Yüceer; “Köylere maksimum düzeyde bütçe verdik”

İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, İl Özel İdaresinin 2016 yılı için hazırladığı gelir gider bütçesini gazetemize değerlendirdi. Yüceer, özellikle bütçeyi hazırlarken gelirle giderlerin denk olması için çalıştıklarını belirtti. Ayrıca köylere de maksimum düzeyde bütçe verdiklerini ifade etti.

Yüceer; “Köylere maksimum düzeyde bütçe verdik”

Özel Haber: Semih BAYKAL

Yüceer, İl Özel İdaresinin bütçesini hazırlarken özellikle gelirlerle giderlerin denk olması için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi; “ Biz 2016 yılı bütçesini yaparken, denk bir bütçe olmasını istiyorduk. Yani İl Özel İdaresinin gelirleriyle giderlerinin denk olmasını istiyorduk. Birinci kıstasımızda buydu. Tabi bunu yaparken de öncelikli olarak zorunlu ayırmamız gereken yerlerin bütçelerini belirledik. İşte örneğin, Milli Eğitim, özel personel ve araç giderleri gibi yerlerin bütçesini ayarlamamız gerekiyordu. Daha sonra da en fazla köylere bütçe ayırdık. Biz köylere ayıracağımız bütçeyi de her zaman maksimum düzeyde tutuyoruz. Tabi bu bütçenin de dağılımı için bağlanmış belli kriterler var. Bu kriterler ise, ilçenin köy sayısı, köy yolu ağı ve köy nüfus sayısıdır. Yani bu üç orana bölünerek hangi ilçeye ne kadar pay düşüyorsa o payı gönderiyoruz. Bu payı ilçe ne yapmak istiyorsa kendisi karar verip kullanıyor. Biz köylere yönelik toplamda 7 Milyon TL civarında bir para ayırdık. Merkez İlçe’ye 1 Milyon 941 Bin TL, Dörtdivan’a 273 Bin TL, Gerede’ye 980 Bin TL, Göynük’e 1 Milyon 59 Bin TL, Kıbrıscık’a 243 Bin TL, Mengen’e 1 Milyon 36 Bin TL, Mudurnu’ya 1 Milyon 137 Bin TL, Seben’e 493 Bin TL ve Yeniçağa’ya 239 Bin TL ayırdık. Bunların yanında mazot paraları, ikinci kat asfalt paraları, rotmiks paraları da aynı oranda ilçelere ayrıldı. Bu bütçenin dışında köylere yönelik KÖYDES bütçesi ayırdık. 2016 yılı için yine KÖYDES’e önceki yıllardaki gibi yaklaşık 6 buçuk Milyon TL para ayırdık. Bu para da aynı oranlarda ilçelere dağıtılacak. Ayrıca İller Bankasında da köylerimiz için ekstra getirdiğimiz bütçeler var. Bir de milletvekillerimizin desteğiyle Bakanlıklardan ekstra bütçeler getiriyoruz. Örneğin, geçen sene köylerimiz için Bakanlıklardan19 Milyon TL para geldi” dedi.

“DEREKÖY’ÜN TAŞINMASI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Yeniçağa da yapılması planlanan baraj yüzünden sular altında kalacak olan Dereköyün taşınması için gerekli çalışmalarında devam ettiği açıklayan Yüceer; “ Yeniçağa’daki Dereköy’ün taşınması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Biz bu Dereköy ile ilgili en son İl Genel Sekreterimiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve Orman Bölge Müdürümüzle beraber vatandaşlarında katıldığı bir toplantı yaptık ve oranın taşınmasıyla ilgili bir karar aldık. Şu an Dereköyle ilgili süreç devam ediyor” diye açıkladı.

“14 KÖYÜN SU SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

Son olarak Dörtdivan’da içme ve kullanma suyu konusunda büyük sıkıntı çeken 14 köyün sorununu çözeceklerini ifade eden Yüceer; “ Dörtdivan da bulunan 14 köyün su sorununu çözeceğiz. Bu 14 köy için Tekke Barajına bir bağlantı bırakılacak. Bu saye de köylerin hem içme suyu hem de kullanma suyu bu barajdan sağlanmış olacak” diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128