Yeniçağa Piyango, Göl RAMSAR kapsamına alındı

Yeniçağ Kaymakamlığıyla beraber oluşturulan yerel komisyonun Yeniçağ gölü için hazırladığı proje Ulusal komisyon tarafında onaylandı. Bu projenin onaylanmasıyla beraber Yeniçağ Gölü tekrar RAMSAR kapsamına alınmış oldu.

Yeniçağa Piyango, Göl RAMSAR kapsamına alındı

 Haber: Semih BAYKAL

Yeniçağ kaymakamlığı tarafından iki ay önce Bolu Valiliği Yedigöller salonunda Yeniçağ Gölü'nün tekrar RAMSAR kapsamına alınmasıyla ilgili proje anlatılmıştı. Yeniçağ Gölünün tekrar RAMSAR kapsamına alınmasıyla ilgili projenin 6 ayda bir yapılan ulusal komisyon toplantısının geçen Aralık ayında yapılacak toplantısına gönderilip onaylanması gerekiyordu. Yeniçağ Kaymakamı Kenan Erenoğlu'ndan aldığımız bilgilere göre projenin ulusal komisyona gönderilip onaylandığını öğrendik. Bu kararla beraber tekrar Yeniçağ Gölü tekrar RAMSAR kapsamına girerek koruma altına alınmış oldu.

Yeniçağ gölü RAMSAR kapsamına tekrar girmesinin ardından hazırlanan proje de ihaleye çıkarak gölle ilgili çalışmalar başlayacak. RAMSAR sayesinde gölden su almak, yabancı girişi, toprak almak, toprak atmak, yabancı hayvan türlerinin yumurtalarını atmak yasaklanacak. Gölle ilgili hazırlanan projenin maliyeti ise ulusal komisyon ve kamu kurumlarının merkez bütçelerine ait olacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2015, 18:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
doğa sevdalısı
doğa sevdalısı - 6 yıl Önce

maalesef akp li belediye yetkilileri bu güzel gölün etrafını tavuk kümesleriyle berbat ediyorlar.göl ve çevresi koruma altında olmasına rağmen. meclis üyeleri kümes yapmaya devam ediyor.acilen önlem alınmalı..!!!

SIRADAKİ HABER

banner128