“YARBAY MEHMET ALKAN’IN SORUSU HALA CEVAP BEKLİYOR”

Son günlerde ülkenin çeşitli illerinde yaşanan teröre lanet yürüyüşlerinde bazı esnafların ve derneklerin saldırıya uğramasını protesto eden Bolu SES-DİSK ve TMMOB adına açıklamayı yapan SES Bolu Eş Başkanı Özkan Üstün; “Halklarımızın bir arada barış ve kardeşlik içerisinde yaşama umudunu dinamitleyen saldırıları kınıyor iktidar sahiplerini de uyarıyoruz” dedi. Ayrıca açıklamada CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın son günlerde yaptığı açıklamalar da kınandı.

“YARBAY MEHMET ALKAN’IN SORUSU HALA CEVAP BEKLİYOR”

HABER: FARUK ÇİDEM

Geçtiğimiz gün Bolu’da yaşanan teröre lanet yürüyüşlerinde DOĞ-DER ve Kürt kökenli bir esnafın işyerinin camlarının kırılmasına tepki gösteren SES-DİSK ve TMMOB dün ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklamayı okuyan SES Bolu Eş Başkanı Özkan Üstün; “Her geçen gün çatışma ve şiddet daha da artarken yitirdiğimiz canlarımıza yeni canlar ekleniyor, ateş tüm ülkeyi sarıyor.

Yiten canlarımıza yeni canlar eklenmemesi için toplumsal barışı konuşmamız gerekirken ne yazık ki, AKP İktidarı ve Cumhurbaşkanı halkları karşı karşıya getiren söylemlerden de geri durmamaktadırlar. Hala tek başına iktidar ve oy hesabı yapmaktadırlar.

Yıllardır şiddet ve baskı politikalarında ısrar ederek, “yurtta barış, dünyada barış” için gereğini yapmak yerine, erken seçimlerde “tek başına iktidar” için gözlerini kan bürüyenlerin “inadına savaş” hırsı yüzünden, gencecik canlar hayatının baharında toprağa düşmeyi sürdürmektedir. Son iki aydır Suruç, Varto, Silopi, Silvan, Cizre ve Yüksekova’da yaşanan çatışmalar sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda insan hayatını kaybetmiş, ateş yine düştüğü yeri yakmıştır” dedi.

“PROTESTOLAR ŞİDDET İÇERMEMELİDİR”

Yarbay Mehmet Alkan’ın kardeşinin cenazesinde söylediği “Düne kadar çözüm diyenler, neden şimdi savaş diyor?” sorusu yanıt beklerken, Hakkari-Dağlıca’da ve Iğdır’da yaşanan saldırı sonucunda yine yüreklere ateş düşmüştür. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyor, barış ve kardeşliği savunmak yerine, savaşı ve ölümü kutsayanları lanetliyoruz.

Bu söylemlerle örgütlenen gruplar aracılığı ile tarım işçisi, esnaf, gazete, dernek, siyasi parti demeden linç kampanyası yürütülmektedir. Özellikle son iki gündür Alevilerin, Kürtlerin, devrimci ve demokratların yaşadıkları mahalleler basıldı. Hürriyet Gazetesi ve HDP Genel Merkezi ve İl binaları basıldı ve yakıldı.

Bolu’da da dün akşam saatlerinde Doğder ve bir Kürt yurttaşımıza ait işyerinin camları kırılıp içindeki eşyalara zarar verilmiştir. Birçok Kürt esnafa dönük tehdit ve hakaret edilmiştir. 

Protesto ve gösteri yapmak her yurttaşın en temel demokratik hakkıdır. Yalnız protesto gösterilerinin şiddet içermesi kabul edilemez. Daha da önemlisi şiddet içeren eylemlerin önlenmemesi kesinlikle kabul edilemez. Bu yüzden dolayı Bolu Valiliğinin ve Emniyetinin insanların can ve mal güvenliğini sağlamak için bu tip şiddet içeren eylemleri önlemesi gerekmektedir. Bu şiddet eylemlerinin önlenmemesi Bolu da daha üzücü olayların yaşanmasının önünü açacaktır.

“TANJU ÖZCAN’I KINIYORUZ”

CHP Genel Merkezinin itidal ve sağduyulu açıklamaları ve barış dilini kullanması, yakılan HDP Genel Merkezini ziyaret etmesi ülkemizin normalleşmesi açısından çok değerli ve saygı duyulması gereken bir tavırdır. Yalnız CHP Genel Merkezinin HDP’yi ziyaret edip yapılan saldırıyı kınadığı bir ortamda CHP Bolu Milletvekili Sayın Tanju ÖZCAN’ın yaptığı şovenist ve ötekileştirici açıklamalar kabul edilemez. Bu açıklamalar savaş ve nefret dilidir. Bu tip ayrıştırıcı ve faşist ifadelerin CHP’nin ve demokrat üyelerinin görüşü olmadığını biliyoruz. Bu açıklamalarından dolayı sayın Tanju ÖZCAN’ı esefle kınıyoruz.

KESK-DİSK VE TMMOB olarak çocuklarımızın ölmemesi için barış diye haykırmaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2015, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
KurşunKalem
KurşunKalem - 6 yıl Önce

akp dönemi erçekten huzurlu geçti tabi herkes bunu çabuk unuttu ben inanıyorumki hiçbizaman savaş taraftarı bi hukumet olmadı herzaman barıştan yana çabaladı ama bazı vatan hainleri sırf ak parti kaybetsin diye savası bile göze aldılar yazıklar olsun onlara..zehir olsun bu vatan hainlik yapanlar..doğru yolda olanlarında allah yolunu açık etsin kim olursa...

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124