Zabıta ekipleri aman vermiyor

Zabıta Ekipleri denetimlerini sürdürüyor

Zabıta ekipleri aman vermiyor
 Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından merkez ve mücavir alan için bulunan market, bakkal, büfe, et ürünleri, lokanta, restoran, unlu mamuller, pastane, fırın, kafeterya gibi iş yerlerine denetimleri sürüyor. Denetimlerle ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Belediyesi Zabıta Müdürü Zerrin Biçen, “Denetimlerin amacı gıda güvenliğidir. Gıda güvenliği, gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için yapılan faaliyeti ifade etmektedir. Halkımızın sağlığının tehlikeye düşmemesi için,  Zabıta Müdürlüğü tarafından son 10 gün de 185 işyeri denetimi yapılmış, 26 adet işyerine son kullanma tarihi (SKT) geçmiş ürünler olması nedeniyle işlem yapılmıştır” diye konuştu.            

“Ruhsat iptaline gidilecek”

Bolu Belediyesi Zabıta Müdürü Zerrin Biçen; “Gıda maddelerinin hammaddeden başlayarak sofraya gelinceye kadar geçen aşama olan gıda üretim zincirinde, gıda güvenliğinin sağlanması yani,  gıdaların sağlıklı olması için alınması gereken tüm tedbirler adını verdiğimiz gıda hijyeninin oluşturulması başta üreticiler olmak üzere her kesimi yakından ilgilendiren bir husustur. Bu denetimlerde ürünler tek tek denetlenmektedir. Bu denetimlerde halkın sağlığına tehdit oluşturan, Etiketinde son kullanma tarihi bulunmayan ve son kullanma tarihi geçmiş olan gıda maddelerini satan işyerlerinin tekrar denetlenmesinde ikinci kez aynı sonuç çıkarsa ruhsat iptaline gidilecektir. Gıda maddesinin etiketi üzerindeki Tarım ve Köy işleri Bakanlığının üretim izin tarih ve numarası o gıda maddesinin güvenliğinin bir göstergesidir” diye konuştu. Zerrin Biçen, “Bu nedenle tüm tüketicilerimiz gıda maddesi satın alırken başta o gıda maddesinin etiketi üzerindeki bilgileri mutlaka okumalıdır” diye uyarıda bulundu. 
Zabıta Müdürü Zerrin Biçen, “Vatandaşlarımız son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satın almamalı ve ilgili birimlere şikâyetlerini bildirmelidirler. Yine gıda maddesi satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, gıdaların ambalajlı olarak satışa arz edilip edilmediği ve bu ambalajların uygun olup olmadığıdır. Bu gibi durumlarda bu gıda maddelerinin satın alınmaması ve satıcıların da tüketiciler tarafından uyarılması gerekmektedir. Zira gıda güvenliğinin sağlanmadığı, nerede ve kimler tarafından hangi koşullarda üretildiği belli olmayan ambalajsız ve etiketsiz olarak satışa arz edilen gıdaların tüketilmesi sağlık açısından son derece riskli bir durumdur” dedi. Zerrin Biçen, “Aynı şekilde okullarımızda gıda maddesi satan okul kantinlerinin, hijyen kurallarına uygun hareket edip etmediği başta okul idareleri olmak okul aile birlikleri ve öğrencilerimiz tarafından sık sık gözlenmelidir. Belediye Zabıta Müdürlüğü olarak işyerlerine denetimlerimiz sıklıkla devam edecektir. Halkımızın da bu konuda hassas davranmasını önemle rica ederim” diyerek uyarılarını yeniledi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2013, 19:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
metin
metin - 7 yıl Önce

sıkıyorsa kipa ya gidin de göreyim

MUHİTTİN
MUHİTTİN - 7 yıl Önce

dostlar bizi pazarda görsün hesabi tamamen gösteriş şov amaçli denetimler.zabita çalişiyor!

SIRADAKİ HABER