Yılmaz 30 Milyonu Sokağa Atmaz

Erhan Beykoz'un Kaleminden...

 Yılmaz 30 Milyonu Sokağa Atmaz

Doğrusuyla yanlışıyla Alaaddin Yılmaz 11 yıldır Bolu belediye başkanı. Yaptığı çok güzel işlerin yanında, yanlışları da vardır. İnsan olmanın gereğidir ki, olacaktır!

Bolu’yu yeniden inşa etmek için bazen hızına yetişilemiyor, bazen kaynak gecikiyor, bazen yaptıklarına “yanlış”, denildiğinde çıldırıyor.

İstediği zaman gündem değiştirme yeteneğine sahip. Bolu’yu bir bütün olarak düşündüğü olduğu gibi, Çaydurt, Aladağlar, Abant arası düşündüğü de olur!

Kafasında doğru olarak nitelendirdiği bir konuda kimseyi dinlemez. Bazen gezip gördüğü dünya ülkeler gibi resim çizer, bazen Seben’li Yılmaz olup çıkar.

Hayali büyük projelere bir ayağından hemen başlamak ister ve zamanla olacağına inanır. Enerjisini işe dönüştürdüğü gibi, bazende atamadığı pozitif enerjisini vatandaşlara çatarak, laf sokarak atmaya özen duyar. Kolay kolay kin beslemez görünümüne karşılık, yanındaki goy goycular kendisini rahat bırakmaz. Bu laf cambazları kendi kinlerini en güçlü isim sayesinde saldırıya dönüştürüp, kenarda ellerini ovalarlar.

Bolu’da son yıllarda ciddi bir değişim yaşanıyor. Nüfusun yaklaşık 350 bin civarında olacağı varsayılsa da, yatay yerine dikeye gidildiğinde bu rakam çok fazla olacağı ortadadır.

İster Bolu’yu ilçeleriyle bir bütün olarak, isterse sadece Bolu olarak düşünelim, sonuçta Bolu Çaydurt ile Boludağı yada Abant arasıdır. Bunu kimse inkar edemez.

Tarım, termal turizm, sağlık sektörü, üniversite, ticaret bu alanda olmak zorundadır.

12 Kasım depremi sonrası masaya yatırılan Bolu’nun çeşitli ölçeklerdeki haritaları ilgili yerlerde olsa gerek. Bu haritalar temin edilirse, önemli ölçekte yol gösterici olabilir!

Öğrendiğim kadarıyla, o tarihte hazırlanan planlarda arıtmanın yeri Çatak mevkisinde. Hazineye ait olan yerde yapılacak olan arıtma ile organizeden, sanayiye, Abant’tan Karacasu’ya ve bu alan içinde ki Bolu’nun bütün arıtması yapılmalıdır. Dadıç Mevkisinde bulunan ve o günün şartlarıyla yapılan arıtmamız maalesef yetmez hale gelince ek tesis söz konusu oldu.

Geçtiğimiz hafta Avrupa kalkınma Bankasından 30 milyon lira kredi bulunduğu açıklanınca sevindim. Bulunan 20 yıl vadeli kredi ile iyileştirilecek olan arıtma çağa uygun hale getirilecek. Proje doğru yere yapılırsa Bolu için önemli bir karar ve faydası olacak bir adım atılmış demektir. Yaklaşık 20 milyon lira krediyi bulan Alaaddin Yılmaz olduğu kesin. İsimlere çok takılı kalmadan, kim bulduysa, kim aldıysa alkışlamak gerekir. Buraya kadar her şey güzel.

Yukarıda Bolu’nun gelecekte nereden nereye olacağına dair bir resim çizmeye çalıştım. Gelelim asıl konumuza, bulunan ve bence çok değerli olan kredinin geri ödemesini bizim çocuklarımız yapacaklar.

Şu andaki arıtmanın yerinin yetmediği, yakında büyüyecek olan Bolu’nun göbeğinde kalacağı, buranın yakın zamanda yani kredi ödemesi bitmeden yerinin değiştirilmesi öngörümdür. Onun için diyorum ki, alınan kredi ile yapılacak arıtma Çatak’ta olan hazinenin yerine yapılmalıdır.

Bolunun 100-200 yıl sonrasını düşünenlerin Dadıç’a ek tesisi olayına evet diyeceklerini sanmıyorum! Hele ki, Özne Bolu diye söze başlayan Başkan Yılmaz’ın bu parayı yazdığım şekliyle sokağa atacağına ihmal vermiyorum. Bir daha böyle büyük bir krediyi bulamayabiliriz. Bulmuş olsak bile, harcanan paraya yazık olacaktır!   

Tamamen teknik olan konunun, bütün teknik birimlerce tartışılarak doğru yere yapılması tartışmaları bitirecektir. Bırakalım arıtma tesisi 2 yıl sonra olsun ama bir kez yapalım, tam yapalım.

Örnek verip konuyu teknik elemanlara, yetkililerin vicdanlarına havale edeyim; Karaçayır’da yapılan hayvan pazarının mazisi, Yukarı Soku’da yapılan çöp ayrıştırma tesisin geçmişi,tek yön yapılan İzzet Baysal Caddesinin her yanı geçmişi şimdiki ve gelecekte düşünülenlerle örnek olması dileğimle.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER