Yemek Fabrikaları Ve Dinlenme Tesisleri Mercek Altında

Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesinde görevli Gıda Kontrol Görevlisi Gıda Mühendisleri Fatma DOĞAN KARA ve Uğur KÜÇÜKKAYA tarafından ilimizdeki Hazır yemek ve tabldot üretimi yapan gıda işletmeleri ile dinlenme tesislerinde denetimler yapılarak yemek numuneleri alındı.

Yemek Fabrikaları Ve Dinlenme Tesisleri Mercek Altında

Haber: Semih BAYKAL

2016 Bakanlık/İl Gıda Kontrol Planı kapsamında numuneler aylık belirli sayılarda belirlenmiş olup aseptik koşullarda alınan yemek numunelerinin mikrobiyolojik analizleri Bolu İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nde yapılmaktadır. Söz konusu yemek numunelerinin Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliğine uygun olarak üretilip üretilmediği kontrol edilmektedir.

Bolu ilinde halen 22 adet hazır yemek, tabldot yemek ve meze üreten işletme bulunmaktadır. 5996 Sayılı Kanuna göre bu işletmeler; gıda mühendisi, ziraat mühendisi (gıda ve süt bölümü), kimya mühendisi, kimyager, diyetisyen, veteriner hekim, ev ekonomisi yüksek okulu beslenme bölümü olmak üzere 7 meslek unvanından birine sahip bir kişiyi sorumlu yönetici olarak istihdam etmek zorundadır. Sorumlu yönetici yemek üretim ve dağıtımıyla ilgili tüm aşamalardan sorumlu olup işyerinde tam gün çalışması zorunludur.

Yapılan denetimlerde işletmelerin yemek üretim prosesleri incelenmiş ve eksiklikler için işletme yetkililerine ve sorumlu yöneticilerine mevzuat çerçevesinde gerekli uyarı ve bilgilendirme yapılmıştır. Özellikle dinlenme tesislerindeki yemek sunumu sürecinde yemeklerin uygun sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Denetimlerimiz program kapsamında devam etmektedir. Vatandaşlarımız gıda ile ilgili herhangi bir şikayetinde “Alo 174 Gıda Hattına” telefon veya mail yoluyla ulaşabilirler.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128