YENİLENEBİLİR ENERJİYİ ANLATTILAR…

Geçtiğimiz gün Bolu’ya gelen İsveç’li bir ekip Yenilenebilir Enerji Sistemleri ile ilgili Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde katılımcılara kendilerinin icat ettiği atıkları enerjiye çevirebilen bir sistemi anlattılar.

 YENİLENEBİLİR ENERJİYİ ANLATTILAR…

HABER: FARUK ÇİDEM

Tüm dünyada enerji alanında yenilikler aranırken farklı türde enerji üretiminin yaratılması için de çalışmalar hızla devam ediyor. Peak Yenilenebilir Enerji Teknolojileri A.Ş. de atıklardan enerji üretebilen bir sistemi anlatmak için geçtiğimiz gün Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Süleyman Kara, Tarım İl Müdürü İsmail Taş ve Bolu’daki konunun uzmanları katıldılar. Şirket CEO’su yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi; “Peak Yenilenebilir Enerji Teknolojileri A.Ş. çevreci, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ve enerji tasarrufları konusunda faaliyet göstermek ve bu konuda ucuz ve temiz enerjide dünyada bir devrim olan yeni teknolojilerin ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmasına katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir şirkettir.  Fosil yakıtların neden olduğu global kirlenme ve bundan kaynaklı doğa tahribatları, dünyamızı her geçen yıl yaşanamaz bir gezegene dönüştürmektedir. 

Çocuklarımıza ve gelecek kuşaklarımıza temiz bir dünya bırakmak için, öncelikle çevre duyarlılığına sahip olmak gerekmektedir. Gezegenimizin kirlenmesinde en büyük etken olan fosil yakıtlardan mümkün olduğunca uzaklaşıp,  çevreci ve yenilenebilir temiz enerjiyle hem enerjideki dışa bağımlılığı azaltmak, hem de ucuz enerji kaynağını halkın kendisine sunarak, kendi enerjisini kendisinin üretmesini, dolayısı ile enerjide bağımsızlığını sağlamaktır.

Hem bireysel kullanım, hem yatırım amaçlı, hem de sanayinin kendi ihtiyacına cevap verebilecek çok yönlü ve büyüklükteki enerji çözümlerimizle, enerjide bir devrim sağladığımız gibi, bu çözümlerin her kesim için en cazip olanı ise, var olan tüm enerji sistemlerinden çok çok daha ucuz olmasıdır.”

“ALTERNATİF KAYNAKLAR ARANIYOR”

Dünyanın bugün Termik ve Nükleer Enerjiye bağımlı halde olduğunu söyleyen yetkililer; “Gelişmiş ülkeler artık termik ve nükleer enerji dışında farklı alternatif enerji kaynakları üzerinde çalışıyorlar. Çünkü son yıllarda gördüğümüz gibi termik ve nükleer enerji üreten sistemler oldukça tehlikeli hale geldi. Yenilenebilir enerji ise son yıllarda gündeme geldi. Termik ve nükleer santrallerin dışında doğal olarak enerji sağlayan iki kaynak daha var; Güneş ve Rüzgar. Rüzgar enerjisinden yararlanmak için belli bir maliyete ihtiyaç var ve oldukça da pahalı. Güneş ise her zaman geçerli olan bir enerji kaynağı değil ve o da yatırım olarak pahalı. Bizim yaptığımız sistem ise kesinlikle bir aksamaya mahal vermeden atıklardan enerji üretebiliyor. Doğayı ve çevreyi de koruduğu için termik ve nükleer santrallere alternatif bir sistem. Yaklaşık olarak 4 milyon dolar maliyeti olan bu sistem şu an İsveç’te bir belediye tarafından kullanılıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER