YÖK’ten “Uzaktan Eğitim” kararı

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerde 23 Mart itibariyle uzaktan eğitim uygulamasının başlayacağını açıkladı.

YÖK’ten “Uzaktan Eğitim” kararı

Haber: N: Halid Altundal

Ülkemizi etkisi altına almaya başlayan koronavirüs dolayısıyla tatil edilen üniversitelerde uzaktan eğitim programının 23 Mart itibariyle başlayacağını açıklayan Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Yekta Saraç, uygulama ile ilgili detayları paylaştı. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin mümkün olduğunca kesintisiz yürütülebilmesi için bir model planlaması yapıldığını belirten YÖK Başkanı Yekta Saraç, “YÖK bünyesinde farklı üniversitelerimizden alanında uzman hocalarımız tarafından oluşturduğumuz ‘Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Komisyonumuz’ tarafından hazırlanan Pandemi Dönemi Uzaktan Öğretim Uygulamaları Yol Haritasına Yürütme Kurulumuz tarafından son hali verilmiştir” dedi.

“ALTYAPI EKSİĞİ OLAN ÜNİVERSİTELERİN İHTİYAÇLARI İŞBİRLİĞİ İLE GİDERİLECEK”

Açıklamasında öğrencilerin öğrenme süreçlerinin kesintiye uğramasının önüne geçmek üzere gerçekleştirilecek uzaktan öğretim için hazırlanan yol haritasında mevzuat, altyapı, insan kaynakları, içerik ve uygulama olmak üzere 5 alanda çalışma yapıldığını söyleyen YÖK Başkanı Saraç ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Mevzuat düzenlemesiyle, Uzaktan Öğretim Usul ve Esaslarında önemli değişiklikler yapılarak uzaktan öğretim altyapıları hazır olan üniversitelere, bu dönemle sınırlı olmak kaydıyla, tüm alanlarda uzaktan öğretim yapma imkânı sağlıyoruz. Altyapı konusunda üniversitelerimizden gelen geri bildirimler değerlendirilmiştir. Altyapı konusunda eksiği olan üniversitelerimizin ihtiyaçları da YÖK koordinasyonunda diğer üniversitelerle işbirliği içerisinde giderilecektir. İçerik oluşturma uzaktan öğretimin en önemli unsurudur. Birçok üniversitemizdeki öğretim elemanımız içerik oluşturma konusunda önemli deneyime sahiptir. Bununla birlikte bu konuda destek ihtiyacı duyan hocalarımız ile de içerik geliştirme konusunda araç ve rehberler paylaşılacaktır.  Uygulama konusuna gelince; üniversitelerimiz senkron (eş zamanlı) ya da asenkron (eş zamanlı olmaksızın) uzaktan öğretim yöntemlerini kullanabilir. İçinde bulunulan ortamda senkron uygulamaların güçlüğü göz önüne alındığında üniversitelerimizin özellikle önlisans ve lisans programlarında asenkron uygulamalara ağırlıkla yöneleceği tahmin edilmekte olup daha çok etkileşim içeren senkron uygulamalar da YÖK tarafından teşvik edilecektir. Uygulamalı dersler için ise; teorik kısımlarının uzaktan öğretimle yürütülmesi, uygulama çalışmaları için ise doğru zamanda sıkıştırılmış takvim programı uygulanması planlanmıştır. Uzaktan verilecek olan derslerin ölçme ve değerlendirmesi, yani imtihanlar da makro düzeyde belirlenmiş takvime riayet etmek şartıyla yine üniversitelerimizin kendilerine uygun bir dönemde üniversitelerce gerçekleştirilecektir. Lisansüstü programlardaki yeterlik sınavları, tez izleme komiteleri ve tez savunmalarının, üniversitelerimizin gerekli altyapıyı oluşturmaları ve ‘kayıt altına alınarak denetlenebilir olma şartıyla’ dijital ortamda yapılabilmesi sağlanacaktır.”

UZAKTAN EĞİTİM 23 MART’TA BAŞLIYOR

Saraç açıklamasının sonunda ise uzaktan eğitimle alakalı alınan kararları şu şekilde sıraladı:

23 Mart Pazartesi uzaktan eğitim kapasitesine sahip olan bütün üniversitelerimizde dijital imkânlar ile uzaktan öğretim süreci başlayacaktır. Bu kapasiteye henüz sahip olmayan üniversitelerimiz için de yine aynı gün, 23 Mart tarihinde kısa süre içinde oluşturduğumuz açık ders malzemeleri havuzu bütün üniversitelerimize açılacaktır. Uygulamaya dayalı programlarda bulunan teorik derslerde dijital imkânlar ve uzaktan öğretim yöntemleri kullanılacak, uygulama dersleri ise yine üniversitelerimizce belirlenen takvimin uzatılması da dâhil en uygun zamanda verilecektir. Ön lisans ve lisans düzeyindeki bu uygulama ve yaklaşıma, lisansüstü düzeyde de imkân tanınacak; denetlenebilir olma kaydıyla uzaktan öğretim ve dijital imkânlar kullanılarak bu süreçlerde de bir kesinti olmaması sağlanacaktır.”

Volkan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128