Yıpranma bahane Emeklilik şahane ##hb_manset.gif

Türkiye Büyük Millet Meclisi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde basın emekçilerine yıpranma paylarını kısmi olarak iade etti. Tasarıya sonradan eklenen bir madde ile milletvekillerine de yıpranma payı hakkı...

Yıpranma bahane Emeklilik şahane ##hb_manset.gif

Türkiye Büyük Millet Meclisi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde basın emekçilerine yıpranma paylarını kısmi olarak iade etti. Tasarıya sonradan eklenen bir madde ile milletvekillerine de yıpranma payı hakkı verildi. Devlet memuru emeklisi olup vekil seçilenler emekli maaşlarını hemen almaya başlarken, SSK veBağkur emeklisi vekillerin zorunlu olarak 2 yıl beklemeleri gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle bu durumdaki vekillerin hem bekleme süresi kaldırıldı hem de emekli maaşlarında artış yapıldı. Bu durumdaki vekiller 1.000-1.500 lira emekli maaşı alırken, bu miktar 6 bin 900 lira civarına yükseldi.

 

Gazetecilere ve milletvekillerine yıpranma payı ödenmesini de içeren Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı geçtiğimiz günlerde TBMM'de kanunlaştı. Tasarıya sonradan eklenen 3 madde ile basın kartı sahibi gazeteciler ve milletvekillerine yıpranma payı hakkı verildi.

 

Vekillerin hem bekleme süresi kaldırıldı

 hem de emekli maaşlarında artış yapıldı

 

Devlet memuru emeklisi olup vekil seçilenler emekli maaşlarını hemen almaya başlarken, SSK veBağkur emeklisi vekillerin zorunlu olarak 2 yıl beklemeleri gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle bu durumdaki vekillerin hem bekleme süresi kaldırıldı hem de emekli maaşlarında artış yapıldı. Bu durumdaki vekiller 1.000-1.500 lira emekli maaşı alırken, bu miktar 6 bin 900 lira civarına yükseldi.

Vekile 3 yıl indirim

Yıpranma payından yararlanacak milletvekilleri de 4 yıllık süre için prim ödeyecek. Prim miktarının 19-20 bin lira civarında olduğu hesaplanıyor.  Milletvekilleri yıpranma kapsamında, her yıl başına 90 gün veya her yıl için 3 ay fiili hizmet süresi zammı alacak. Milletvekilleri seçildikleri gün itibarıyla süre sınırlaması olmaksızın yıpranma hakkını elde edecek. Örneğin 3 dönem üst üste yani 12 yıl milletvekilliği yapan bir kişinin “yıpranma hakkı” ile hizmet süresi 3 yıl artacak. Böylece, 12 yıl sonunda milletvekili 15 yıl çalışmış gibi sayılacak. Milletvekilleri için emeklilik yaş haddinden de 3 yıl düşürülecek. 60 yaşında emekli olması beklenen bir vekil 57 yaşında bu hakkını elde etmiş sayılacak.

Toplam 50 milletvekili
Emekli Sandığı’ndan emekli olup milletvekili seçilenler 6 bin 900 lira civarında emekli maaşı alıyorlar ancak SSK ve Bağkur emeklisi olup vekil seçilenler 2 yıl sürekli emekli sayılmıyorlar. Ayrıca, seçimlerin 2 yıldan önce erkene alınması durumunda Emekli Sandığı’na tabi olanlar milletvekili emekliliği kazınılmış oluyor, diğerlerininki kazanılmamış oluyor. SSK ve Bağkur emeklisi vekiller, 2 yıl bir yandan prim ödüyor bir yandan da söz konusu sürenin geçmesini bekliyor. Yapılan düzenleme ile beklemeleri gereken sürenin 1 yılını geçiren vekiller kalan 1 yıldan muaf tutulacak. Meclis’te bu durumda bulunan yaklaşık 50 milletvekilinin emeklilik maaş farkı, Emekli Sandığı’na tabi olan vekiller ile eşitlenecek.

 

 

Cihaner önergeye oy vermedi

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner "Gece yarısı Meclis'e getirilen bir önergeyle milletvekillerine yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet süresi zammının verilmesinden bir milletvekili olarak mahcubiyet duyuyorum. Basın mensuplarının ellerinden alınan haklarının verilmesi yerinde ama milletvekillerini de bu önergeye dahil etmeyi ayıp olarak nitelendirebilirim.” Dedi. Önergeye oy vermediğini belirten Cihaner, "Milletvekillerinin çalışma koşulları değerlendirilebilir, konuşulabilir. Ama toplumda birçok iş kolunda ağır koşullarda çalışan ve yıpranan meslek gurupları var. Askeri yargı üyelerine fiili hizmet süresi zammı verilirken, sivil yargı mensupları bu haktan yararlanamıyor. Gazetecilerin alınan hakları geri verilirken, bu önergeye milletvekillerinin de dahil edilmesini ayıp olarak nitelendiriyorum" diye konuşmuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128