Yerel se­çimler kilit önemde##hb_manset.gif

CHP Genel Baş­kan Yardımcısı Umut Oran geçtiğimiz Çarşamba günü MYK'da özeleştiri yapıldığını, yapılacakların da etraflıca tartışıldığını vurgulayarak; “Hedef "iktidar"dı. Ölçü...

Yerel se­çimler kilit önemde##hb_manset.gif

CHP Genel Baş­kan Yardımcısı Umut Oran geçtiğimiz Çarşamba günü MYK'da özeleştiri yapıldığını, yapılacakların da etraflıca tartışıldığını vurgulayarak; “Hedef "iktidar"dı. Ölçü bu hedefse, sonuca başarılı denmez. Özeleştiri şart. Ama şunların unutul­maması gerekir; Oy ve vekil sayısındaki artış, altı ay­da gerçekleşmiştir.”dedi. Oran;” İlk hedef güçlü ana-muhalefet ve 2014 yerel seçimleridir” diye konuştu.

 

Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis başkanı ve CHP İstanbul milletvekili Umut Oran 12 Haziran seçimleriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Mayıs 2010’dan beri; iki kurultay, üç MYK, yargı kararıyla değişen bir tü­zük sürecini yaşadıklarını vurgulayan Oran;  . “Bu aşamalar, seçim yarışında güç kaybına yol açtı. Sistem mutlaka değiş­meli. Devralınan sistem "kişisel ilişki­ler" ve "iyi adam", "parti içi iktidar" kurgusuna dayalıydı. Yapıyı değiştir­mek için zaten yola çıkılmıştı. Altı ay­da bu mesafe alındı.”şeklinde konuştu. Raporlamaya dayalı karne sisteminin planlandığını söyleyen Oran; “Performansı esas alan, başarıyı ölçen sistem getirilecek ve işletilecek. Bir fatura kesilecekse, ad­res, örgütler değil. Ellerinden geleni yaptılar. Örgütler kusurluysa, bu, yöne­timle paylaşılacak ortak bir kusurdur.”dedi.

 

Ni­san 2012'de Olağan Kurultay var

MYK üyeleri’nin  "Her kade­mede hizmet ederiz" diyerek, Kılıçdaroğlu'na mevcut görevlerinden feragat edebileceklerini bildirdiğinin altını çizen Oran; “Kurultay talepleri, doğal bir haktır, saygı duyulmalı. Talep sahip­leri CHP'nin parçası. Ama kırıp dök­meden yapılmalı. Sonucu beğenme­yenler partiyi daha ileriye taşıyacaksa, doğal haklarıdır. Ama kaygım şudur: Zaten Ni­san 2012'de Olağan Kurultay var. Ola­ğanüstü Kurultay için şimdi yola çıkılsa, iki-üç aydan önce gerçek­leşemez. Üç dört ay sonra ile yedi sekiz ay sonrası arasında nasıl anlamlı bir fark var? “biçiminde konuştu.

Parti içi disiplin ile parti içi demokrasi dengesinin kurulması gerektiğini, bunun bir zorunluluk teşkil ettiğine dikkat çeken Oran; “ Herkesin alanı ol­mayan konularda konuşması yan­lış.   Genel Başkan demokratik davrandı. Sağlıklı yö­netim için, herkes bir üst kademesine bilgi ve­rip onay alarak konuşması lazım” dedi.

 

Başarıyı esas alacağız

Olağan Kurultay’ın iki günden uzun sürebileceğine dikkat çeken Oran; “ Başarıyı esas alan sisteme, yenilenecek tüzük­te yer verilecek. İlk hedef güçlü ana-muhalefet ve 2014 yerel seçimleridir” diye konuştu.

 

Baykal "akil adam" ama keşke...

Umut Oran, sonucu ağır bir dille eleştiren Deniz Baykal'ı "akil adam" olarak tanımlayarak; "Deniz Bey çok farklı bir ko­numda. Eski genel başkanımız, şu andaki genel başkanla birlikte si­yaset yapmayı kabul etmiş bir mil­letvekilimiz. Son bir yıldır yaptığı gibi; bugün de eleştiri ve tavsiye­lerini basın yoluyla yapmayı red­dedip, genel başkanımızla karşı­lıklı yüz yüze görüş alışverişinde bulunması gerekir. En kısa süre içinde eminim ki, genel başkanı­mızı arayacaktır."biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128