Yoltaş hakim karşısına çıktı

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş, Bolu Terziler Odası Başkanlığı yaptığı dönemle ilgili ‘ görevi kötüye kullanmak suçunda’ eski yönetiminden 9 kişi ile beraber Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Yoltaş hakim karşısına çıktı

Haber: Semih BAYKAL

2002 ile 2014 yılları arasında Bolu Terziler Odası Başkanlığı yapan Eskop Başkanı Ahmet Yoltaş ve o dönemki oda yönetiminden İbrahim İ., Sami T., Uğur Y., İbrahim Y., Orhan F., İdris G. Fadime G. ve Alim A. ‘ görevi kötüye kullanmak suçlarından Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Diğer son Aylin H.Ö. ise davaya katılmadı. Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava ilk olarak ifade veren ESKOP Başkanı Ahmet Yoltaş, 2002 yılında görevi devir aldıklarını belirtti ve şunları söyledi; “Görevi devir aldığımız zaman eski yönetim kurulu ve kurul başkanı ile konuştuğumuzda odanın hiçbir kayıt, defter veya herhangi bir oda mekanı bulunmadığını öğrendik. Kendisine nasıl idare ettiklerini sorduğumuzda sanık Fadime G.’nin kendisine ait olan mali müşavirlik işlerinde kullandığı bürosunu oda merkezi olarak kullandıklarını, telefon ve internet ağını buradan kullandıklarını öğrendik. Sanık Fadime G.’den rica ettik ve bürosunu aynı şekilde kullanmaya başladık. Yaklaşık 10 yıl boyunca hiçbir ödeme yapmadan Fadime G.’nin bürosunu kullandık. Oda olarak genel sekreter görevlendirme zorunluluğumuz vardı. Bu nedenle Fadime G. hem muhasebecimizdi hem de Fadime G.’yi genel sekreter olarak görevlendirmiştik. Yıllarca bu şekilde devam etti. Kendisi bizden bir talepte bulunmadı. Bu süre içinde ciddi bir tasarruf sağladık. Bunca yılın hatırına yaptığımız masraf ve yük olduğumuz için Fadime G’nin kirasını ve birkaç telefon faturasını  ödedik. Hiçbir şekilde oda parasına tenezzül etme ve hesabımıza para geçirme gibi bir durum yoktur. Oda üyelerimizle sanık Fadime G.’nin bürosunda görüşüyorduk. Burada çay, kuru pasta gibi misafir ağırlama giderlerini bütçemizden karşılıyorduk” dedi. Diğer sanıklar İbrahim İ., Sami T., Uğur Y., İbrahim Y., Orhan F., İdris G.’de yönetim kurulu üyesi olduklarını belirttiler ve Başkanları Ahmet Y.’nin ifadesine katıldıklarını söylediler.

“HER ŞEY ALENİ İDİ”

Terziler Odasının o dönemde genel sekreterliğini ve muhasebeciliğini yaptığını ifade eden Fadime G., “Söz konusu oda yönetimi benimle muhasebeci olarak anlaştı. Hem maddi durumları çok kötü olduğu için hem de yerleri olmadığı için benimle çalıştılar ve beni Genel Sekreter olarak atadılar. Hem kırtasiye hem telefon hem mekan olarak benim iş yerimden faydalandılar. 2014 Yılında yönetim değişmeden önce son 2 veya 3 yıl bana kira ve elektrik parasını parça parça ödediler. Bu ödemeler makbuz karşılığında yapıldı. Her şey aleni idi. Oda imkanlarından yararlanma gibi bir durum söz konusu değildir. Belirttiğim gibi odanın hiçbir imkanı yoktur. Suçsuzum” şeklinde konuştu.

“BİZİM BİR ELEMAN PARASI VERMEDİĞİMİZ DOĞRUDUR”

Sanıklardan Alim A. ise verdiği ifadesinde, “Ben bu odada en az görev yapan kişiyim. 2011 yılında 6 ay süre ile görev yaptım. 10 Nolu karar ile işi bıraktığım için üye kaydım silindi. Ödemelere ilişkin herhangi bir imzam yoktur. Suçsuzum. Sanık Fadime G. hem muhasebeci hem de genel sekreterimiz olarak görev yapmıştır. Bizim bir eleman parası vermediğimiz doğrudur” dedi. Verilen ifadelerin sonrasında sanık müdafileri savunmalarını yaptı ve Mahkeme Heyeti sanıklardan Aylin H.Ö.’nün zorla getirilmesine, sanıklardan Alim A.’nın oda yönetiminden ne zaman ayrıldığına ilişkin Vergi Dairesinden ve Terziler Odası Yönetiminden kayıtların istenmesine karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 2 Haziranda görülecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 19:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 4 yıl Önce

azicik kurcalayin bakalim neler çikacak altindan

SIRADAKİ HABER

banner128