YARATICILAR…

Faruk Çidem'in Kaleminden...

 YARATICILAR…

Kadınlar; varolma ve yeniden yaratma ehliyetini ellerinde tutanlar…

İnsanlık tarihinin başladığı zamandan beri en kıymetlilerimiz ve dünyayı yaşanabilir kılanlar…

Ama bütün bunlara rağmen öldürülen, tecavüze uğrayan, çocuk yaşta bir “adam”a resmen satılan, dövülen, kapitalizmle beraber ucuz ve rahat sömürülebilecek bir işgücü haline gelen, kendisine yabancılaştırılan, bu dünyayı yeniden ve yeniden daha güzel yaratmasından korkulan kadınlar…

Bir kez isyan ettiklerinde yer yerinden oynayacağı için koca koca gözlerin sürekli tepelerinde dolandıkları kadınlarımız.

Kısa etek giyerse taciz ya da tecavüze uğraması normal sayılan, saçı başı açık olursa cehennemle cezalandırılan, erkek arkadaşı olursa yollu, kocası tarafından satılırsa orospu, evli olunca “nasılsa benim”, olmazsa “ondan başkası mı yok”…

…….

Kadın, yeter dediğinde; Behice Boran’lar, Ulrike Marie Meinhof’lar, Leyla Halid’ler, Inessa Armand’lar çıktı dünya sahnesine.

Ve biliyorlar…

Bugünün gericilik sevdalıları, eğer bir toplumun kadınları değişmezse istediklerine ulaşamayacaklarını çok iyi öğrendiler.

Ağızlarına her “kadın” konusunu aldıklarında meseleleri “suni gündem” yaratmak falan değil. Onlar, hatta burada daha da somutlayalım; Bülent Arınç gibiler, yeniden kurmaya çalıştıkları bir düzende kadın profili çiziyor ve zaman zaman topluma mesaj olarak veriyorlar.

Kadınlar gülmesin diyerek gündem değiştireceğini zannetmeyecek kadar akıllı olan bu zat’ların asıl söylemek istedikleri şey başka.

Biz bir Cumhuriyetin bütün ilerici damarlarını kurutmak yolunda epey yol aldık. Ama zafere ne kadar yakın olursak olalım, gerçek zafer için kadınları istediğimiz yola sokmalıyız. Kadınlar evlerinde televizyon başında gerçek hayatın tamamen dışında seyreden dizilerle meşgul olsunlar, en az üç tane çocuk yapsınlar ki kitap okumak, film izlemek, kendisini yeniden üretmek için fazla vakitleri olmasın…

Korku budur…

Korku; onların tam zafere ulaşacakları zaman, kadınların “yeter” diyerek evlerinden sokaklara akmasıdır.

Korku; dünyayı kadınların kendi ellerinde yeniden yaratmalarıdır…

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Birkaç ay önce de çeşitli vesilelerle söylemiştim; Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “BOYKOT” diyorum.

SURİYE

Suriye’de tüm dünyanın gözünün önünde genç, yaşlı demeden insan kesen canilerin Türkiye tarafından destek görmesi bir utanç kaynağıdır. Bunun hesabını Ortadoğu politikasını emperyalizmin hizmetleri doğrultusunda hazırlayanlar elbet verecektir.

FİLİSTİN

Her gelen iktidar için politika malzemesi olmaktan başka bir anlam ifade etmeyen, Siyonist İsrail hükümetinin bombalarına karşı sapanlarıyla mücadele veren halk…

Kazanan mutlaka Filistin mücadelesi olacak!!!

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER