Yüksek lisanslılar ve açık öğretim liseliler laptoplarını aldı

Bolu Belediyesi’nin Eğitime %100 Destek Projesi kapsamında, Bolu’da Açık Öğretim Lisesi’ni bitirip 2015-2016 eğitim – öğretim yılı içerisinde 4 yıllık herhangi bir örgün öğretim üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere ve liseyi Bolu’da bitirdikten sonra herhangi bir üniversiteden mezun olup yüksek lisansa başlayan öğrencilere laptopları hediye edildi.

Yüksek lisanslılar ve açık öğretim liseliler laptoplarını aldı

Bolu Belediyesi’nin yedi (7) yıl önce başlattığı ve bu güne kadar 5 bin 500 bilgisayar hediye ettiği ‘Eğitime %100 Destek Projesi’ büyüyerek devam ediyor. Projenin ilk başladığı günlerde sadece liseyi Bolu’da bitirip 4 yıllık herhangi bir üniversite kazanan tüm öğrencilere laptop verilirken, bu yıl üçüncü defa liseyi Bolu’da bitirdikten sonra herhangi bir üniversiteden mezun olup yüksek lisansa veya doktoraya başlayan öğrencilere ve yine bu yıl ilk defa Bolu’da Açık Öğretim Lisesi’ni bitirip 2015-2016 eğitim – öğretim yılı içerisinde 4 yıllık herhangi bir örgün öğretim üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere laptopları hediye ediliyor.

Bu yıl da Açık Öğretim Lisesi mezunu 7 öğrenci ve yüksek lisans mezunu 28 öğrenci olmak üzere toplam 35 öğrenciye düzenlenen törenle laptopları hediye edildi. Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen törene Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve İhsan Ağcan, daire müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

“Bu proje Türkiye’de tektir”

Bilgisayar dağıtımı öncesinde bir konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “İlk dönemimizde üniversite öğrencilere burs verme konusunda çok sağlıklı bir yapı oluşturmuştuk. Ancak o dönemde muhalefet partisi Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve mahkeme de Belediyeleri asli görevinin burs vermek olmadığı ve belediye olarak burs veremeyecekleri kararı aldı. Onun üzerine burs verme imkanımız kalmadığı için o dönemdeki arkadaşlarımızla dedik ki biz bütçemizden şu kadar parayı öğrencilerimize ayırmıştık ve bu parayı yine onlara verelim. Nasıl verelim diye düşündük ve yaptığımız görüşmeler neticesinde laptop bilgisayar olarak verme kararı aldık. Tabi o günün şartları altında Bolu’da bir liseden mezun olup 4 yıllık bir üniversite kazanan tüm öğrencilere Meclis kararı ile laptop hediye etmeye başladık. 7 yıldır şehrinde üniversiteyi kazanan tüm öğrencilere laptop hediye eden Türkiye’deki tek belediye Bolu Belediyesi’dir. Daha sonra bazı aileler açık öğretim lisesinde okuyup üniversite kazanan çocuklarının bu haktan faydalanamadığını söyleyince meclis kararına ek bir madde koyarak onlara da bu yıl ilk defa laptoplarını hediye ediyoruz. Aynı şekilde yüksek lisans ve doktora yapanlarda bu haktan faydalanmak istediklerini belirttiğinde yeni bir ek kararla onlara da laptop vermeye başladık ve bu yıl da üçüncü defa yüksek lisans veya doktora yapan öğrenciler bu projeden faydalanmaya başladılar” dedi.

“Başta aileleri olmak üzere tüm öğrencilerimizi kutluyoruz”

Her geçen sene kazanan sayımız artıyor ve her geçen sene bilgisayar teknolojisi gelişiyor. İlk senelerde verdiğimiz bilgisayarların kalitesi ile şu an verdiklerimiz arasında çok ciddi bir fark var. Bu bizim gücümüzle de ilgili. İnşallah bilgisayarı alan öğrencilerimiz bunlardan istifade ediyorlardır. Her şeyden önce üniversite okuyan öğrencilerimiz bizim geleceğimiz. Onları yetiştiren aileleri kutluyorum. Bu gençlerimize destek olmak için bizler de tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu konudaki bütün çalışmaları yürüten başta belediye başkan yardımcılarımızı ve belediyede görevli arkadaşlarımızı da kutluyorum. Önümüzdeki süreçte kaliteyi ve kapasiteyi biraz daha artırmak için daha da çalışacağımızı ifade

edebilirim. Şu ana kadar 5 bin 500 rakamını geçmiş durumdayız ama biz rakamlara takılmıyoruz. Bir yıl içerisinde 5 bin öğrenci kazansa biz o yıl 5 bin laptop hediye ederiz. Törenimize geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyor ve başta aileleriniz olmak üzere sizleri başarılarınızdan dolayı kutluyorum”

Konuşmasının ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve İhsan Ağcan, öğrencilere laptoplarını takdim ederek birlikte fotoğraf çektirdi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124