Yeni Kampüs için protokol imzalandı

Mengen’de bulunan Konak köyüne yapılacak olan Abant İzzet Baysal Üniversitesine bağlı Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü ismini taşıyacak olan yeni kampüs için hazırlanan protokol Bolu Valiliği Abant toplantı salonunda gerçekleşen törenle imzalandı. Protokolü Mengen Belediye Başkanı Turan Bulut, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve Onur Şahitleri olarak, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Valisi Aydın Baruş imzaladı.

Yeni Kampüs için protokol imzalandı

Haber: Semih BAYKAL

17 yıl önce Mengen bulunan Konak Köyü halkı tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesine devredilen 28000 m2´lik arsa üzerinde, 1,5 yıl önce  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti ve A.İ.B.Ü. Rektörü Sn. Hayri Coşkun´un katılımıyla incelemelerde bulunmuştu ve  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal tarafından Mengen´ e yeni bir kampüs yapımı için söz vermişti. İşte o söz İzzet Baysal Şükran günleri kapsamında Bolu Valiliği Abant Salonunda gerçekleşen imza töreni ile hayata geçti. Abant Salonunda gerçekleşen törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Mengen Belediye Başkanı Turan Bulut, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Arık, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli heyeti, Abant İzzet Baysal Üniversitesi temsilcileri, Mengen Belediye Meclis üyeleri katıldı.

“MENGEN AŞÇILIK MESLEĞİNİN DOĞDUĞU BİR KENT”

Mengen’de bulunan Konak köyüne yapılacak olan Abant İzzet Baysal Üniversitesine bağlı Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü ismini taşıyacak olan yeni kampüs için hazırlanan protokol için karşılıklı atılan imzaların ardından açıklama yapan Mengen Belediye Başkanı Turan Bulut şunları ifade etti; “Mengen aşçılık mesleğinin doğduğu bir kent, Fatih Sultan Mehmet’e kadar böylesine onurlu ve tarihsel bir süreci taşıyan bir kent. Yine bu kentte 31 yıl önce yapılan Anadolu Lisemizden sonra iki yıllık Yüksekokulumuz, dört yıllık Gastronomi bölümümüz Sayın Rektörümüzün büyük destekleriyle ve Vakfımızın büyük katkılarıyla hayat bulmuştur. Bugün Mengen’de 1400’e yakın Mengenli olmayan ve mutfak eğitimi almaya gelen öğrencilerimiz vardır. Biz Mengen’de aşçılık markasını büyütmek, geliştirmek ve bu konuda da halkımız olarak üzerimize düşeni layıkıyla yerine getirebilmek sözünü veriyoruz. Bu protokolde çok değerli imza sahipleriyle beraber attığımız imzanın arkasında olacağımızı belirtiyoruz” diye ifade etti.

 “BU YATIRIM BÜYÜK BİR YATIRIM”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise; “Mengen aşçılıkta önemli bir marka. Dolayısıyla üniversite olarak biz Mengen markasını kullanmak suretiyle de hem aşçılık eğitiminde hem de daha ileri olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları eğitiminde ve hatta lisansüstü eğitiminde söz sahibi olma arzusundayız. Bütün politikamızda bilhassa altı senedir bu yönde gelişiyor. Tabi Mengen’deki yapılanmamız 1997’lere kadar dayanıyor. Öncelikle iki yılık Aşçılık okulumuz vardı ve bu aşçılık okulumuzdan mezun olanlarımızın tamamı kolaylıkla pek çok yerde iş sahibi oldular. Bunun yegane sebebi hakikaten Mengen’in aşçılıkta marka isim olması ve yine tabi bizden önce de bir lise eğitiminin bulunmasıdır.  Bu oluşum tek başına birisinin yapabileceği bir oluşum değil. Başta şuanda sözü geçen arsanın köy tüzel kişiliği tarafından alınıp üniversitemize bağışlanması ve şuanda da böyle bir adıma vesile olunması gibi bir durum da var. Bizim üniversite olarak bütün temennimiz değil Türkiye’de, Dünyada Mengen’deki kampüsümüzü önemli bir aşçılık ve gastronomi eğitim merkezi haline getirmek. Çünkü biz şuan yüksek lisans programı da yüklüyoruz ve Doktora programını açma çalışmalarımız devam ediyor. Bu da tamamlandığında artık ön lisanstan doktora düzeyine kadar hem eğitim hem de akademik çalışmalarımız önemli bir yere gelmiş olacak. Mengen’de, Çin’den dahi öğrencimiz oldu. Hatta mezun oldu ve memleketine döndü. Ben aşçılık eğitimini en iyi nerede alırım diye araştırmış ve Mengen’e kadar gelmiş. Diplomasını bizden alarak Çin’e döndü. Dolayısıyla Mengen büyük bir potansiyele sahip, kapasitemiz arttığı taktirde Mengen kampüsümüz uluslararası düzeyde bir aşçılık eğitimi akademik merkezi haline dönüşecektir. Bu yatırım büyük bir yatırım, bu anlattığım hedeflerin yerine getirilmesinde de çok önemli bir yatırım. Üniversite olarak bu yatırım dolayısıyla duyduğum sevinci kelimelerle ifade etmekte inanın zorlanmaktayım. İzzet Baysal Vakfına, çok değerli Başkanına ve üyelerine özel şükranlarımı arz etmek istiyorum. Her zaman olduğu gibi bizi çok sevindiriyorsunuz. Şimdiye kadar bu heyecanı taşıyan Fakülte yaptırma Derneği Başkanımıza, Mengen Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Arsayı tahsis eden Konak Köyü halkına da teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yatırımın hayırlı olmasını temenni ediyorum. İzzet Baysal Vakfına bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

