Yarıyıl tatili Kartalkaya’ya yaradı

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya'ya 46 günde 70 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Ankara ve İstanbul'un arasında bulunması dolayısıyla önemli avantaja sahip olan Kartalkaya, sezonun açıldığı...

Yarıyıl tatili Kartalkaya’ya yaradı

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya'ya 46 günde 70 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Ankara ve İstanbul'un arasında bulunması dolayısıyla önemli avantaja sahip olan Kartalkaya, sezonun açıldığı 15 Aralık 2012 tarihinden itibaren kayakseverlerin akınına uğruyor. Kayak merkezindeki 2 bin yatak kapasitesine sahip 6 otel, yarıyıl tatili nedeniyle yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet veriyor. Tatilciler tatillerinin keyfini, toplam uzunluğu 42 kilometre olan pistlerde 2,5 metreye yaklaşan karda kayak yaparak çıkartıyor. Kartalkaya'da sezon açılışından bugüne kadar toplam 70 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederek tatilin keyfini çıkardı. Grand Kartal Otel Genel Müdürü Halit Ergül, Kartalkaya'nın son 10 yılın en yoğun günlerini yaşadığını ifade ederek, ''Yerli ve yabancı turistlerin ilgisi bu sezon çok güzel. Otellerin tamamı yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet vermekte. Sezonu açalı 46 gün oldu. Bu süre içerisinde konaklamak ve günü birlik tatil için yaklaşık 70 bin kişi ziyaret etti'' dedi.
    
     -Zincir takarak ekmek parası kazanıyorlar-
    
     Kartalkaya çevresinde bulunan köylüler ise kayak merkezi yolunda tatilcilerin araçlarına zincir takarak ve kayan araçları traktörler yardımıyla çekerek ekmek parası kazanıyor.Kayak merkezinde sezonun başlamasıyla birlikte yol kenarına yaptıkları baraka ve traktörlerin römorklarında kalan köylüler, 24 saat boyunca tatilcilere yardım etmek ve aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla hazır bekliyorlar. Araç zincirlerini 20 liraya takan köylüler, kayan araçlara da 50 lira ila 100 lira karşılığında çekici hizmeti veriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124