Yayla evleriyle ilgili yaşanan sorunlar Meclise taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan Ülkemizde ve özellikle İlimizde yaygın olan yaylacılık turizminde ve yayalarda bulunan evlerde yaşanan sorunları meclise taşıdı. Özcan, bu sorunların araştırılması için TBMM’ye önerge verdi.

Yayla evleriyle ilgili yaşanan sorunlar Meclise taşındı

Haber: Semih BAYKAL

Özcan TBMM’ye verdiği önerge özellikle son yıllarda yayalarda artan betonlaşmanın önüne geçilmesini istedi. Özcan; “ Ülkemizin % 28’i, Bolu ilimizin %65’i ormanlarla kaplıdır. Kırsal hayat üzerinde önemli bir etkisi olan yaylalardan faydalanma biçimleri ve süreleri bölgesel olarak farklılıklar göstermektedir. Değişen turizm çeşitliliğine paralel olarak çevreye duyarlı, doğa ile bütünleşen turizm seçenekleri gün geçtikçe daha fazla rağbet görmektedir. Ülkemizin birçok bölgesi yayla turizmi açısından ihtiyacı karşılayacak potansiyeli bulunmaktadır. Çirkin yapılaşma, betonlaşma, çevre kirliliği ve tanıtımın yeterli olamaması yayla turizminin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden bazılarıdır. Yaylalarımızda doğayı ve ekolojik dengeyi bozmayacak her türlü tedbirin alınması gerekmektedir. Yaylalarımızda betonlaşmanın önüne geçilip yaylaların gerçek vasfı dışında kullanılmasına izin verilmemelidir” dedi.

“YAYLARDA Kİ EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİSİ ELEKTRİK SORUNU”

Özcan, ayrıca özellikle ülkemizde ve ilimizde bulunan yayların en büyük sorununun elektirik sorunu olduğunu ifade etti. Özcan; “ Ülke genelinde ve Bolu ilimizde bulunan yaylarda ki en büyük sorunlardan birisi elektrik sorunudur. Yeni hatların maliyet gerekçesi gösterilerek yapılmaması, hale hazırda ki hatların ise eski olması yaylalardaki elektrik ihtiyacını karşılamamaktadır. İlimizde, yoğun ormanlar içerisinde ve yüksek rakımda bulunan ilimizin güneyinde bulunan yaylalarımızın yollarının bozuk olması ulaşımda büyük sorunları beraberinde getirmektedir” diye ifade etti.   

“KÖYLÜLERİMİZ KİRA BEDELİNİ ÖDEYEMEMEKTE”

Orman Kanununda yapılan düzenleme ile orman vasfındaki yayla alanlarının mülkiyet olarak verilmesi kanunen mümkün olmadığından. Bunun yerine hak sahiplerine kiralama yoluna gidildiğini belirten Özcan, bu yüzden köylülerin mağdur olduğu söyledi. Özcan; “ Yayla evini üç kuşaktan beri kullanan bir orman köylüsünden yeni yapılan bu düzenleme ile evi orman sınırları içerisinde gösterilerek yıllık olarak kira talep edilmektedir. Geçimini zor karşılayan köylülerimiz kira bedelini ödeyememekte bu durum da mağduriyete neden olmaktadır söyledi. Ayrıca köylülerin kullandığı ormanlarda ki açık alanların kiraya verilmesine olanak sağlayan düzenlemeler o alanlarda hayvanlarını otlatan köylülerimizi mağdur edecek, köylülerin yaşam alanlarını daraltarak köylüyü kendi evinde yabancılaştıracaktır. Bunun yanında ormanlardaki açık alanların kiraya verilmesi yaban hayatı olumsuz etkilemesi, ticari faaliyetlere olanak sağlaması açısından da sakıncalı bu durumdur” diye söyledi. Son olarak bu sorunların çözümü için Özcan; “Başta Bolu ilimiz ve Türkiye genelinde yayla alanlarındaki yapılaşmadan kaynaklı sorunların tespiti, yaşanan sorunların çözümü noktasında alınması gereken önlemlerin belirlenmesi ve yaylalarımızın turizm potansiyelinin geliştirilmesi için uygun politikaların belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98’inci, İç Tüzüğün 104 ve 105’inci Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederim” diye önergesini verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2016, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124