“GÜZEL BİR TESİS OLACAK”

Rektör Coşkun’dan sonra söz alan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal; “Vakıf olarak Bolumuza kazandırdığımız Abant İzzet Baysal Üniversitesi dışında ikinci ilçemize de bir kampüs kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Daha önce Seben’de oluşturduk ve inşallah iki sene sonra Mengen için vecibeler yerine gelecektir.  Güzel bir tesis olacak. Şuna emin olunmasını istiyorum biz üzerimize düşeni iyi bir şekilde yerine getireceğiz ve oraya çok güzel bir planlama yapacağız. Belediyemize büyük iş düşüyor.  Kampüs aynı bizim Gölköy kampüsü gibi bir tepede ve Mengen’e yukarıdan bakıyor. Yol, elektrik ve su probleminin halledilmesi için Belediyemize büyük rol düşüyor. Hayırlı olsun diyorum” dedi.

“MÜTHİŞ HEYECAN DUYULAN BİR ANLAŞMA YAPILDI”

Protokolün Onur şahitlerinden olan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz şunları ifade etti; “Müthiş heyecan duyulan bir anlaşma yapıldı. Mengen aşçılıkta Türkiye’ye mal olmuş bir şehirdi, Rektörümüzün heyecanın da görüyorum ki artık Dünyaya mal olacak. Bu bizim çok büyük bir gururumuz olacak. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde Bolu Belediye Başkanı olarak Mengen Belediye Başkanımızın yanında olacağımızı ve Mengen Belediye Başkanlığımızın yüklenmesi gereken konularda onlarla beraber olacağımız ifadesinde bulunmak istiyorum. Mutluluğumuzu katladığı için tekrar İzzet Baysal Vakfı Başkanı ve mütevelli heyetine hayranlılarımızı ve şükranlarımızı sunuyoruz” diye ifade etti.

“ VAKIF, SEBEN İLE BİRLİKTE İKİNCİ İLÇEMİZ OLAN MENGEN’DE DE ÇOK ÖNEMLİ BİR YATIRIMI ÜSTLENİYOR “

 Son olarak, Protokolün diğer Onur şahitlerinden olan Bolu Valisi Aydın Baruş; “ Bugün İzzet Baysal Şükran Günlerinde bugünlerin anlamına uygun bir protokole ev sahipliği yapmanın mutluluğunu ifade etmek istiyorum. Mengen Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İzzet Baysal Vakfı arasında Mengen Aşçılık ve Gastronomi eğitim kampüsünün inşasına yönelik olarak imzalanan ve bizim de Bolu Belediyesi ile birlikte onur şahitliği yaptığımız bu protokol Mengen ilçesi için çok önemli bir çalışmayı sağlamak üzere yapıldı. Tabi daha önceki konuşmalarımızda ifade ettim. İzzet Baysal Vakfı Ahmet Bey’in öncülüğünde İzzet Baysal’ın manevi mirasını en güzel şekilde devam ettiriyor. Ben her zaman Bolu halkı adına İzzet Baysal Vakfı Başkanı olarak kendilerine şükran duyduğumu ifade ediyorum. Bugüne kadar Bolu Merkez ve Seben dahil olmak üzere 140 eseri Bolu’ya kazandırdı. Halen kazandırmaya devam ediyor. Seben ile birlikte ikinci ilçemiz olan Mengen’de de çok önemli bir yatırımı üstleniyor. Bu yatırımla birlikte ülkemizde ve Dünyada aşçılığın en önemli merkezi olan Mengen ilçemize çok önemli binalar kazandırılacak ve bu tesislerde de ülkemizin mutfağına katkıda bulunmak üzere değerli gençlerimiz yetişecek. Üniversitemizdeki değerli hocalarımızın öncülüğünde ülkemizin mutfağına değerli ustalar yetiştireceğiz ve aynı zamanda da ülkemizin turizmine büyük katkılar sağlanacak. Bu anlamda bu yatırımın Mengen ilçemize Bolu’muza hayırlı olmasını diliyorum. Bir defa daha İzzet Baysal Vakfına ilimizdeki çalışmaları, hayırseverlik duygusunun öncülüğünü yapmaları ve Bolu halkını her konuda bir araya getirmeyi başarmaları konusunda teşekkür diyorum” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124