YÖK’ten tatil açıklaması

YÖK, Üniversitelerde 16 Mart'ta başlayacak tatil süresince online ve uzaktan eğitimle ders yapılmayacağını duyurdu. BAİBÜ’den yapılan ilk açıklamada ise tüm etkinliklerin ertelendiği bildirildi.

YÖK’ten tatil açıklaması

Haber: Ceylan Beykoz

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında tatilin öğrenciler için geçerli olacağı üniversitelerdeki idari ve akademik personele tatil olmayacağı, bu konuda önümüzdeki günlerde rektörlerle yapılacak değerlendirme sonrası karar verileceği bildirildi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında, üniversitelerin 16 Mart'tan itibaren 3 hafta tatil ilan edilmesinin ardından YÖK'ün aldığı tedbirlerin detayları belli olmaya başladı.  YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, üniversitelerdeki bütün koronavirüs tedbirleri, YÖK'ün koordinasyonunda üniversitelerle sürekli temas halinde yürütülecek. 3 haftalık tatil sürecinin uzatılıp uzatılmayacağına koronavirüsün seyrine göre, ilgili devlet makamlarının değerlendirmesinin ardından karar verilecek. Üniversitelerdeki tatil süresince konferans, panel, sergi, toplantı, çalıştay, kongre gibi etkinlikler de düzenlenmeyecek.

İDARİ VE AKADEMİK PERSONELE TATİL ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DEĞERLENDİRİLECEK

Üniversitelerdeki idari ve akademik personele tatil olmayacak. Koronavirüsün Türkiye'deki seyrine göre bu konu yeniden değerlendirilecek. Üniversitelerdeki akademik ve idari personelin tatiline ilişkin önümüzdeki günlerde rektörlerle yapılacak değerlendirme sonrası karar verilecek.

Üniversitelerde 16 Mart'ta başlayacak tatil süresince online ve uzaktan eğitimle ders yapılmaması planlanıyor. Üniversiteler, tatil bitiminde dersler konusunda gerekli tedbirleri alacak ve akademik takvimlerini bu tatil sonrasında güncelleyebilecekler.

BAİBÜ’DEN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan tatil kararı sonrası Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğünden de ilk açıklama geldi. BAİBÜ’den yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığının aldığı karar gereği, 16 Mart Pazartesi gününden itibaren üniversiteler eğitimlerine 3 hafta süreyle ara vermiştir. Üniversitemizin koronavirüs’e karşı aldığı önlemler kapsamında, bugün itibariyle, tedbiren, üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilecek tüm toplu etkinlikler (kongre, konferans, panel, söyleşi, tiyatro, konser vb.) ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir. 6-7 Nisan tarihlerinde Üniversitemizde yapılması planlanan Batı Karadeniz Kariyer Fuarı, son alınan kararlar doğrultusunda ileri bir tarihe ertelenmiştir. Akademik ve idari personel normal mesailerine devam edeceklerdir” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 10:13

Volkan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER