Yönetimi ‘Temiz’ bıraktı

Atatürkçü Düşünce Derneği Bolu şubesi 12’nci olağan Kongresi Köroğlu otel’de gerçekleştirildi. Kongreye CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, ADD Batı Karadeniz Bölge Temsilcisi Semih Özkök, CHP İl Başkanı Kazım Karsu, CHP Merkez ilçe Başkanı Çetin Uç, CHP İl ve İlçe Gençlik Kolları Başkanları, STK’lar ve ADD Bolu Şubesi üyeleri katıldı.

Yönetimi  ‘Temiz’  bıraktı

Haber: Semih BAYKAL

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kongre’de ilk olarak CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan konuşma yaptı. Özcan, konuşmasında Meclis’te görüşülen Yeni Anayasa konusunda AK Parti hükümetini eleştirdi. Özcan; “ Şimdi Ankara’da 5 yıldan beri devam eden Yeni Anayasa yapma çalışmalarıyla ilgili bir tartışma var. Bu tartışma AKP’nin suni bir gündemidir. Bunu Ankara’da tartıştırarak, aslında fark bir şeyler amaçlıyorlar. Bunların yeni Anayasa’dan kastettikleri, Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerinden arındırılmış, Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin başlayacağı yeni bir düzen amaçlıyorlar. Yani Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ortadan kaldırılacak, Recep Tayyip Erdoğan hükümeti bu ülkeye kaldırılacak. Bizde geçtiğimiz günlerde bunlarla masaya oturmuştur. Ama bunların fikrinde, zikrinde değişen hiçbir şey olmadığını gördüğümüz için bence Genel Merkez doğru bir karar vererek masadan kalktı ve toplum bir rahatlama sağladı. Ama bu tartışmalar birileri tarafından toplumun gündemi olmadığı halde tekrar ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilecektir. Önümüzdeki günler geçtiğimiz günlerden daha zor olacak. Ama güzel bir söz var ya, havanın aydınlanması için en güzel zaman en karanlık olduğu zaman diye işte biz şu anda en karanlık dönemi yaşıyoruz. Bundan daha karanlık zaman olmayacak. Ancak ben önümüzdeki süreçten çok umutluyum. Bu yaşananlardan toplumun da gerekli dersler çıkarttığını görüyorum.  Önümüzün aydınlık olacağını düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyetinin 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz günlerde çok enteresan bir şey söyledi. Gül, Cumhuriyet tarihimizin en sıkıntılı günlerinizi geçiriyoruz dedi. Gerçekten Cumhuriyet tarihimizin en sıkıntılı günlerini geçiriyoruz. İçeride bölücü terör örgütü, Atatürk düşmanları ile aynı zamanda dışarıyla da çok ciddi sorunları olan, her an çatışma pozisyonuna girebilecek bir ülke pozisyonuna geldik. Bütün Dünya’da Cumhuriyet tarihi boyunca itibarı en alt seviye’de olan bir ülke haline geldik. Bunlar işte 14 yıldır ülkeyi yöneten basiretsiz hükümetin politikalarının sonucudur” dedi.

“YA BAŞKANLIK YA TERÖR DİYEN BİR ZİHNİYETE TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Özcan’dan sonra konuşmalarını yapmak için kürsüye gelen ADD Batı Karadeniz Bölge Temsilcisi Semih Özkök’de, Meclis’de görüşülen Yeni Anayasa konusunda Ak Parti hükümetini eleştirdi.  Özkök; “ Cumhuriyet Halk Partisinin masadan kalkmasını doğru bulduğumuz kadar şunu da söylüyoruz, bugün Türkiye’nin birinci önceliği yeni bir anayasa değildir. Yeni anayasa’ya elbette ihtiyaç vardır. Ama değiştirilemez maddelerine dikkat edilerek yapılması gerekir. Ancak önceliğimiz yeni anayasa değil, barıştır. Ayrıca anayasa’nın içerisinde bir tuzak vardır. Hepiniz internetle uğraşıyorsunuzdur. İnternete 18 Mart 2014 Öcalan diye yazdığınızda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bir kararı karşımıza çıkıyor. Bu da HDP ile AKP’nin bu Anayasa komisyonunda çalışırken çaktırmadan araya sokabilecekleri maddelerden bir tanesidir. Bu madde de şudur, Ağırlaştırılmış müebbet hapsin insan haklarına aykırı olduğu ve 25 yıldan fazla olamamak üzere şartsız tahliyelerin mecbur hale getirildiği ülkelerin anayasalarında ya da buna uygun yasalarında değişiklik yapması ön görülüyor. İşte eğer böyle bir anayasa çalışması olursa, 25 yıldan fazla hapis cezası olamayacağına göre yeni anayasa onayladıktan iki gün sonra Öcalan’ı dışarıda görebiliriz. Onun için Türk halkı uyanık olmak zorundadır.  Türkiye buradan baktığımız bir Türkiye değil. Onun için Türkiye’nin en güçlü Sivil toplum örgütü olan Atatürkçü Düşünce Derneği’ne herkesin 4 elle değil, 8 elle sarılması gerekiyor.  Bütün bu kara tablonun üzerine beyaz bir sayfa söylemek istiyorum. Ya istiklal Ya Ölüm diyen bir liderin nesline, ya Başkanlık ya terör diyen bir zihniyete teslim olmayacağız” diye konuştu.

