“YASAK KOYMAK KİMİN HADDİNE”

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in Bolu’daki okullarda 10. Yıl marşının çalınmasına karşı koyduğu yasağa tepkiler çığ gibi artıyor. Yasağa karşı sert bir açıklama da Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay’dan geldi. Atalay yasak koymak kimsenin haddi değil dedi.

“YASAK KOYMAK KİMİN HADDİNE”
HABER: FARUK ÇİDEM

 

Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in Bolu’da okulların yılsonu etkinliklerinde 10.yıl marşının okutulmasına karşı koyduğu yasağa Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay sert tepki gösterdi.

 

HİLAFET TUTKUSU HİÇ BİTMEDİ

 

Bu ülkede hilafet tutkusu ve Ortadoğulu olma arzusunun hiç bitmediğini söyleyen Atalay; “10. Yıl Marşı emperyalizme karşı var gücüyle savaşarak, topraklarını ve bağımsızlığını işgalcilerden kurtaran yoksul bir ulusun direncini ve yeniden var olmanın coşkusunu anlattığı kadar bu ulusun geleceğe olan inancının da öyküsüdür. Bu coşkunun ivmesi ile Türkiye Cumhuriyeti hiçbir orta doğu ülkesinin bu gün dahi ulaşamadığı Cumhuriyet Aydınlanmasını yakalamış ve Gazi M.Kemal Atatürk'ün önderlik ettiği büyük devrimlerle uygar dünyada Bağımsız ve Egemen bir ulus olarak varlığını sürdürmektedir. Ancak ne yazık ki bu ülkede hilafet tutkusu ve Orta doğulu olmak arzusu hiç bitmediği için dün topraklarımızdan kovduğumuz işgalciler bu gün başka bir maske (yeni sömürgecilik anlayışı) Osmanlıya dayattıkları doğulu kalma ve yönetme istemlerini ısrarla sürdürmektedirler” dedi.

 

“SORUN KÖKSÜZLÜKTÜR”

 

 Tipik örneği Orta doğudaki büyük çıkarlar için mezhep, cemaat, tarikat kavgalarına sürüklenerek, etnik kimlikler öne çıkarılarak parçalanmış, doğal kaynakları teslim alınmış, ulusal zenginlikleri yağmalanmış komşu ülkelerdir. Bu bağlamda dinin egemen ideoloji olarak öne çıkarılması, mikro milliyetçiliğin yeniden ısıtılarak etnisite üzerinden yapılan tanımlamalar yeni sömürgeciliğin argümanlarıdır. Sormamız gereken soru şudur. Bu gün dünyadaki en büyük doğal kaynakların üzerinde oturan Müslüman Orta Doğu toplumlarının az gelişmiş, geri kalmış olması, Otoriter yönetimlere teslim olmuş ve Hiçbirinde demokrasiye tahammül dahi edemeyen tekçi anlayışla yönetilmesi ve de ne hikmetse (!) dünyadaki tüm mezhep ve çıkar savaşlarının müslüman ülkelerin topraklarında yaşanması bir rastlantı mıdır, yoksa müslümanların kaderi midir ? Elbette ne kader ne de rastlantıdır. Sorun; Çağdaş toplum olmak için gerekli olan Akılcı eğitimin, Bilimsel yaklaşımın, Demokratik ve Laik Yönetimin, Hukuk Güvenliğinin bu topraklarda kök salmamış olmasıdır. Bu köksüzlük, birey ve vatandaş olamama, başkasının iradesine tabi olma, tartışmasız kabul etme, itaat ve biat kültürü ile beslenen bir eğitim anlayışının tamamen dışa vurumudur.

 

“UYGARLIK TÜRKÜLERİ SÖYLENECEK”

 

Laik ve Bilimsel Eğitim bir ulusun geleceğidir. Dinin referans kabul edildiği bir eğitim anlayışı 18. yüzyılda terk edildikten sonra imparatorluklar parçalanmış ulus devletler doğmuştur. Neredeyse 1000 yıldır orta doğu toplumların bilim dünyasında esamesi okunmamaktadır. İnsan yetiştirme düzenimiz yaratıcı, soru soran sorgulayan araştıran öğrenci yetiştirmekten bilinçli olarak uzaklaştırılmış, köşe dönücü,Makyavelist , çağ dışı bir anlayış gençliğimizi ve geleceğimizi rehin almıştır. Bir ağızdan türkü söyleyen, üreten, paylaşan anlayış yerini benmerkezci, sinik, öbür dünyayı hedeflemiş, edilgen ve boyun eğmeye hazır, işbirlikçi kuşaklar yetiştiren bir eğitime evrilmiştir. Kendi ulusunun türkülerine, şarkılarına, marşlarına tahammül edemeyen, salt iktidarda kalmak tutkusuyla tarihsel mirasımızı bir çırpıda silmeyi amaçlayan bu çağ dışı, işbirlikçi yaklaşım erimeye yok olmaya mahkumdur. Ve Türk Halkı eninde sonunda " çıktık açık alınla " diyerek uygarlık türkülerini söyleyecektir.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 18:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol Köroğlu
Erol Köroğlu - 4 yıl Önce

ne mutlu türküm diyene ne mutlu atatürkçüyüm diyene 10.yil marşının okunmasını kimse yasak layamaz bunu yapan hainler ilerde istiklal marşının okunmasını da yasaklar bu durum a sessiz kalma sende sesini çıkar ki bu vatan kolay kazanil madi gerekirse canımızı vereceğimizi bilsinler

yıldız
yıldız - 4 yıl Önce

feri̇t bey si̇z kendi̇ i̇şi̇ni̇ze bakin. kendi̇ i̇çi̇ni̇zde i̇stedi̇ği̇ni̇z marşi söyleyebi̇li̇rsi̇ni̇z. sizin hukuk anlayışınızın (zi̇hni̇yeti̇ni̇ze) ne olduğunu bu millet bildiği için si̇ze pi̇ri̇m vermi̇yor artik.

akademist
akademist - 4 yıl Önce

syn bar o başkanı.söylemleriniz şirin ve türk halkına aitmiş gibi gözük se de kaynak batı dır. tam bir batılı köle gibi.tam da ortadoğu ve köhne arap müstemlekesinden kaçarken. bu vaadlerle yüz yıldır kandırılıyoruz.yağmurdan kaçarken doluya tutlmak gibi.kendi özüne ait olanı sölesene be.sen kimdin alpaslanın torunu

tanerkkk
tanerkkk - 4 yıl Önce

sayın baro başkanı işini yapıyor zaten yıldız ferit beyin zihniyeti sizin aklınızın eremeyeceği kadar açık ve çağdaş olduğu için anlamanı beklemiyoruz zaten de sen kimin çanağını yalıyrsun hele onu bi de bakalım memur adayımısın yoksa makarnacımı :?

SIRADAKİ HABER

banner128