Yürümelerine izin verilmedi

Dün Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde bir grup öğrencinin Nevruz kutlamak istemesi üzerine üniversitede yoğun güvenlik önlemi alındı. Eğitim Fakültesi önünde toplanan grubun yürüyüş yapmasına izin verilmedi.

Yürümelerine izin verilmedi

HABER: FARUK ÇİDEM – KASIM ŞAHİN

Dün Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde bir grup öğrenci tarafından 21 Mart Nevruz kutlamaları gerçekleştirildi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kutlamada öğrenciler Eğitim Fakültesi kantini önünde toplanarak aktivite merkezine kadar yürümek istedi. Çevik kuvvet ekiplerinin ve üniversite özel güvenliğinin hazır bekletildiği kutlamada uzun uğraşlar sonrasında grup yürüyüş yapmaktan vazgeçti.

AKTİVİTE MERKEZİNDE TOPLANDILAR

Eğitim fakültesi önünden üniversitenin çevresinde yürümek isteyen gruba izin verilmeyince onlar da direk aktivite merkezi önünde toplanma kararı aldılar. Sloganlar eşliğinde basın açıklamasını okuyan grup daha sonra dakikalarca halay çektiler. Her yıl geleneksel olarak yatıkları ateşi bu sene öğrenciler yakamadılar.

DAĞILMALARI İÇİN UYARILDILAR

Basın açıklamasının ardından halay çeken ve Kürtçe türküler söyleyen gruba dağılmaları için anons yapıldı. Polis ekiplerinin yanında bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektör yardımcısı Erdal Bekiroğlu ile görüşen öğrenciler kendilerine izin verilmesini ve ateş yakmak istediklerini söylediler. İsteklerine karşılık bulamayan öğrenciler halay çekmeye devam edince polis ekiplerinden kendilerine 3 dakikalık süre verildi. Bazı öğrencilerin polisle karşılıklı münakaşası olmasına rağmen grup içindeki diğer öğrencilerden anonsa uyulması kararı çıkınca olası bir müdahale önlenmiş oldu.

TOMA HAZIR BULUNDURULDU

Daha önce üniversitedeki eylemlerde hazır bulundurulan TOMA dün de olası bir kargaşaya karşı üniversitede yerini aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 18:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
şeref
şeref - 5 yıl Önce

bu pkk lılara bir gurup öğrenci denmesi,ülkemizde yaşanan pkk katliamlarından sonra çok ilginç.

bolu lu
bolu lu - 5 yıl Önce

kutlansın ama kardeşce kutlansın.pkk ----hdp diliyle değil.resmen proganda .

SIRADAKİ HABER

banner124