Yasa yapanlar önce empati yapmalılar

Günlerdir Türkiye’nin gündemine oturan “Cinsel İstismar Önergesi” yasalaşamadan tekrar komisyona havale edildi. Ülkenin farklı kesimlerinden tepki alan tasarı komisyonda tekrar görüşülerek meclise sunulacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay, tasarının geri çekilmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek yasa yapanların empati kurmalarını istedi.

Yasa yapanlar önce empati yapmalılar

HABER: FARUK ÇİDEM

Başbakan Binali Yıldırım, cinsel istismar düzenlemesi için "Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz" dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay, yasanın geri çekilmesinden memnun olduklarını söyleyerek günlerdir tartışılan tasarı hakkında bilgi verdi. Atalay tasarının 2 bölümden oluştuğunu ifade ederek şunları söyledi; “ tasarının bölümlerinden biri 15 yaşından büyük diğeri 15 yaşından küçüklerle ilgili. Büyüklerle ilgili kısım TCK’nin 103. Maddesinin 1. Fıkrasında düzenlenmiş. Bununla ilgili herhangi bir sorun yok.  Yürürlükte uygulanan bir mevzuat var. Bizi asıl rahatsız eden 15 yaşından küçüklerin akıbetinin ne olacağı konusu. Yani 15 yaşından küçük cinsel istismara uğrayan çocuklar ne olacak. Şu an konuşulan ve tartışılan yasa, tecavüzcünün tecavüz ettiği küçük yaştaki çocukla evlendirilmesi halinde, ceza uygulaması ortadan kalkmakta veya ceza belirli bir süre ertelenmekteydi.

ÇOCUK EVLİLİKLERİ SÜRATLE ARTAR

Baro olarak bu şekliyle tartışılan yasa tasarısına şiddetle karşı olduklarını belirten Ferit Atalay, “15 yaşından küçükler için böyle bir evlenme yolunun açılması Türkiye’deki çocuk evliliklerini korkunç bir süratle artıracaktır. Diğer yandan az gelişmiş, geri kalmış,  erkek egemen toplumun olduğu bir yerde 10-11-12 yaşındaki çocuğun iradesinin aile tarafından belirleneceğini hepimiz biliyoruz. 12 yada 13 yaşındaki bir kız çocuğuna babası evlen dediği zaman evlenmek zorunda, boşan dediği zaman boşanmak zorundadır. Bu nedenle kamuoyunda çok yanlış tartışılan “rıza” ve “çocuk” kelimelerini kesinlikle yan yana getirmemek zorundayız. Ceza hukukunda 15 yaşın altında rıza yok sayılırken evlilik halinde rızanın aranması hukuk tekniği açısından büyük bir yanılgıdır.

EMPATİ YAPMAK GEREKİYOR

Bu toplumda herkesin empati yapmasını istiyoruz. Tecavüze maruz kalarak evlendirilmek istenen çocuğun yakınınız olduğunu düşünerek akılcı bir çözüm bulmaya çalışın. Gerçekten toplumda bir yara varsa, küçük yaşta tecavüze uğramış, evlenmek zorunda kalmış, çocuk doğurmuş ve kocası hapisteyse bunlarla ilgili kendine özgü yasal düzenlemeler yapılabilir. Veya TCK’nın uygulanmasında cezanın alt sınırı ile üst sınırı arasındaki baraj çok geniş tutularak hakime her olayla ilgili olarak geniş bir takdir  yetkisi verilebilir. Toptancı bir yaklaşımla tecavüze maruz kamış çocuğun tecavüz eden kişiyle evlendirilmesi çok korkunç bir durumdur. Bunun tipik zararları ortaya çıkacaktır. Ya tecavüz eden dam evliyse, ve çocuğu bir yıl sonra anlaşmalı boşanmaya ikna edip kapının önüne bırakırsa ne olacak. Bu ihtimalleri barolar olarak düşünmek zorundayız. Bu nedenle yasanın geri çekilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Ama bu yasa çıkmak zorunda, çıkarken de Bolu Barosu Kadın Ve Çocuk Komisyonu olarak yasanın peşini bırakmayacağız.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128