Yılmaz, Dünya Gazeteciler Günü’nü kutladı

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü yayınladığı mesajla kutladı.Yılmaz mesajında “Demokrasinin sağlıklı işlemesinde basına büyük görev düşüyor”sözlerini kullandı.

Yılmaz, Dünya Gazeteciler Günü’nü kutladı

Haber; Aysun BEYKOZ

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nün 156’ncı yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Halkın haber alma özgürlüğünü aracılık eden basına demokrasinin sağlıklı işlemesinde büyük görev düşüyor. Objektif olmayan asılsız haberlerle, düşünce özgürlüğünün, insan hakları ve demokrasinin teminatı olarak adlandırılan dördüncü güç yıpratılmamalıdır” dedi.

Bağımsız ve özgür basının demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Alaaddin Yılmaz’ın Dünya Gazeteciler Günü ile ilgili yayınladığı mesajı şöyle:

“Tüm basın emekçilerimizin Dünya Gazeteciler Günü’nün kutlu olsun. Osmanlı Devleti’nin ilk yayın organı olan, 21 Ekim 1860 tarihinde yayın hayatına başlayan Türkçe haftalık gazete Tercüman-ı Ahval Gazetesi'nin kuruluş yıldönümü olarak kutlanan bu özel gün Türk gazetecilik ve edebiyat tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Çünkü Tercüman-ı Ahval Gazetesi, tartışma gazetesi olarak, sosyal ve siyasi olaylara Türk basınında ilk defa yer vermiştir.

Demokrasinin her türlü vesayetten kurtulması, bireyin ve toplumun olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesi için bağımsız ve özgür basının önemi, özellikle içinden geçtiğimiz bu kritik günlerde her geçen gün daha da artmaktadır. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde medyanın ve demokrasi savunucusu olarak görev yapan gazetecilerin rolü unutulmamalıdır.

Bundan sonra da demokrasinin bilinen üç ayağı, yasama, yürütme ve yargı dışında dördüncü ayağı olan medyaya halkımızın doğru bilgilendirilmesi ve ‘Yenikapı Ruhu’nun korunarak devam ettirilmesi için büyük görevler düşmektedir. Türk toplumunun özgür basın kavramı ile tanıştığı 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nde tüm gazetecilerimizi, medya mensuplarımızı kutlar, basın şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2016, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128