Yılmaz Başbakandan bir ödül daha aldı

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Enerji Verimliliği Uygulamaları – Pasif Evler” isimli eğitim projesi ödülünü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Yılmaz "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ikinci ödülümüzü aldık. Bu ödüller, Bolu’nun onur tablosu” dedi.

Yılmaz Başbakandan bir ödül daha aldı
 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AB Bakanlığının "81 İl, 81 Proje" adlı AB Projeleri Festivali kapsamında “Enerji Verimliliği Uygulamaları – Pasif Evler” isimli eğitim projesi ödülünü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Geçen Mart ayında ‘Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışması’nda üçüncülük ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Başkan Alaaddin Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Özel Kalem Dergisi’nin ‘Yerel Yönetim Ödülleri Yarışması’nın çevre koruma kategorisinde, Bolu Belediyesi Katı Atık Depolama Alanından Enerji Üretim Tesisi ile de ‘Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü’nü almıştı. Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’de yapılan törende 81 ilden gelenleri "Anadolu'nun kokusunu, Anadolu'nun havasını bizlere teneffüs ettirdiğiniz için teşekkür ediyorum" diyerek selamladı.  Başbakan Erdoğan, ülkenin gelişimine ve kalkınmasına yönelik hazırlanan her bir projenin, esasen ülkenin medeniyet yürüyüşündeki kilometre taşları olduğunu belirterek, "Bugün Anadolu'nun dört bir yanında hayata geçirilen projelerle bir yandan ülkemizin AB standartlarını yakalama süreci hızlanıyor diğer yandan toplumun her kesiminden insanımıza Avrupa ülkelerinin yolu açılıyor” dedi. Başbakan Erdoğan, sanattan medyaya, sosyal sorumluluktan engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmeye kadar pek çok konuda sergilenen projelerin, Türkiye'nin devlet-millet kaynaşmasında büyük mesafeler kat ettiğinin işareti olduğunu söyledi.

 

‘Doğa ile uyumlu ev’ ve Bolu!

 

Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Baran Yapı tarafından hazırlanan, ‘Yapı Sektöründe Enerji Verimliliği Uygulamaları, Pasif Evler’  projesi, yüzde 85 enerji verimliliğine sahip binaların yapımını öngörüyor. Her fırsatta ‘doğayla uyumlu bir kent oluşturmaya’ çalıştığını ifade eden Bolu Belediye Başkanı Yılmaz, bu projeye ayrı bir önem veriyor. Pasif evler, gün ışığı ve güneş enerjisinden yararlanarak, havalandırma vasıtasıyla ısıtma ve soğutmayı sağlıyor, güneşten elde ettiği elektrik enerjisini pillerinde depolayarak kullanım imkanı sunuyor. Verimli aydınlatma teknikleri kullanılan bu binalarda akıllı bina otomasyon sitemleri de yer alıyor. Proje kapsamında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Avrupa’da uygulanmakta olan ‘Pasif Ev’ standartlarında bir enerji verimliliği merkezi yapılacak.  ‘Enerji Verimliliği Merkezi’ olarak hizmet verecek olan ‘Pasif Ev’, Almanya Pasif Ev Enstitüsü’nün yapacağı ölçümler ile ‘Pasif Ev’ sertifikasyon belgesine sahip olacak. Bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilmiş olacak.

 

“Bolu’ya Başbakanın verdiği ikinci ödülü getirdik”

 

Törenden sonra bir değerlendirme yapan Alaaddin Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ikinci ödülü almanın onurunu yaşadıklarını belirterek, bu ödüllerin Bolu için gerçekleştirilen hizmetlerin ulusal ve uluslararası düzeyde tescili anlamını taşıdığı söyledi. Yılmaz; “Bolu’yu sadece Türkiye’nin değil dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri haline getirmek için yola çıktık. Uygulamaya koyduğumuz projelerle, ürettiğimiz hizmetlerle Bolu hak ettiği zirveye yaklaşıyor. Ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu, aldığımız ödüller kanıtlıyor. Farklı farklı kesimlerden gelen bu ödüller bize büyük bir enerji veriyor, motivasyonumuzu artırıyor.” Diye konuştu.

 

 

“Bu proje enerji verimliliği açısından büyük bir kazanımdır”

 

Yılmaz; “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ikinci ödülümüzü aldık. Bolu’ya Başbakanımızın verdiği bir büyük ödülü daha getirmenin, onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Mart ayında Ankara’da düzenlenen bir törenle ‘Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışması’nda ödülümüzü yine Başbakan vermişti.‘81 İl 81 Proje’ kapsamındaki aldığımız ödül bizim AB standartlarında uygulamalara imza attığımızı da belgeliyor.  Belediye-üniversite-özel sektör işbirliğinin güzel bir örneği olan Pasif Evler Projesi, enerji verimliliği açısından hem Bolu için hem de Türkiye için çok büyük bir kazanımdır” diye konuştu.

 

“Bolu artık başarı öyküleriyle anılan bir şehir”

 

Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bu proje ile Türkiye’de ilk defa  ‘sertifikalı pasif ev’ Bolu’da yapılacak. Bu projeyi Bolu’ya, Türkiye’ye kazandıran tüm proje ekibini yürekten kutluyorum. Onlar sayesinde bu tür örnekleri görmek için Avrupa’ya gitmeye gerek yok artık. Bolu’yu başarı öyküleriyle anılan bir şehir haline getirmek, bize her türlü sıkıntımızı unutturuyor. Törende Sayın Başbakanımız ‘İnsanın azmetmesi, hayallerinin peşinden kararlılıkla koşması, girişimde bulunması halinde hayallerini gerçeğe dönüştürebileceğine ve bütün hedeflerine ulaşacağına inandığını’ ifade etti. Bizim hayallerimizde de hedeflerimizde de Bolu var. Allah’a her gün şükrediyorum; ekip arkadaşlarımla birlikte büyük bir kararlılıkla ve azimle Bolu’nun geleceği için çalışıyoruz. Bolu’yu dünyanın en önemli şehirlerinin sahip olduğu alt yapı ve üst yapıya kavuşturma konusundaki hedefimizin çok önemli bir bölümünü hayata geçirirken, hizmetlerimizin ve projelerimizin ödüllerle takdir edilmesi Bolu adına bizleri çok mutlu ediyor.  Bu ödüller Bolu’nun onur tablosu…”

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 20:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsimsiz
İsimsiz - 8 yıl Önce

bolu sonunda adam gibi bir başkan buldu. inşallah kaybetmez

AHMET ER
AHMET ER - 8 yıl Önce

amin allahim başimizdan eksi̇k etmesi̇n

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124