Yaşam Hakkı İçin…

Vegan Derneği’nin Bolu’daki “av ihalesine” karşı açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal talepli davasında duruşma   4 Mart Cuma günü Bolu İdare Mahkemesi Duruşma Salonu’nda gerçekleşecek.

Yaşam Hakkı İçin…

Haber: Ceylan Beykoz

Ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altında olan kızıl geyiklerin yaşam hakkı için Vegan Derneği Türkiye (TVD) tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı 19 Ekim’de açılan davanın duruşması 4 Mart Cuma günü 14.25 te  Bolu idare Mahkemesi Duruşma Salonunda gerçekleşecek.

Türkiye Vegan Derneği , Ekim 2021’de, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan 2021-2022 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı çerçevesinde Bolu’da avlanması planlanan 15 kızıl geyiğin öldürülmesine engel olmak için Bolu İdare Mahkemesi’nde bakanlığa dava açmıştı. Bolu’nun Mudurnu Sırçalı, Kıbrısçık, Seben Merkez ve Seben Taşlıyayla bölgelerinde koruma altındaki 15 kızıl geyiğin “avlattırılması işi” ihalesinin etiğe ve hukuka aykırılık teşkil etmesi sebebiyle yürütmenin acilen durdurulmasını ve iptalini talep etmişti.

Kasım ayı başında verdiği yürütmeyi durdurma kararında, Bolu İdare Mahkemesi, bakanlığın mahkemeye sunduğu  raporları yetersiz bulmuş ve eksiklikler sebebiyle yürütmeyi durdurma kararının devamına hükmetmişti.

Bakanlıktan bir kez daha “ihtilafa yer vermeyecek şekilde açıkça belirtilerek” yaş, cinsiyet gibi popülasyona dair ayrıntılı ön etüt çalışmalarına, envanter kriterleri ve tekniklerine dair ayrıntılı bilgi talep eden mahkeme, bu sayede 15 kızıl geyiğin öldürülmesini bir süre daha engelleyen karara imza atmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128