banner120

Yılmaz’dan “Gezi parkı” formülü!

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve günlerdir devam eden olaylarla ilgili olarak ilk defa konuştu. “Bazen halkın itirazı daha çok barışın sağlanmasına imkân verir.”diyen Yılmaz;””Bu ülkenin tarihi bize şunu gösteriyor: Kem göz ve kem sözle hiçbir hareket başarıya ulaşamıyor. Ne zaman ki, devlet milleti, millet devleti anlamaya başlıyor, ‘en çözülmez’ denilen sorunlar bile çözüme kavuşuyor.” Dedi.

Yılmaz’dan “Gezi parkı” formülü!
 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Yılmaz, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Hatay gezisi başta olmak üzere birçok konuda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yılmaz gazetecilere, “Hatay’ı gezip gördükten sonra ülkemin geleceğinden daha çok ümitlendim” diye konuştu. Basın toplantısında, Taksim’deki Gezi Parkı ile başlayan olaylarla ilgili de görüşlerini dile getiren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Hatay’da ben çok güzel bir şey gördüm. Hristiyanlığın, Yahudiliğin ve Müslümanlığın her mezhebinden insanın bir arada kardeşçe yaşadığını gördüm. Bu hepimize örnek olmalı. Ülkemizin daha çok güçlenmesi adına birlik ve beraberliğimizi korumalıyız.” dedi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, geçtiğimiz hafta Hatay’a gerçekleştirdiği gezi ve incelemelerin bir değerlendirmesini yapmak ve gündemdeki konuları değerlendirmek üzere bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Yılmaz, öncelikle Hatay ve Reyhanlı’ya gerçekleştirdiği ziyaretler üzerine konuşarak, “Ben Hatay’da bir kere daha ülkeme hayran oldum” diyerek “Ben Bolu’nun hayranıyım biliyorsunuz. Türkiye’nin de hayranıyım. Geçtiğimiz günlerde Hatay’a gittik ve Hatay’a da hayran oldum. Ama Hatay’da, bu ülkeye bir kez daha hayran oldum. Hatay biliyorsunuz medeniyetlerin sembolü. O kadar çok medeniyet yaşamış, o kadar farklı inanç ve mezhepten insanlar mükemmel bir uyumla bir arada olmuşlar ki, hayran olmamak elde değil. Bugün de aynı birlikteliğin aynı ahenk içinde devam ediyor olmasından bütün ülkenin ders alması gerektiğine inanıyorum. Reyhanlı bizim çok önemli bir yaramız oldu biliyorsunuz. Reyhanlı’ya gerçekleştirdiğimiz ziyarette de hem başsağlığı diledik hem de kalanların hala umutlu olmalarından umutlandık. Bu umudun da farklılıkların birlikte yaşamasından beslendiğine inanıyorum. Ayrıca geçtiğimiz yıl Bolu’da çok muhteşem bir konser veren Medeniyetler Korosu’nu tekrar tebrik etme fırsatı bulunca daha da memnun olduk. Dikkatinizi çekerim, adı üzerinde Medeniyetler Korosu. O kadar güzel bir simge ki, barışın, farklılıkların birlikte yaşamasının yaşayabilmesinin kimsenin birbirine üstünlük gütmediği bir felsefenin simgesi. Şu günlerde belki de böyle bir simgeye daha çok ihtiyaç duyuyoruz.” Diye konuştu.

 

“Tarihin bize verdiği armağanları hatırlasak yeter”

Başkan Yılmaz basın toplantısının devamında, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve günlerdir devam eden olaylarla ilgili olarak da değerlendirme yaptı. Yılmaz; “Son günlerde bu güzel ülkede yaşanan olaylardan Bolu’da nasibini aldı. Bazen halkın itirazı daha çok barışın sağlanmasına imkân verir. Önemli olan tek tek bir bütün olabilmektir ki, bu ülkenin her sınavında bu felsefeyle başarılı olacağına inanıyorum. Eğer son günlerde yaşananları bir sınav olarak kabul edersek, Türkiye’nin ‘medeniyetlere ev sahipliği yapmış’ coğrafyasından ve bu coğrafyanın hala diriliğini koruyan ‘birlik- beraberlik’ felsefesinden güç alacağını ben biliyorum. Önemli olan bu felsefeden kopmamak ve gerçekten demokratik hak ve özgürlükleri, başkasının özgürlüğüyle tartabilerek savunabilmektir. Bu ülkenin tarihi bize şunu gösteriyor: Kem göz ve kem sözle hiçbir hareket başarıya ulaşamıyor.  Ne zaman ki, devlet milleti, millet devleti anlamaya başlıyor, ‘en çözülmez’  denilen sorunlar bile çözüme kavuşuyor.  Sadece bu tarihin bize verdiği armağanları hatırlasak bile barış içinde yaşayabiliriz diye düşünüyorum. Bence şunu unutmamalıyız; toplumsal sorunlar, ekonomik sorunlar, barış, huzur ve istikrar içinde çözüme kavuşur ve her birimiz bu koşullar içinde refah ortamında yaşama imkânına kavuşur. Ben Bolu’daki vatandaşlarım başta olmak üzere bundan sonra da bütün vatandaşlarımın gerçek bir sağduyu içinde hareket edeceklerine inanıyorum. Yapılan her yorum ve eleştiride, Türkiye’nin demokratik kazanımlarının göz önünde tutulması halinde, toplumun ileriye doğru hareketi durmaz, durdurulamaz. Yeter ki Türkiye’nin çevresindeki hiçbir ülke ile kıyas götürmez bir demokratik rejimi olduğunu gözden uzak tutmayalım. Demokratik haklarımızı kullanırken, bu tabloyu göz önüne alır ve çeşitli manipülasyonların içinde yer almazsak, hem birey olarak hem ülke olarak yükselişimizi kimse engelleyemez.”Dedi. Yılmaz son olarak Miraç Kandilinin, İslam âlemindeki önemi ile ilgili konuşarak, “Başta Bolulular olmak üzere bütün İslam âleminin Miraç Kandilini kutluyorum” diye konuştu.

 


 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124