Yeni Bir Kriz Kapıda Mı?

Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında Bolu ili “pilot” bölge olarak belirlendi. Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderilen yazı ile geçtiğimiz hafta toplantı yapıldı. Toplantının konusu, öğretim kurumları ve özel öğretim kurumlarının depreme dayanıklı olup olmadığıydı. Yapılan toplantı sonrasında kamu kurumlarının denetimlerini il müdürlüğünün, yurtlar ve özel eğitim kurumlarının denetimlerini ise yetkili yapı denetim kuruluşlarının yapacağı açıklandı. Bolu’da bu konuda 5 tane yetkili firma mevcut. Özel eğitim kurumlarından istenilen zemin etüdü, karot, demir, kolon ve kirişlerle ilgili numuneler hakkındaki raporlar. Raporlar en son 30 Haziranda müdürlüğe teslim edilecek. Teslim etmeyen kurumların ise ruhsatları iptal edilecek.

Yeni Bir Kriz Kapıda Mı?
 Haber; Duygu Kaya

 Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında pilot il seçilen Bolu’da bakanlığın isteği ile çalışmalara başlayan özel yurtlar kısa sürede sağlam raporunu kuruma sunmak zorundalar. Üniversitenin yılsonu geldiği için raporların düzenlenmesi, hazırlanması kolay görünüyor. Buna karşılık, Temmuzda yaz okulunun başlayacak olması, gelecek öğrencileri yeniden zora sokacak gibi. Yurtların numunelerinin kötü çıkması halinde söz konusu yurtlar kapatılacak. Bu yüzden yurtlarla önceden anlaşma yapan öğrenciler eğitim için geldiklerinde sokakta kalma ihtimali ile karşı karşıya kalabilecekler.22.000 civarında öğrencisi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesini 2013-2014 yılı eğitim öğretim yılında yeni bir krizin beklediği kaçınılmaz. Konu hakkında görüş belirten Çevre Şehircilik Müdür Yardımcısı Hayrettin Huyut ‘’ Süre 30 Haziranda bitecek. Kentsel dönüşümde Bolu pilot bölge olarak bakanlık tarafından açıklandı. Bu çerçevede çalışmalara başladık. Öncelikle kamu binalarından eğitim kurumları ve özel yurtlarla toplantıda neler yapılacağını anlattık. Bolu’da sertifikalı 5 yapı denetim firması rapor düzenleyecek ve 30 Haziranda bitmiş olacak. Milli Eğitime bağlı okulların zemin etüdü, kolon, kiriş ve karot numunelerini alacağız. Eğitim kurumlarının sonuçlarını bakanlığa göndereceğiz. Bakanlık son kararı verecek. Bundan sonra 2007 yılında çıkan deprem yönetmeliğine uyarlayacaklar. Şu ana kadar 3 kurum hakkında raporumuz bitti’’ biçiminde konuştu.

 

“Uygulamanın amacı deprem

olmadan binanın onarılmasıdır”

 

Elit Yapı Denetim Proje uygulama denetçisi inşaat mühendisi Ali Sarıgül kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılacak olan binaların risk analizi uygulaması konusunda bilgiler verdi. Sarıgül ‘’ Van depreminden sonra hükümet bazı illeri pilot il ilan etti. Deprem bölgesinde olan illerden biride Bolu tabiî ki. Uygulamanın amacı deprem olmadan binanın onarılmasıdır. Sağlıksız oturulmayacak binaları depreme karşı korumaktır. Bolu’da en büyük risk öğrenci yurtlarıdır. Bolu depremden sonra yeni bir yapılaşmaya girdi. Bu anlamda yurtlar hariç belediyenin belirlediği 90 tane bina var. Bu binaların hepsinin risk analizinin yapılması lazım. Bizim yapmamız gereken binaların zemin etüdüne, karot numarasına, kolon kirişine bakmak. Projede örneğin demir vardır ama kolonda var mıdır diye bakmamız gerekiyor, projede ki donatı kolonda da var mı diye bakacağız. Röntgen cihazından ziyade el ile hızlı bir şekilde yapmamız lazım. Hafifçe kazıyım demir donatıları var mı diye bakacağız. Bize şu ana kadar iki yurt başvurdu. Valilik yurtlara öncelik tanıdı. Öğrenciler biliyorsunuz okulları bitti gittiler. Bu sayede binalarının risk analizlerinin yapılması gerekiyor. Yaz okulundaki öğrencilere yetiştirmemiz gerekiyor binaları. Biliyorsunuz meskenden yurda çevrilmiş binalar var bunlar daha fazla risk taşıyor. Çünkü yurtların emniyet kat sayıları farklı. Valilik o yüzden öncelik tanıdı yurtlara. Biz risk analizini yapacağız. Çevre ve şehircilik raporlara bakıp karar verecek. Yurt sahipleri bu işe temkinli yaklaşıyorlar. Aslında yapılacak şey önemli, çünkü aileler çocukları konusunda endişe duyuyorlar. Şu an binalar riskli çıkarsa, veliler sen benim çocuğumu neden 3 yıldır bu yurtta tutuyorsun diye hesap soracaklar. Yurt sahipleri yeni döneme ait kayıtları aldılar fakat risk analizleri yapılmadı, yurt sahipleri de ne yapacaklarını bilmiyorlar.’’ Dedi.

