Yeşil altın ceviz bu yıl çok bereketli

Yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de ceviz hasadı başladı. Ceviz üretiminin yüzde 6’sının gerçekleştirildiği Bolu’da hasat döneminin bereketli geçeceği belirtildi.

Yeşil altın ceviz bu yıl çok bereketli

Haber: Nesrin Altuntaş

Yeni mahsulünün, kısa süre içinde tezgahlarda yerini alması bekleniyor. Dalından indirilmeden alıcı bulan, yerel halk arasında “kabuğuna sığmayan lezzet” olarak nitelendirilen ceviz, zahmetli bir sürecin ardından tüketiciye ulaşıyor. Hemen hemen her evin bahçesinde bulunan son yıllarda da özel ceviz tarlaları şeklinde ticari üretime yönelen bölgemizde ceviz hasadı rakıma göre 30 güne kadar sürebiliyor. Uzun bir sopa yardımıyla dalından indirilen ceviz, toplanarak el yordamıyla yeşil kabuğundan ayrılarak kurutmaya alınıyor. Açık havada kurutulan ceviz, daha sonra paketlenerek tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Karadeniz bölgesinde ceviz üretimi yapan Oğuz Hantal, ülke genelinde etkili olan soğuk hava dalgası ve dolu yağışı sebebiyle ceviz rekoltesinde düşüş yaşandığını söyledi. Yüksek kesimlerde bulunan köylerde dolu zararı ile karşılaştıklarını ifade eden Hantal, hava koşulları sebebiyle geçen yıllara göre rekoltede azalma olduğuna dikkat çekti. Verimin az olmasından dolayı kaliteli bir ürünün ortaya çıktığını anlatan Hatal, “Cevizlerin kalibresi biraz daha yüksek. İçi dolu. Dalında ceviz olduğunda ceviz kendisini besleyemiyor. Bu yıl ceviz içinin kalitesinin daha yüksek” dedi.

Cevizi altına benzeten üretici İbrahim Akgül ise, “Ceviz altın çağını yaşıyor. Kabuklu ceviz 70 ila 75 TL, ceviz içi ise 150 ila 160 lira. Allah bize bu dağlık arazide ceviz verdi. Şükürler olsun. Kargı’nın kebabı, Osmancık’ın pirinci, İskilip’in kadayıfı, Karadeniz’in ise cevizi meşhur” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER