Yeniçağ ve Abant Gölü Ramsar tarafından korunacak

Bolu Valiliği Yedigöller toplantı salonunda Yeniçağ gölü ve Abant gölü'nün Nisan ayında çıkan yeni yönetmeliğe göre ulusal sulak alan olan RAMSAR kapsamına alınarak tekrar tescil edilmesiyle ilgili toplantı yapıldı. Toplantıya Vali yardımcısı Mustafa Özsoy, Yeniçağ Kaymakamı Kenan Erenoğlu, Yeniçağ Belediye Başkan vekili Aydın Gülmez, Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş ve komisyon üyeleri katıldı.

 Yeniçağ ve Abant Gölü Ramsar tarafından korunacak

Haber: Semih BAYKAL

Yapılan toplantı da Yeniçağ gölü'nün ulusal sulak alan olarak  RAMSAR kapsamına alınarak tekrar tescillenmesi için yapılması gerekenlerle ilgili bilgiler veren Yeniçağ Kaymakamı Kenan Erenoğlu; " Ramsar programı Birleşmiş Milletlerin UNESCO programı olan sulak alanları koruyalım  mantalitesi gereğince İran'ın Ramsar kentinde toplanıp 9 tane kriter belirlendi. Bu kriterlerin tamamını sağlıyorsa Uluslararası sulak alan olarak koruma altına alalım, eğer en az bir tanesine uyuyorsa ulusal sulak alan olarak koruma altına alalım, şayet hiç birini sağlamıyorsa yerel sulak alan olarak tescilleyelim gereken yönetim planlarını belirleyelim diye karar aldılar. Yeniçağ gölü de bu kriterlerden 3 tanesine uyduğu için ulusal sulak alan olarak belirlenecek ve yönetim planı yapılacak. Ulusal sulak alan Yönetim planı şu demek, Bir doğal denge üzerinde bir yıl boyunca özel sektör ihaleyi alıp incelemeye başlayacak. Biz de Yeniçağ gölünde bu incelemenin başlaması için yerel komisyon olarak bu toplantı da bu kararı alıp ulusal komisyona gönderip onlarında bu karara binaen bu kararı alacak.  Bu siyasi bir karardır, biz de tüm ulusal göllerin yönetim planını yapalım. Ben 4 aydır burada görevdeyim  komisyonumuzla beraber Yeniçağ gölünün projelerini hazırladık. Sayın Valimizin de talimatları gereğince Ankara da bir toplantı yapıldı ve yapılan toplantı da 6 ay da bir yapılan Ulusal komisyon Aralık toplantısına siz yerel komisyon olarak kararlarınızı bize gönderin, biz hem tescilinizi yapacağız hem de yönetim planın yapılması kararını alacağız denildi. Yeniçağ gölünün kararları alındığı zaman burası ihaleye çıkacak ve alan özel şirket burayı uzmanlarıyla bir yıl boyunca inceleyecek" dedi.

 

YENİÇAĞ GÖLÜ HER ŞEKİLDE KORUNACAK

 

Yeniçağ gölü RAMSAR kapsamına girdiği zaman her şekil de korunacağını söyleyen  Erenoğlu; " Yeniçağ gölü RAMSAR kapsamına girdiği zaman her şekil de korunacak.Çünkü Ramsar diyor ki ulusal sulak alan ilan edilen yerlerden su almak yasak, yabancı su atık girişi yasak, toprak dökmek, toprak almak yasak, yabancı hayvan türlerinin yumurtalarını atmak yasaktır diyor. Burası ulusal koruma alanı olduğu zaman maliyetlerini de ulusal komisyon ve kamu kurumlarının merkezi bütçelerine aittir. Ayrıca Ramsar diyor ki eski haline getir ve koru diyor.  Öncelikle Yeniçağ gölünü inceleyecekler, burada ilk önce bozulmayı tespit edecekler bozulmayı nasıl gideririz ve korumak için ne tür önlemler, yatırımlar yapılması gerekiyor diye buna da yönetim planı deniyor. Sonra bunu ilgili kamu kurumlarına merkezi bütçelerinden karşılanmak üzere bize sıfır maliyetle Bolu'ya ya da Yeniçağa bir maliyeti olmadan karşılayacaklar" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 10:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
vol
vol - 7 yıl Önce

gece gündüz torf çıkıyor nasıl korunacak yetkililer görmüyor herhalde hayvanların otlayacağı yerleride yol yapmışlar bura ile ilgilenen kamu kurumlarını görev davet ediyorum köyde yaşayan diğer vatandaşlar ölsünmü veya terkmi etsinler

ibrahim gökkaya
ibrahim gökkaya - 7 yıl Önce

bu pureje göldeki canlı hayatı yokeder.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124