YARGI TECAVÜZCÜLERİN YANINDA OLDUĞUNU İSPATLADI

Kayseri’de Cansel Buse K.’ya tecavüz ettiği öne sürülen matematik öğretmeni Bayram Özcan’ın Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmasında beraat etmesine Eğitim Sen Bolu Şubesi’nden tepki geldi. Eğitim Sen Bolu Şube Kadın Sekreteri Sevcan ALTUN BOZOĞLAN; “mahkeme tecavüzü suç saymıyor” dedi.

 YARGI TECAVÜZCÜLERİN YANINDA OLDUĞUNU İSPATLADI

HABER: FARUK ÇİDEM

Kayseri’de matematik öğretmeni tarafından tecavüze uğrayan 12’nci sınıf öğrencisi Cansel Buse, okulda tecavüzcüsünü görmeye dayanamadığı için ‘’intihar’’ etmişti. 17 yaşındaki Cansel Buse K.’ya cinsel istismarda bulunduğu ve ölümüne neden olduğu belirtilerek tutuklanan öğretmeni Bayram Özcan’ın, Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına geçtiğimiz hafta başlanmıştı.

Eğitim Sen Bolu Şube Kadın Sekreteri Sevcan ALTUN BOZOĞLAN, “Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmada, mahkeme bir kez daha tecavüzü akladı” diyerek başladığı açıklamasında, “Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak”, “çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik” ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından yargılanan öğretmen Özcan, beraat etti.

Her gün ülkenin dört bir yanından cinsel istismar ve tecavüz haberleri gelirken, Ensar Vakfı’ndaki çocuk istismarının üstünü örtme çabasındaki erkek egemen aklın temsilcisi hukuk sistemi şimdi de Cansel’in tecavüzcüsünü ve katilini aklamayı görev edinmiş durumda” dedi.

İLK 3 AYDA 94 KADIN KATLEDİLDİ

 Kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve her geçen gün artan taciz ve tecavüzlerin sorumlusu; başta  ‘’Bir kereden bir şey olmaz’’ diyen AKP ve tecavüzü aklama yarışına giren mahkemelerdir. Ensesti ve pedofiliyi suç görmeyen zihniyetle fetvalar verilirken, yargı  tecavüzcülerin yanında olunduğunu bir kere daha ispatladı. Kravat takma, saygın tutum, haksız tahrik gibi birçok indirimle tecavüzü meşrulaştıran mahkemeler bu karar ile tecavüzün erkek egemen mahkemelerce suç sayılmadığı mesajını veriyor topluma.

Eğitim Sen olarak, yılın ilk üç ayında 94 kadın katledilmişken, kadının yaşam hakkını hiçe sayan bu zihniyeti ve yüzlerce kadının katlinden sorumlu olan cinsiyetçi ve cinsel saldırıları körükleyen politikalara karşı  tüm kadınları  sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128