“ŞİDDETLE VE NEFRETLE BU OLAYI KINIYORUM”

Son olarak ADD Bolu Şube Başkanı Elfaz Temiz konuşmasını yaptı. Temiz, konuşmasında özellikle son günler de gündeme gelen Artvin Cerrattepe’de yaşanan olaylara ser tepki gösterdi. Temiz; “ Öncelikle geçtiğimiz günler de Ankara’nın kalbinde, göbeğinde mefkur bir olay yaşandı. Orada tüm ölen şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve ulusumuza başsağlığı diliyorum. Arkadaşlar, her zaman orada doğduğumla övündüğüm Artvin Cerrattepe yanıyor. 5-6 seneden beri Artvin halkı direniyor. Binlerce insan Artvin’e akıyor. Hiç kimsenin Artvin’de yapılan bu zulmü kabul etmesi mümkün değil. Danıştan kararına rağmen zorla, faşistçe, alçakça bir şirketin sahibi utanmadan, hayasızca oradaki Artvin halkını dağlara seferber ettirdi. Bu yetmiyormuş gibi bir de hopa dağından itibaren tüm ulaşımı durdurdular. İki gündür Artvin’de ohal uygulanıyor. Şiddetle ve nefretle bu olayı kınıyorum” dedi.

“YENİ ANAYASAYI MECLİS’TEN GEÇİRİRSENİZ EĞER VEKİLLER OLARAK İLLERİNİZE DÖNMEYİN”

Temiz, son olarak Meclis’de görüşülen Yeni Anayasa konusunda Ak Parti Hükümetini sert sözlerle eleştirdi ve bu Anayasa’nın Meclis’den geçmesi halinde Milletvekillerinin illerine dönmemesi gerektiğini söyledi. Temiz; “ Atatürkçü Düşünce Derneği, eylemci bir dernek değildir. Ancak bıçak kemiğe dayandığı zaman eylemem geçmesini de biliriz. Ne bunlara laik, demokratik, Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyeti yıktırmayacağız ne de onlara Cumhuriyeti var eden 4 maddeyi kaldırtmayacağız. Bin tane anayasayı gündeme getirsinler, onların anayasası bu partiden geçmeyecek. Geçirirseniz eğer vekiller olarak İllerinize dönmeyin. Böyle faşistçe, zorla, darbeyle, hayasızca önümüze sundukları bu yöntemleri asla ve asla kabul etmeyeceğiz” diye söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 17:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kökten CHP Lİ
Kökten CHP Lİ - 5 yıl Önce

en sondaki resime bakınca utanç duydum tavrınız da, chp il başkanını en son sandalyelere oturtacaksınız, sonrada atatürkçülük ayaklarıyla insanları aldatacaksınız, atatürkün emaneti olan chp yi temsil eden il başkanına saygınızla ölçülür atatürkçülüğünüz.yazik hemde çok yazik.

ADD'li
ADD'li - 5 yıl Önce

kökten dinci gibi, kökten chpli olduğunu iddia eden arkadaş'a, il başkanına saygıda kusur edilmediği gibi, her konuşmacı kendisine selamlarını iletti. sayın il başkanı kulis ekibinin yanına oturmayı tercih edince orada kaldı. olayı abartmasanız daha doğru olmaz mı? il başkanını kimse es geçmez! ne olursa olsun muhalefetin il başkanıdır. anlamazsın ama anlatmak istedim...

Niyazi Çetinkaya
Niyazi Çetinkaya - 5 yıl Önce

artvin cerattepenin yağmalanmasini istemiyorum.artvin halkının yanındayım.eylemlerini destekliyorum.bir kişi palazlanacak diye bir ormanı yok edemezsiniz.buna taraf olanlari şiddetle kiniyorum.

SIRADAKİ HABER

banner128