Yılmaz’a yol kapanırken İka ve Davarcıoğlu’na yol açıldı...

AK Parti 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak Genel Seçimler için milletvekili aday adaylarının başvurularını 11 Şubat tarihinde almaya başlıyor. AK Parti teşkilatlarda görevli olan il, ilçe başkanları ile belediye başkanlarını aday yapmayacağını duyurdu. Bu kişiler görevlerinden istifa edip aday adaylığına başvurmamaları konusunda uyarıldı. Yapılan açıklamayla Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın aday adaylığı yolu net bir şekilde kapanırken Belediye Başkan Yardımcıları olan ve aday adaylığı için görüşmelerini sürdüren Hüseyin İka ile Emine Davarcıoğlu’nun yolu ise açılmış oldu.

Yılmaz’a yol kapanırken İka ve Davarcıoğlu’na yol açıldı...

Haber: Kasım ŞAHİN

AK Parti 2015 Genel Seçimleri için adaylık kriterlerini, ücretlerini ve tarihlerini açıkladı. Kriterler ve tarihler AK Parti MKYK da belirlendi. Buna göre AK Parti aday adaylığı başvurusu 11 Şubat Çarşamba günü başlayacak. Aday adaylığı için son başvuru tarihi ise 20 Şubat cuma günü oldu. AK Parti aday adaylığı için başvurular genel merkez ve il teşkilatlarına yapılacak.

AK PARTİ'DE ADAY OLAMAYACAK KİŞİLER

AK Parti aday adaylığında bir ilke kararı da aldı. Buna göre son kongrelerde teşkilatlardaki yöneticiliğe aday olan ve seçilenler aday adayı olamayacak. Bu kişiler görevlerinden istifa edip başvuruda bulunsa dahi aday yapılmayacaklar.

Peki kimler aday olamayacak. Liste şöyle;

İl Başkanı, İlçe Başkanı, Kadın ve gençlik kollarında görev alanlar, Belediye başkanları, Belediye meclis üyeleri,  İl genel meclis üyeleri

BEŞİR ATALAY: İSTİFA ETMEYİN ADAY YAPILMAYACAKSINIZ

Beşir Atalay AK Parti'nin aldığı bu ilk kararı tüm teşkilatın bildiğinin altını çizerek partinin tutumunun kesin olduğunu şu sözlerle duyurmuştu; -"Biz daha önce bir ilke kararı aldık. Son kongrelere (5.Olağan Kongreler) teşkilatlarımızda yöneticiliğe aday olan ve seçilenler için bu seçimde aday adaylığı söz konusu olmayacak. Yani bu kongrede il başkanı, ilçe başkanı, veya bunların yönetimlerinde kadın kollarında, gençlik kollarında görev alanlar aday adayı olmayacaklar. Olurlarsa, istifa ederlerse bunlar aday listelerine girmeyecekler. Kongrelerden önce bu ilke kararını açıklamıştık ve bütün teşkilatlarımız bunu biliyor. Onun için şu anda yeni seçilen teşkilat başkan ve mensupları, yönetimdeki arkadaşlarımız aday adayı olmak için görevlerinden istifa etmesinler. Geçen hafta açıklamıştık. MYK'da aldığımız ilke kararıydı. Belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz, il genel meclis üyelerimiz de aday adayı olmak için istifa etmesinler, bunlar aday listelerine giremeyecekler."

BOLU’DAN KİMLER ADAY OLAMAYACAK

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimlerde Bolu’dan kimlerin aday adayı olamayacağı da kesinleşmiş oldu. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’la yaptığımız özel görüşmede Başkan Yılmaz, Boli için daha bitmeyen projelerinin olduğunu ve milletvekilliğinin parmak kaldırma indirme sanatı vurgulaması yaparak aday adaylığı için kırmızı ışık yakmıştı. Başkan Yılmaz’la beraber Ak Parti Bolu İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek, Merkez İlçe Başkanı Adil Esen, Kadın Kolları Başkanı Arzu Aydın’ın hayalleri tamamen suya düşerken, alınan son karar doğrultusunda Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka ile Emine Davarcıoğlu’nun aday adaylığı yolları açılmış oldu.

 

ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSU ÜCRETİ

 

AK Parti'den aday adaylık başvuru ücretleri de belli oldu. Engellilerden aday adaylığı başvuru ücreti talep edilmeyecek. Erkek milletvekili aday adaylığı ücreti 5 bin lira. Kadın milletvekili aday adaylığı ücreti 2 bin 500 lira

AK PARTİ KESİN ADAY LİSTESİNİ NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

AK Parti'nin genel seçimler için yürüteceği seçim takvimi 20 Şubat'ta aday adaylığı başvurularının bitmesinden itibaren şöyle; 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde teşkilat temayül yoklaması yapılacak. 6 Mart'tan itibaren genel merkezde komisyon çalışmaları başlayacak ve aday adaylarının daha iyi tanınması için mülakatlar yapılacak. 23 Mart- 7 Nisan arasında Genel Başkan Ahmet Davutoğlu başkanlığında nihai listeler belirlenecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 18:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar
Yaşar - 6 yıl Önce

beledi̇ye mecli̇s üyeleri̇ aday olamiyor i̇ka mecli̇s üyesi̇ deği̇l mi̇

sağlık çalışanı
sağlık çalışanı - 6 yıl Önce

i̇ka belediye meclisi üyesi değilmi aynı zamanda nasıl yolu açılmış anlamadım??

esat araslı
esat araslı - 6 yıl Önce

belediye başkanı vekil olup ne yapsın vekillerin halini görüyoruz halk kin ve öfke kusuyor hepsine yalan satıp hayal ticareti yapıyorlar bolu ya bir çivi bile çakmadılar seçimde inşallah hiç birini bir daha görmeyiz.

meclis
meclis - 6 yıl Önce

hüseyin i̇ka kontenjandan seçilmiş belediye meclis üyesidir. haber mi yanlış, siz mi yanlış anladınız?

hayret ya
hayret ya - 6 yıl Önce

yazdıgınız bi haberi okuyun ondan sonra baslık atın. ika belediye meclis uyesi değil mi? yaptıgınız haberi okumayıp anlamayan gazeteciler.

Bolulu
Bolulu - 6 yıl Önce

emine davarcıoğlu mu? adamı güldürmeyin yahu, ondan mv'mi olur, alaaddin beyin gölgesinde gel-gel, git-git başkan yardımcılığını idare etti. kaldı ki onu bile becerecek kapasite yok.

bolulu
bolulu - 6 yıl Önce

anca aday adayı olurlar ilersi olmaz.

SIRADAKİ HABER

banner128