YÜZDE 30 MUAYENE ÜCRETİ KALDIRILACAK MI?

İki yıl önce Sağlık Bakanlığı, Valilik ve Rektörlük tarafından alınan bir kararla Afiliasyon’a(Ortak Kullanım) geçilmesi önceki gün sona erdi. Afiliasyon yapılmadan evvel Tıp fakültesi Türkiye’nin en fazla borcu olan(39 milyon Lira) araştırma hastanelerinin başlarında geliyordu. Afiliasyon bitmesinin ardından Tıp Fakültesi ile Kamu Hastanelerinin birbirinden ayrılması tekrar gündeme gelirken konu hakkında hiç bir yetkilinin açıklama yapmaması şaşkınlık yarattı.

YÜZDE 30 MUAYENE ÜCRETİ KALDIRILACAK MI?

Haber: Kasım ŞAHİN

Nüfusu 750 binin altında olan yaklaşık 10 il 2 yıl önce hastanelerde Afiliasyona gitme kararı alarak, kamu hastaneleri ile Tıp Fakültesini birleştirerek eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefledi. Ancak, istenilen kalite yükseltmesi fiyaskoyla sonuçlandı. Buna karşılık, Tıp Fakültesinin 39 milyon lira olan borcu bitirilmek üzere. Araştırma hastanelerine giden hastaların % 30 fazla ücret ödeyerek bu borcu 2 yıl gibi kısa sürede bitirilmesini sağladılar. Tıp Fakültesinin borcu Bolulu hastalar tarafındn kapatılmış oldu. Bununla birlikte, İntörn(Tıp Fakültesi Öğrencileri) ile asistanlar sadece hastanelerin acil servislerinde çalıştırılarak kalitenin yüklemesini engellediği gerçeği de ortaya çıktı. Şimdi ne yapılacak ve nasıl bir sistem kurulacak bu bilinmezken, afiliasyonla birçok personelin yer değiştirilmesi gündemdeki yerini koruyor. Şu andan itibaren iki yıl içersinde yerleri değişen personelin yeni atamaları nasıl yapılacak sorusu akıllarda.

Yapılan afiliasyonla Tıp Fakültesinin tüm personeli Sağlık Bakanlığına geçmişti. Afiliasyonun bitmesiyle kamu hastanelerinde fazlalık, Tıp Fakültesinde ise eksik personel durumu ortaya çıkacağı da ortada. Ayrıca Tıp Fakültesi ile Kamu Hastaneleri ayrı ayrı hizmet vermek zorunda olacaklar. Afiliasyon nedeniyle iki yıldır araştırma kapsamında olan hastaneler, hastalardan fazladan yüzde 30 muayene ücreti almak zorunda kalınmıştı. Afiliasyon bittiği takdirde, alınan %30 fazla para kalkacak mı? Yoksa bu oran düşürülerek eski haline mi dönülecek? Sorusu da havada duruyor. Ayrılma sonrası, kamu hastaneleri ikinci derecede olarak hizmet vermesi gerekmektedir. Yetkililerin bir an önce konu hakkında hem hastane personelini, hem de Bolu halkını aydınlatmak zorundalar.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER