Yaşanabilir Bolu’yu İnşa Edemedik

Belediye Meclisi Kasım ayı 2.oturumunda CHP Belediye Meclis Üyesi Erhan Beykoz performansı değerlendirdi.

Yaşanabilir Bolu’yu İnşa Edemedik

Haber: Gönül OLUTÜRK

Meclis oturumunda plan ve bütçe Komisyon Başkanı Tahsin Akduman’ın raporu okumasıyla başladı. 2017 yılı performans raporunun okunması sonrası CHP’li Beykoz söz alarak 2016 Yılı Performansını değerlendirdi. CHP’li Beykoz açıklamasında, “Öncelikle yarın(24 Kasım bu gün) ülkemin geleceğini emanet ettiği öğretmenlerimizin gününü kutluyor, ellerinden öpüyorum. Bolu Belediyesi başkan ve meclisi ile 2016 yılı performansı sonuçlarını değerlendirmek üzere söz aldım. 13. yılında Başkan Yılmaz’ın dediği gibi,16 milyon liradan 200 milyon liraya yükselen devasa bütçeyle neler yaptığımızı, neler yapamadığımızın sonuçlarını inceleme fırsatını sizlerle paylaşmak istiyorum. Muhalefet olarak bizlerde 2016 yılı performansına olumlu oy verdik. Buna karşılık 2016 yılında var olan performans öngörülerinin büyük bir bölümünü gerçekleştiremedik. Şimdi ise 2017 yılı için, aşağı yukarı aynı kriterlerle yeni performans öngörülerini oylayacağız” dedi.

Beykoz açıklamasını şu sözleriyle sürdürdü; Şüphesiz 2016 yılına damgasını vuran FETÖ terör örgütünün sizin deyiminizle “rejime karşı yapmış olduğu kalkışma” bazı çalışmaları kısmen engellemiştir. 15 Temmuz akşamı yaşanmasını kimsenin istemediği hain olay sonrası, ülkemizdeki tüm kurum, birim ve belediyelerde olduğu gibi, Bolu Belediyesinde de performansımızda çok büyük aksaklıklar meydana getirmiş, hatta çalışmalarda durma noktasına gelinmiştir. Kısa sürede atlatılmış gibi görünen, izleri yıllarca sürecek hain kalkışma iş yapma isteği olmayan bazılarına fırsat olmuş, istenilen ve dev bütçede payları ayrılan bazı birimlerin çalışmalarında aksaklıklar yaşanmasını sağlamıştır. Rutin işlerin dışında 2016 yılında var olan performansın ekonomisi elimizde olmasına rağmen, yine de korku, kuşku ve belirsizlik bir nevi fren görevi olmuştur.

Performansta var olan, çağdaş, yaşanabilir, sorunları çözümü için adımların atıldığı, imar planları tamamlanmış, depreme dayanıklı, çevreci, estetik, enerji tasarruflu, alt yapısı bitmeye hazır, yağmur sularının ayrışarak kullanıldığı Bolu’da yaşamak isteğimizdi! Engellilerin, engelsiz yaşamlarının kolaylaştırılacağı, trafik sorununun çözüldüğü, park yerlerinin çoğaldığı, insanımızın toplu taşıma ve bisiklet gibi bazı araçların kullanılmaya başlandığı Bolu hayalimizdi, hayal olarak kaldı!

En pahalı suyun içildiği, doğasıyla cennet memleket maalesef, imar yapılaşması, bitirilemeyen alt yapısı, trafik sorunları, hayata geçirmede zorluk çekilen kentsel dönüşüm, en ucuz asfaltın üretilip şehir içindeki bozuk yolların çokluğu, İzzet Baysal Caddesindeki pahalı yatırıma karşılık yeniden yatırım yapılması paraların ne kadar plansız harcandığının kanıtıdır. Alt yapı sorunu tamamen sona erdi dediğiniz zaman, dün asfalt atılan cadde ve sokaklara ertesi gün 1000’lik büzleri döşemek için yolları yeniden kazdınız.

Kısaca, 2016 yılında 200 milyon lira olarak hazırlanan bütçenin ortalama % 80-90 civarının gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu rakam yaklaşık 160-180 milyon lira olacaktır. 200 milyon lira olan bütçenin, yaşanan vahim 15 Temmuz hain kalkışma sonrası fazla verecektir. Bolu Belediyesinin fazla verdiğini rakamlarla ortaya koymamız gerekir. Şunun altını çizmeliyiz ki, Bolu halkı ekonomik olarak evindeki ekmekten keserek verdiği vergilere karşılık, hak edildiği gibi yönetilemiyor, performanslar istenilen düzeye gelemiyor.

Bunların karşılığında bile, 2017 yılı performans öngörüsüne Bolu’nun yarınları adına evet oyu vereceğiz. Bolumuza hayırlı olmasını diliyorum.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
murteza
murteza - 4 yıl Önce

bolulu değilim boluda 8 yıl yaşadım hala çok özlüyorum memleketinizin kıymetini bilin fırsatım olsa bir saniye düşünmeden tekrar boluda yaşamak isterim

SIRADAKİ HABER

banner128