Yemekleri Kadar Festivalde Müthiş Oldu!

Mengen’de bu sene 30’uncusu düzenlenen Uluslar arası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Halk oyunları gösterileri, iki ayrı rekor denemesi gerçekleştirildi ve akşamında da Onur Akın ve İrem Derici ile davetliler müziğe ve eğlenceye doydu. İki ayrı rekor denemsinden birinde başarılı olunurken diğerinde yaklaşık 400 farkla istenilen başarıya ulaşılamadı.

 Yemekleri Kadar Festivalde Müthiş Oldu!

Haber: Volkan Yılmaz

Mengen’de bu sene 30’uncusu düzenlenen Uluslar arası Mengen Aşçılık ve Turizm festivali bir bölümünde gergin anlar yaşanmasına rağmen renkli görüntülere sahne oldu. Festival alanında Mengen Aşçılar Federasyonu başkanının konuşmasını uzun sürdürmesinden dolayı gergin dakikalar yaşanırken daha sonra sözü alan Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını kısa tutarak ve “Bugün aşçıların günü onlar konuşacak” diyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı.

Açılış konuşmasında sahneye çıkan Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut “Sanki bugün bir şey anlatıyorsunuz. Hani 7 ay önce birileri Mengen Aşçılık Festivalini Bolu’ya götürmek istemişti, onlara bir şey mi anlatmak istiyorsunuz, bu ne güzel kalabalık. Mengen Uluslar arası Aşçılık ve Turizm Festivalinin 30. Yılını kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Yaşamımızın her alanında yol göstericimiz, sonsuza dek korumaya söz verdiğimiz Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla anıyorum. Aşçılık mesleği Mengen’imiz bir kültür hazinesidir ve çok değer verdiğimiz kültürel değerimizdir. Mengen bu değerlerle kendini tanıtmış ve değerli aşçılarımızın haklı başarıları ile ünlenmiş adı uluslararasında bilinir bir ilçe olmuştur. Aşçılık ve Turizm festivalimiz ilçemizin tanıtımında büyük rol oynamıştır. Bugüne kadar düzenlenen festivallerden ikisi hariç, 28’ine aktif olarak katılan bir hemşeriniz, aşçı bir babanın evladı olarak yerel kültürel değerlerin korunması geliştirilmesi, ulusal ve evrensel değerlerle bütünleştirilmesi bilinci daha 1980 öncesinde düzenlediğimiz Mengen sanat ve kültür haftalarıyla içselleştirilmiş biri olarak çok heyecanlıyım ve çok mutluyum. Bana bu heyecanı, mutluluğu ve güzel hizmetler sunabilme fırsatını veren değerli halkıma çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar festival için emek sarf etmiş aramızdan ayrılan değerli büyüklerimizi saygıyla anıyorum ve festival için elinden geleni yapanları kutluyorum” dedi.

Konuşmasını yapmak için sahneye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Burada olmaktan son derece mutluyum. Her insanın mutlaka yemek yemesi gerekiyor yaşamanın doğal bir sonucudur bu ama bu yemeği aşçılar alın teri dökerek önümüze koyarlar. Mengen’in tarihi anlatıldı, mutfağının tarihi anlatıldı bu da çok güzel bir şey. Fatih Sultan Mehmet döneminden günümüze kadar uzanan bir süreç içerisinde Mengen gerçekten de aşçılığın merkezi oldu, Türkiye’nin kalbi oldu. Dolayısıyla Mengenliler bu festivali 30 yıldır sürdürüyorlar inanıyorum ki daha güçlü bir şekilde sürdürmeye devam ettirecekler. Hep derler ki politikacılar çok uzun konuşurlar bende bugün burada bir rekora imza atayım ve mümkün olduğu kadar az konuşayım. Bugün aşçı kardeşlerimizin günü bugün onlar konuşacak. Benim bütün aşçı kardeşlerimize bir sözüm var. Nerede bir derdiniz sorununuz varsa bana gelebilirsiniz ben bunu çözmek için elimden geleni yaparım. Güzel ve genç bir milletvekiliniz var parlamentoda sizi savunuyor, sizin için çalışıyor, umarım bundan sonra milletvekili sayımızı da arttırırız” dedi.

Konuşmasını aşçılıkta en önemli unsurun eğitim olduğunu söyleyerek sürdüren Kılıçdaroğlu “Türkiye’nin çok sorunu var ve burada bu sorunları açmak için doğru zaman değil. Ama aşçılığı bir marka haline getiren, Mengen’i bu konuda bir merkez haline getiren aşçıların eğitimidir. Eğitim bu aşçıdan çok ama çok daha önemlidir. Eğitim aklın özgürleşmesi demektir, eğitim hayatın sorgulanması demektir, eğitim usta çırak ilişkisi demektir, eğitim ustanın verdiğini çırağın daha ileriye götürmesi demektir. Eğitim bu kadar önemlidir ve eğitimi yapan öğretmenlerdir, ustalardır. Türkiye’de her şey var ama eksik olan bu güzel şeyleri bir araya getirip mutlu bir toplum yaratmamaktır. Ülkemi seviyorum, insanlarımı seviyorum, size hizmet etmeyi seviyorum, aşçılarımı seviyorum onlara da hizmet etmeyi seviyorum, hepinize en içten selamlarımı saygılarımı sunuyorum” dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından festival alanında hazırlanan ve rekor denemesi gerçekleştirilen pilavın tadına bakmadan geçmedi.

Pilavda rekor kırıldı

Bu yıl 30’uncusu düzenlenen Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali’nde Türkiye Aşçılar Federasyonu tarafından Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilmek için yapılan “En Büyük Mengen Pilavı” yapıldı.

40 aşçı tarafından yapılan 4 tonluk pilav için 150 kilo bezelye, 150 kilo et, 500 kilo yağ, 250 kilo mantar, 13 kilo karabiber, 5 kilo yenibahar, 50 kilo tuz ve 1,5 ton pirinç kullanıldı. Dev ocakta pişirilen pilav yaklaşık 5 saatte pişirilerek hazır hale getirildi.  Festivale katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dev tencerenin yanına gelerek rekor denemesi yapılan pilavdan yedi. Tencerenin içerisindeki yemek 3 bin 150 kilo olarak ölçüldü. Daha önce bu rekor Kosta Rika'da yapılmış ve bin 360 kiloluk pilav yapılmıştı.  Başarıyla sonuçlanan rekor demesi sonrasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da pilavın tadına baktı.

Mengen Şehir stadında gerçekleştirilen bir diğer rekor denemesi başarısız sonuçlandı. Daha önce Meksika’da 3634 kişi ile kırılan bu rekoru egale etmek için Mengen Şehir Stadına gelen insanlar beyaza büründü. Aşçı önlüğü giyen herkes rekor için elinden geleni yaptı fakat 3227 kişi ile rekor başarısızlıkla sonuçlandı. 5000 aşçı kıyafetinin dağıtıldığı rekor denemesinde, yaklaşık 400 kişinin daha olmaması rekorun kırılmamasına neden oldu. Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128