Yeniçağa Gölüne Kıymayın

Her defasında yazıyorum, bıkmadan, gurur duyarak yazıyorum, cennetten bir köşede yaşadığımı haykırarak da yazmaya devam edeceğim.

Yeniçağa Gölüne Kıymayın

Bolumuz ilçelerimiz, beldelerimiz, köylerimizle Allah’ın bir lütfü olarak emanet edilmiş. Önemli olması gereken biz ne kadar farkındayız, cenneti korumak için ne yapıyoruz dediğimizde, asıl bundan sonra başlıyor!

Yeniçağa’yı kurtaran projelerin başında ilçe sınırları içine bundan böyle kümes yapılmayacak olmasıdır. Bunun kayıt altına alınmasıyla, ilçe olası tüm kirliliklerden kısmen kurtuldu.

Bolulular, yurttaş olarak biz emanete ne kadar değer veriyor, ne kadar sahip çıkıyoruz. İşin büyük kısmı yöneticilere, idarecilere, siyasilere ve elbette halkımıza düşüyor.

İlçelerimizden Yeniçağa’nın gelişmesi için çok nedeni yok artık. Otobanın geçmesi, değişen ekonomik şartlar doğrultusunda sanayinin eski gücünü kaybetmesi, nakliye sektörünün merkezlerini İstanbul’a taşımasıyla ve acımasız göçle hayat durma noktasına geldi. Şartlar böyleyken, elimizdeki en etkili değer olan doğal güzellikler ve eğitimi devreye koymamız gerekir ki, onu da yapmaya başladık.

Başkan Recayi Çağlar ilçede inanılmazları başararak, tarihe adını yazdırdı. Olmaz denilen doğalgaz ile başlayan değişim, turizme yaptığı katkılarla devam ediyor. Elbette devletin turizm adına yaptığı, yapacağı destekleri de düşünürsek ilçe kısa sürede çekim merkezi haline gelecektir.

Milli Parklar müdürlüğünün hayata geçirmesi an meselesi olan projeleri turizm adına örnek olacaktır. İlçenin sosyo-ekonomik dinamiklerinin hayata geçmesinin tek gerekçesi ise eğitim ve turizm olacağı aşikardır.

Bu değişimler olmamış olsaydı, Canım Yeniçağa’nın boşalan köyleri, olmayan ekonomik yatırımları ve göç ile eriyip gitme noktasına dönecekti!

İlçemiz ile ilgili devletin elinde kesin veriler olduğunu biliyoruz. Öncelikle turizm adına yapılması planlanan deşarj ile göldeki kirliliğe nasıl bir önlem alınacağı, DSİ, Çevre Şehircilik yetkilileriyle masaya yatırılmalıdır.

Deller köyü kanalına Gölköy’deki gibi kapaklar yapılmalı, biriken su ve pisliğin zaman aralıklarıyla kapakların açılarak temizlenmesi sağlanmalıdır. Bu çerçevede, Valimiz Sayın Aydın Baruş’a görev düşmektedir. Bolu’yu her yönü ile tanıyan, sorunları ve çözümlerini bilen Sayın Baruş’un DSİ eliyle bu çalışmaya bir an evvel başlamalıdır.

Yapılmakta olan kafeterya, yeni kuş gözetleme kulesi, hayata geçirilen tekne turlarının kısa zaman sonra, Yeniçağa Gölüne bakmaz, kirlenmesine göz yumarsak çekim merkezi olmaktan çıkarıp, ekonomik girdi olmayınca da göçün hızla yaşanacağı ilçelerimizden olması kaçınılmazdır!

Yeniçağa ile ilgili öncelikli sorunları dilim döndüğünce, elimden geldiğince yazmaya çalıştım. Siyasilerin, seçilmişlerin ve atanmışların siyaset gütmeden bir an evvel birlikte hareket ederek gereğini yapmalıdırlar. Bizimde üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesi isterim. Şimdiden yapacağını çalışmalar ve birlikteliğiniz için teşekkür ediyorum.

Not: Yeniça’ya daha evvel 3 kişi için yapılması planlanan “Müftülük Sarayı” yerine hastane yapılınca doğru karar olduğu ortaya çıktı. Şimdi ise, yatak sayısının artırılması için sağlık ocağının yıkılan yeri kullanılmalı ve sağlığın her şeyden önemli olduğunu bilmeliyiz. Müftülük daha evvel kaybettiği yer için rövanş almak istiyor olabilir. Müftü ve 2 elemanı bilmeli ki, hoşgörünün en üst seviyede olması gerektiği makamı işgal ediyorlar. Din adamlarının kavgayı, hırsı, ihtirası düşünmeden, toplumun değer yargıları ve önceliklerine göre hareket etmeleri gerekir. Bunu yapacaklarını umuyor ve bekliyorum.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 13:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Xyz
Xyz - 2 yıl Önce

yapılmakta olan kafeterya, yeni kuş gözetleme kulesi, hayata geçirilen tekne turlarının kısa zaman sonra, yeniçağayı çekim merkezi olmaktan çıkarıp, göçün hızla yaşanacağı ilçelerimizden olmasi kacnilmazdir demissiniz anlamadim nie cekim merkezi olmayacakmis yapilmasin mi yani

SIRADAKİ HABER