Suriyeli ye Türk vatandaşlığı hakkı verilmesine yönelik açıklamaları değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü YAMAN, "Bu karar halka sorulmalı ve sonrasında hayata geçirilmelidir. Bu kararın sonuçları halkımızı ekonomik ve sosyal yönden fazlasıyla etkileyecektir" dedi.

YAMAN ; ‘ SURİYELİLERE TÜRK VATANDAŞLIĞI HALKA SORULMALI’

Haber: Kasım ŞAHİN

Biz millet olarak misafirperverizdir. Mazluma her zaman kucak açmış ve sahip çıkmışızdır. Bunu onca ekonomik sıkıntılara rağmen misafirperverliğimizden asla taviz vermeyerek de gösterdik. Kucağımızı açmak, evimizi açmak ile evinizin tapusunu vermek farklı şeylerdir. Kamuda istihdam edilmeleri ise büyük sıkıntılara ve sosyal problemlere neden olacaktır. Siyasi iktidarın bu konudaki yanlışlarının bedeli halka ödetilmemelidir diyen Yaman açıklamasını şöyle sürdürdü;

Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasına göre, yaklaşık 3.5 milyon Suriyeliye Türk vatandaşlığı hakkı veriliyor. Bu önemli ve riskli bir karardır. Bu karar halka sorulmalı sonrasında hayata geçirilmelidir. Çünkü kararın sonuçları tüm halkımızı ekonomik ve sosyal yönden etkileyecektir.

Bu ülkede 1 milyon üniversite mezunu, 1 milyon meslek yüksek okulu, 2 milyon lise mezunu evladımız işsiz. Bu ülkenin kaynakları ile okudular, TOKİ'den ücretsiz evleri olmayan, anne, babalarının dişlerinden tırnaklarından artırdıkları, olmayan parası ile, bin bir güçlük içinde okudular. Okuduklarına pişman edildiler, yıllardır işsizler, gelecek planları yapamıyorlar. Vekil, bakan çocukları olmadığı için, torpil bulup, istisnai kadro sisteminden de faydalanamadılar. Okudular, dirsek çürüttüler ama bir türlü KALİFİYE ELEMAN sayılmadılar. Allah tüm evlatlarımızın yar ve yardımcısı olsun.İşsizliğin önlenemediği, adil gelir dağılımının sağlanamadığı ülkemizde 3.5 milyon Suriyeli tüm dengeleri alt üst edebilecek büyüklüktedir. Bu oran, bazı bölgelerimizde demografik yapıyı da doğrudan etkileyecek, gelecekte önlenemez daha büyük sıkıntılar yaratabilecek boyuttadır.

Bunlar ve akla gelecek bir çok başka sebepler düşünüldüğünde bu karar değil 317, 550 milletvekili dahi olsa bir iktidarın yetkilerini aşar. Söylediklerim, Suriyelileri kaderine terk etmek anlamına gelmemeli, bugün ve gelecekte bir milletin ödeyeceği her türlü bedelin öngörülmesi olarak görülmelidir. 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2016, 17:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
EMEKLİ
EMEKLİ - 4 yıl Önce

beyler türki̇yeyi̇ hükümet deği̇l bi̇r ki̇şi̇ yöneti̇yor,o ne derse,yanliş ta olsa i̇ti̇raz edecek bi̇r mi̇lletveki̇li̇ yok.veki̇ller bi̇zi̇m deği̇l sarayin veki̇lleri̇.halkin sesi̇ni̇ di̇nleyen veki̇l gösterebi̇li̇rmi̇si̇ni̇z.

akademist
akademist - 4 yıl Önce

herşeyi halka soruyorlar ya bunu da sorsunlar bizahmet.doğru söylüyor hüsnü bey.ama iş bu kadar değil.bu cümlelere ilave yapılmalı.meram tam anlatılamamış.

SIRADAKİ HABER