               “Başvurular Konusunda Henüz Geç Kalınmış Değil”

Yurtların yaz tatili dolayısıyla tatile girmesi, bazılarının yaz okulunda da öğrenci alması ve yeni dönem kayıtlarının alınması yurt sahiplerini telaşlandırıyor çünkü Bolu’da henüz yurtların risk analizleri yapılmadı. Bu konuda Ali Sarıgül şunları söyledi;”Bu analizleri yapmak için geç kalınmadı Bu konuda kanun çıktı, genelgeler çıktı. Bizler izin belgemizi aldık. Aşama aşama yapılacak her şey. Biz binalarımızın risk analizlerini bu şekilde yapıp binanın güçlendirilmesi mi gerekiyor bunu belirleyeceğiz. İlla bir binanın sağlam mı değil mi diye görmemiz için depremi beklememeliyiz. Bina gerçekten kötüyse ya güçlendirilmeli ya iyileştirilmeli. Yurtlar bu yüzden çok önemli çok fazla can taşıyorlar. İnanıyorum ki yurtlara ek süre verilecektir. Biz bazılarının risk denetlemelerine başladık. Bir yıl önce milli eğitim karotları aldırmıştı zaten. Toplantılar yapıldı yurt sahipleri bilgilendirildi. Söz konusu denetim tüm yurtlar için uygulanacak. Yurt-kur’un kileri Çevre ve Şehircilik yapıyor. Biz özel yurtlarınkini yapacağız. Kanunda da var eğer bu yurtlar da yaptırmazsa Çevre ve Şehircilik bize verecek biz yapacağız.’’

 

            “Yurtlar İşin Ciddiyetinin Farkında Olmalı”

Yurtların kendilerine verilen süre dolmadan bir an önce yapı ve denetim firmalarına binalarının risk analizlerini yaptırmak üzere başvurmaları gerektiğini belirten Sarıgül ‘’Yurt sahipleri şu an önünü göremiyorlar. Fakat biz de kesin bir şey söyleyemiyoruz. Çünkü binaya bakmamız gerekiyor. En az 15’ini kazıyıp fotoğraflamamız lazım kanun böyle söylüyor. Projenin şartlarına inşaat yapıldığında uyulmamış olabilir. Bunların hepsine dikkatlice bakılması lazım. Yurtlar Çevre ve Şehirciliğe,Valiliğe suç atmaya çalışıyorlar fakat bu işin üzerine bu kadar düşüleceğini bence düşünmediler. Örneğin 90 tane bina sahibi var belediye bunları uyardı fakat onlarda henüz başvurmadı. Süre onlar için işliyor bir an önce başvurmaları lazım.  İnsanlar panik yapıyor fakat bu yapılacaklar iyi bir şey. Kimse de evladının kötü bir binada kalmasını istemez. O yüzden önce binalar sonra yurtlar risk analizine girecekler. Bu anlamda 5 tane yapı denetim firması yetkilendirildi. Hangisine başvurulursa onlar yapacaklar. Şartları yerine getiren belgeyi alıyor ve analizi yapıyor. Gittiğimiz toplantılarda yurt sahiplerinde bir panik vardı. Yurtlar olaya biraz ticari baktıkları için yeni kayıtta aldıkları için ne yapacağız diye düşünüyorlar fakat dediğim gibi bir an önce bize başvurmaları gerekiyor.’’ Dedi.Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128