Yoltaş’tan Herkese Teşekkür

Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifinin yıllık Mali Genel Kurul toplantısı Kültür Sitesi'nde yapıldı. Katılımın azlığının dikkat çektiği kongrede katılımcılar Mali Kurulu ibra etti.     S.S Esnaf...

Yoltaş’tan Herkese Teşekkür

Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifinin yıllık Mali Genel Kurul toplantısı Kültür Sitesi'nde yapıldı. Katılımın azlığının dikkat çektiği kongrede katılımcılar Mali Kurulu ibra etti.

 

 

S.S Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 58.Dönem Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. 160 üyenin katıldığı genel kurulda Mali kurul ibra edildi. Bolu Ağır Ceza mahkemesinde hakkında görevi kötüye kullanma ve zimmet olmak üzere 11 ayrı suçtan yargılanan Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi başkanı Ahmet Yoltaş’ın konuşmasının sonunda Yardımlaşma fonunda toplanan paranın kooperatif hesaplarına aktarılması oylandı. Gazetemizin imtiyaz sahibi Erhan Beykoz’un fonda toplanan paranın ne kadar olduğunu ve nerelerde kullanıldığını sorması üzerime Yoltaş divan başkanına, "Siz oylamayı kabul edin, biz kendilerine yazılı kâğıt göndeririz" demesi kayıtlara geçti.

 

Yoltaş faaliyetleri sıraladı

 

S.S Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 58.Dönem Olağan Genel Kurul toplantısının açılışında konuşan Başkan Ahmet Yoltaş, ortakların dayanışmasını, karşılıklı ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen kooperatifçiliğin hem esnaf hem de tüketici toplum için önemini vurguladı. Yoltaş 2002 yılında göreve geldiklerini, göreve geldikleri zaman kooperatifin kredi kullanamadığını, kredilere kefalet veremediğini, faizlerin %60’larda olduğunu, kredi limitlerinin en yükseğinin de 5000 TL olduğunu açıkladı. Bugün geldikleri noktada faizlerin 1 yıllık kredide 0.5, 1 yılın üstündeki kredilerde 0.6, daha önce %10 olan bloke kesintilerinin bugün %1 olduğuna dikkat çeken Yoltaş, 2002 yılından bu yana 60 trilyon liranın üzerinde bir parayı Bolu esnafına kredi olarak kullandırdıklarını söyledi. Ahmet Yoltaş ‘’Gördüğünüz gibi birileri bizler hakkında hep dedikodu ve bizleri sizlere hizmet etmekten alıkoyacak işler yaparken ben ve yönetim kurulundaki arkadaşlarım onlarla uğraşıp onlara cevap vereceğime sizlere hizmet etmeye devam ettik. Şu atasözünü hiç unutmadık ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.’’ Takdir önce Allah’ın sonra sizlerindir. Sayın Gümrük ve Ticaret bakanımız Hayati Yazıcı 2013 bütçesinde kredi kefalet kooperatiflerince kullanılan kredilerin faizlerinin %50’sinin karşılanması amacıyla 513 milyon liralık kaynak tahsil edileceği müjdesini vermiştir. Bu cumhuriyet tarihinde esnafımıza verilen en büyük destektir.’’ Şeklinde konuştu.

 

Torba yasa büyük fayda sağladı

Kooperatifin %99 hissesine sahip Eskop A.Ş ‘nin çalışmalarına başarılı şekilde devam ettiğini söyleyen Yoltaş, burada da herhangi bir sıkıntılarının olmadığını söyledi. Yoltaş “Küçük esnaf ve sanatkârların büyükler konusunda hakikaten rekabet edemez duruma geldiğimiz aşikârdır. Fakat bu konuda karamsar olmak birilerinde suç aramak yerine bir araya gelerek sorunlarımı nasıl ayakta kalabileceğimiz konusunda büyüklerimiz ile birlikte çalışmalar yaparak varlığımızı devam ettirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Üstelik zorda olan sadece bizler değiliz. Bugün dünyanın dev ekonomilerine sahip ülkeler büyük krizler içerisinde. Düne kadar Avrupa’nın övgüyle bahsettiği Yunan ekonomisi sıfırı tüketmiştir. Kıbrıs Rum kesimi batma noktasındadır. Hatta Avrupa’nın sayılı ülkeleri İngilteresi, Almanyası, İspanyası krizden kavrulmaktadır. Onun için fazla karamsar olmadan ülkemizin dinamik yaşantısına ekonomideki kararlılığına bizlerde destek vererek varlığımızı devam ettirmeliyiz.’’ Biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER