Yıldız Entegre Mudurnu Yonga Levha Fabrikasına Ziyaret…

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve Mudurnu Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri Bolu İli Mudurnu İçesinde sunta üretim faaliyetinde bulunan Yıldız Entegre Mudurnu Yonga Levha Fabrikasını ziyaret etti.

Yıldız Entegre Mudurnu Yonga Levha Fabrikasına Ziyaret…

Fabrika yetkilileri; 1975 yılında Mastaş A.Ş. olarak kurulan fabrikanın 2011 yılının Ocak ayında Yıldız Entegre bünyesine katıldığı ve günlük 1.300 m3 sunta üretim kapasitesinin olduğu, bu üretim içinde günlük 2000 ster yıllık ise 600.000 - 700.000 ster odun hammaddesine ihtiyaç olduğu ve bu hammaddenin de yüzde doksanını Orman Genel Müdürlüğünün tahsisli veya açık arttırmalı odun ürünü satışlardan karşıladıklarını ifade etti.

Fabrikanın üç vardiya çalışarak sunta üretim faaliyetini sürdürdüğü, bu üretimin kesintiye uğramadan devam etmesi için özellikle Ocak, Şubat ve Mart aylarına yeterli hammadde stoku ile girmeleri ile mümkün olduğunu, bununda Orman Genel Müdürlüğü tarafından firmalarına verilmesi taahhüt edilen lif yonga odunu tahsislerinin tamamının termin planı doğrultusunda verilmesi ile gerçekleştiğini söyleyen fabrika yetkilileri, 2015 yılı ve geçmiş yıllarda tahsisi yapılan lif yonga odunlarının Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından karşılandığını, bundan sonraki yıllarda da lif yonga odunu tahsislerinin karşılanmasının kendilerini memnun edeceği belirtildi.

Fabrikada; yaklaşık 200 kişi çalışarak Mudurnu ilçesinde istihdam oluştururken aynı zamanda orman işletme şefliklerinin sıklık ve ilk aralama çağındaki ormanlarına bakım yapılması sonucu çıkan ince (5cm-12cm) çaplı ürünlerin değerlendirilerek iç ve dış piyasanın ihtiyacı olan sunta vb ürünlerin üretilmesi sağlanmakta.

Ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren fabrika yetkilileri bu tür ziyaretlerin devam etmesi dileklerinde bulundu. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri de fabrika çalışanlarına başarılar dileyerek ziyaret sona erdi.
HABER MERKEZİ


Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128